Vreau Sa Imi Iau Un Dci De 85 CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    La 11500 cat e 85-ul nu gasesc nimic altceva nou pe diesel iar second nu vreau, ca sunt destul de ocupat ca sa mai umblu si cu masina in service sa ma duc dupa piese etc.

    Si 85-ul la banii astia mi se pare destul de echipat, adica mi-am pus si airbag-uri laterale, asa ca este full...

    Tot nu inteleg chestia cu pneurile... Daca am alte pneuri, chiar omologate pe jantele de fabrica, decat cele trecute in cartea tehnica si in talon, mi-o fur de la nenea militianul?

    Mersi baieti de info

    nu mai da "quote" la ultimul post! se subantelege ca la el raspunzi.
    si nu mai posta consecutiv! ai 10 minute activat butonul "edit" dupa ce postezei, foloseste-l sa-ti modifici propriul post.
    Last edited by Seba; 15 July 2008, 16:27.

    Comment


    • #17
      E f buna alegerea. Esti un om comod ( adica destept, iuli 81 stie).
      Nu janta e omologota, ci dimensiunea pneului. Orice alta dimensiune decat cea ( sau cele) din talon, trebuie omologata.
      Da un search si vei gasi raspuns la orice intrebare.
      @arkadyema: ai dreptate: "parca" e cuvantul corect ( parca e mai mult sub capota decat la benzina). Si cu ce e mai bine lucrat dieselul fata de benzina?
      In alta ordine de idei: dieselul e mai fiabil ( motorul), dar fiind un motor cu mai multe subansamble decat benzina ( turbo, intercooler ,etc) per total e mai putin fiabil, deoarece acestea din urma au tendinta de a ceda in timp ( fapt demonstrat, deci nu vb din carti).
      Insa una peste alta e o alegere buna.

      Comment


      • #18
        Am si eu un diesel de 85 si daca despre masina mai pot comenta, despre motor numai de bine. Eu unu nu regret deloc ca am facut alegerea asta. Daca ai bani sa-l iei si nici nu ai de gand sa faci doar 5000 km pe an, atunci nu mai sta pe ganduri, ia-l.

        Asa e Iancule, suntem comozi (adica destepti) si 3 ani ne doare la basca

        Comment


        • #19
          Ok, sa inteleg ca daca vreau sa imi montez pneuri mai late va trebui sa ma duc sa platesc la baietii de la RAR. Am inteles...

          O alta intrebare: la prima revizie as vrea sa imi pun un filtru de aer K&N, stiu ca sunt cele mai bune, baietii de la Dacia ma vor lasa sa pun consumabilul acesta, tinand cont de faptul ca nu cred ca se afla pe lista lor? Ce alte consumabile pot sa mi le cumpar si sa merg cu ele la service la prima revizie?

          Si da... Pot sa spun ca sunt comod (destept) ca iuli81... si cred ca mai sunt multi ca noi... Nu gresesc, nu?

          Comment


          • #20
            Nu, nu gresesti.
            Pt a monta un filtru K&N ( care de altfel e extrem de scump, si nu iti aduce mai nimic imbunatatire la motorul tau, tu avand diesel) trebuiesc facute niste mici modificari, pe care nu le agreaza constructorul.
            Alte consumabile daca vrei sa le aduci tu, trebuie sa te intelegi cu cei de la service.

            Comment


            • #21
              Daca il vrei, iti recomand sa il iei cu incredere. Singura chestie care ma deranjaza sunt greierasii din stalpul stanga cand trec peste denivelari.
              Ca si consum sunt super multumit. Am facut in week-end Bucuresti-Reghin prin Rucar-Bran si la dus mi-a luat 20.4 l iar la intors 18,7 l. Distanta pe sens se vede in poze, ca am resetat CB la intoarcere.
              Attached Files
              sigpic
              Ambition 1.5 dc

              Comment


              • #22
                Ce inseamna "chestie care ma deranjaza sunt greierasii din stalpul stanga cand trec peste denivelari" ?

                Exista vreo diferenta intre CB de la diesel si cel de la benzina? Nu cumva CB de la benzina are consum instant iar cel de la diesel nu? Sau stiu eu prost?

                Mersi

                Comment


                • #23
                  Nu este nicio diferenta intre CB, sti tu gresit.

                  Despre greierasi pot spune si eu ca ma streseaza uneori si asta e din cauza plasticelor Dacia. Nu e mare lucru dar uneori deranjeaza.

                  Comment


                  • #24
                    Si-a luat cineva de pe aici de pe forum un Logan cu face lift? A asteptat mult, plasarea comenzii dureaza daca vrei o anumita culoare sau dotari suplimentare? Eu as vrea sa imi iau prestiege cu o anumita culoare si cu aribag-uri laterale, ma intereseaza cam cat as sta pe lista de asteptare.

                    Multumesc

                    Comment


                    • #25
                      Asteptarea depinde de dealerul la care-ti dai comanda. Prestige inca nu au, pt ca nu au inca volane de piele pt ele. Super mega afacere si timing a-la dacia...
                      off-topic: astia au auzit de "deadline", "marketing", "project management", "customer satisfaction", etc? Eu in locul vostru, al celor ce stati 4 luni dupa un golan, imi luam demult alta si dadeam ture prin fata pe la reprezentanta dacia, sa vada ce inseamna un plan de vanzari facut pe promisiuni de care nu te poti tine...
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • #26
                        Din cate am inteles, e un user aici care si-a comandat lgn ph2 prestige, 16 v. A postat in sectiunea dacia logan II.

                        Comment


                        • #27
                          Cu livrare in mai 2009 ... Sper sa fie mai devreme, spre binele lui, dar nu cred ca va avea masina inainte de septembrie
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • #28
                            E un laureate 16v, nu prestige.

                            Comment


                            • #29
                              Alta treaba.... de-ala e full prin show-room-uri
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • #30
                                Buuuunn... Deci sa inteleg ca pentru un prestiege comendat in august astept cel putin pana in octombrie, nu? Ceva recomandari de dealer? Pot sa imi comand in bucuresti dar si in valcea daca ma chinui putin. Ce parere aveti?

                                Ms.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google