Wastegate, Acum Home Made

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    e safe pana la 1.3bari. banui ca ai varianta de 70 cai, deci vreo 5 spire ar merge.
    daca sti sigur ca ai 1 bar, insemna ca ai unde sa testezi ce presiune ai dupa ce te joci la wastegate.
    in cel mai rau caz ti se aprinde becul de avarie in bord
    Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

    Comment


    • #32
      @mariandci: intercoolerul nu e o protectie a motorului, e la fel de aiurea ori ca ai, ori ca n-ai intercooler. regleaza cu grija turbina cu ajutorul unui ceas de boost pana pe la 1.25bar si atunci poti sa stai relaxat.
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • #33
        Originally posted by crististreulea View Post
        e safe pana la 1.3bari. banui ca ai varianta de 70 cai, deci vreo 5 spire ar merge.
        daca sti sigur ca ai 1 bar, insemna ca ai unde sa testezi ce presiune ai dupa ce te joci la wastegate.
        in cel mai rau caz ti se aprinde becul de avarie in bord
        Da ai dreptate am varianta de 70 Cp(68Cp)pe care l-am remapat si am 98 Cp masurati pe Dino, presiunea maxima afisata de ceasul de boost este de 1 bar.
        O sa incerc sa cresc presiunea pana la 1.3 bar .
        Multumesc frumos.
        sigpicFast&Furious
        Team CSR
        Logan Club CLUJ

        Comment


        • #34
          Originally posted by FastFurious View Post
          Da ai dreptate am varianta de 70 Cp(68Cp)pe care l-am remapat si am 98 Cp masurati pe Dino, presiunea maxima afisata de ceasul de boost este de 1 bar.
          O sa incerc sa cresc presiunea pana la 1.3 bar .
          Multumesc frumos.
          cam tras de par nu crezi?de unde 20 de cai?poti sa explici cum de asa multi,cand la remapare se castiga cel mult 6-7 caluti?

          daca ai masurat pe dino o singura data nu are nici o relevanta!
          depinde pe ce dino ai masurat,nu toate sunt relevante,datorita decalibrarii (aprop esti sigur de acel dino? cine garanteaza exactitatea masurarii lui in timp)
          un stand dino profesional este verificat LUNAR!!!!
          apoi o masurare profesionista se face intercaland intre 3 masurari si alte masini(sic)!!!
          asta daca nu stiai !!!!pot sa-ti recomand un stand profesional dac chiar vrei(daca te tine buzunaru,de fapt la noi in tara sunt doat trei)



          daca ai sti tu cati cai falsi poti masura cu un dino!!!de fiecare data ma amuz cand aud de minuni de herghelii care apar asa multi,multi...da de unde nimeni nu stie.....

          Comment


          • #35
            Frate..e diesel.Are turbo,de acolo si cei 20 cai.
            Cumpar volan de Duster

            Comment


            • #36
              Originally posted by vlahdacoroman View Post
              cam tras de par nu crezi?de unde 20 de cai?poti sa explici cum de asa multi,cand la remapare se castiga cel mult 6-7 caluti?

              daca ai masurat pe dino o singura data nu are nici o relevanta!
              depinde pe ce dino ai masurat,nu toate sunt relevante,datorita decalibrarii (aprop esti sigur de acel dino? cine garanteaza exactitatea masurarii lui in timp)
              un stand dino profesional este verificat LUNAR!!!!
              apoi o masurare profesionista se face intercaland intre 3 masurari si alte masini(sic)!!!
              asta daca nu stiai !!!!pot sa-ti recomand un stand profesional dac chiar vrei(daca te tine buzunaru,de fapt la noi in tara sunt doat trei)



              daca ai sti tu cati cai falsi poti masura cu un dino!!!de fiecare data ma amuz cand aud de minuni de herghelii care apar asa multi,multi...da de unde nimeni nu stie.....
              Ce destept esti.
              Poate vorbele aruncate de tine in vant sunt trase de par.
              Pune mana , citeste , invata si dupa aceea mai posteaza comentarii.
              Softul nu l-am facut la un prieten in garaj, am ales o firma recunoscuta care se ocupa de asa ceva, dovada este rezultatul obtinut.
              Standul pe care am masurat este un stand pe care tu nu esti in masura sa-l contesti.
              Vezi ca s-ar putea pe mine sa ma tina buzunarul de 1000 de ori mai mult decat pe tine.
              Asa ca nu te mai minuna aiurea , pune mana si documenteaza-te.
              sigpicFast&Furious
              Team CSR
              Logan Club CLUJ

              Comment


              • #37
                măi băieți , eu nu înțeleg o chestie...nu aș fi eu gelos că nu am diesel...dar,nu îmi imaginez cum e să tragă ca nebuna...maxim câți cai se pot scoate?i-am auzit pe unii spunând că ..mamăăă te bagă în scaun, mănâncă pământul...să fim serioși. am mers cu un A5 de 400CP și ghiciți ce?...aia întradevăr mănâncă pământul...sau cum vreți voi să spuneți,dar nu la 100-115 CP. să fim serioși.corect ar fi să zicem''trage mai bine'' nu că mănâncă pământul sau mai știu eu cum...off.Sunt un pic gelos pe dieselari...
                sigpicVIAȚA ESTE SCURTĂ!!! TRĂIEȘTE-O LA MAXIM LA VOLANUL UNUI LOGAN

                Comment


                • #38
                  Stii de ce zici ca rupe pamantu?Pentru ca e o diferenta destul de mare dintre cati cai aveai inainte si cati ai dupa resoftare.Deaia se simte o diferenta enorma(cum zice streulea in video-u cu remparea).Nu poti sa compari 85 de cai cu 400 dar de la 65 la 85 e o diferenta
                  Cumpar volan de Duster

                  Comment


                  • #39
                    Originally posted by emyemanuel View Post
                    măi băieți , eu nu înțeleg o chestie...nu aș fi eu gelos că nu am diesel...dar,nu îmi imaginez cum e să tragă ca nebuna...maxim câți cai se pot scoate?i-am auzit pe unii spunând că ..mamăăă te bagă în scaun, mănâncă pământul...să fim serioși. am mers cu un A5 de 400CP și ghiciți ce?...aia întradevăr mănâncă pământul...sau cum vreți voi să spuneți,dar nu la 100-115 CP. să fim serioși.corect ar fi să zicem''trage mai bine'' nu că mănâncă pământul sau mai știu eu cum...off.Sunt un pic gelos pe dieselari...
                    Te-ai intrebat cate kg are A5 si cat are Loganul?
                    Vezi totusi ca este o mica, mare diferenta.
                    Sa facem totusi comparatii realiste.
                    Si eu conduc in paralel cu Loganul un Vw Tuareg de 3000 cm cubi si 240 Cp dar nu fac comparatii aberante.
                    Last edited by FastFurious; 8 November 2009, 11:51.
                    sigpicFast&Furious
                    Team CSR
                    Logan Club CLUJ

                    Comment


                    • #40
                      off - ti-ai pus "dizalarii" in cap )

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by detail View Post
                        Lasand gluma la o parte (aia cu shasa cai frumooshi), dupa remapare (care evident aduce mai multa motorina) este bine sa se creasca presiunea in turbo, dar din cunostiintele mele cu cca. 1 tura...
                        Eu la dci-ul meu de 70cp remapat la 90cp i-am dat 2 ture de vreo 15000km si merge excelent,i-ar modificarea asta e valabila doar pentru cei cu resoftare.
                        E chiar recomandat sa faci asta(daca ai resoftare) pentru ca numai scoate asa fum mult(motorina nearsa).

                        Comment


                        • #42
                          Ce presiune maxima ai avut in turbina inainte de a da cele 2 ture si cat ai acum?
                          sigpicFast&Furious
                          Team CSR
                          Logan Club CLUJ

                          Comment


                          • #43
                            Nu am verificat inainte si nici acum,iar ceas care sa imi arate presiunea in turbo nu am.
                            Oricum idee e ca merge foarte bine si primul lucru care l-am observat vizibil a fost ca fumul scos sa diminuat foarte mult.

                            Comment


                            • #44
                              Multumesc de raspuns si de sinceritatea cu care ai raspuns.
                              Eu am la momentul de fata presiune maxima de 1 bar(masurata pe ceas de boost electronic), si 98 Cp masurati pe Dino si eram tare curios cineva cu masina care sa aiba valori apropiate de mine .
                              sigpicFast&Furious
                              Team CSR
                              Logan Club CLUJ

                              Comment


                              • #45
                                ce se intimpla daca fac doar 1,5 ture 1.5 dci 65 cp nu iam schimbat softu.astept raspuns...
                                sigpic http://www.loganclub.ro/forum/sm_01_uli-t17461p16.html

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google