Zgarietura, Vopsea

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zgarietura, Vopsea

    Salut! Sper ca am pus bine threadul, iar altul care sa ma lamureasca nu am gasit asa ca o sa-mi intreb intrebarea intrebatoare aici.

    Azi m-am intalnit cu un coleg la facultate, iar masinile noastre au fost asa bucuroase sa se vada ca au facut schimb de vopsea pe oglinzi. Nush daca pe oglinda lui au ramas urme, dar eu am o frumusete de dungulita rosie pe oglinda mea, si e destul de vizibila pe gri platine. Nu pot aprecia exact dimensiunile, dar nu e mare, insa este putin grosuta.

    Deci cu ce pot sa scap de "ornament" ? Cum fac, ce imi trebuie, sau daca stiti prin Bucuresti vreun atelier de tinichigerie bun si accesibil ca pret?

    Mersi anticipat si imi cer scuze daca am facut un duplicat sau am pus aiurea threadul, caz in care rog moderatorii sa-l puna la locul lui

  • #2
    nu stiu daca merita sa te duci la vreun atelier de detailing pt asa ceva. (pierdere de timp, probabil si de bani)
    iei un polish nu f. abraziv (pt luciu) si dai putin. se duce imediat, mai ales ca-i vopseaua lui pe a ta.
    internal combustionizer

    Comment


    • #3
      cu benzina .. garantat .. inmoi un colt de carpa in benzina si stergi usor .. se curata.

      Comment


      • #4
        Sa speram ca mai am niste benzina, ca slabe sanse sa dau pe la pompa curand) Daca, nu incerc cu polish. Multumesc pentru sfaturi, voi reveni cu rezultatele

        Comment


        • #5
          Salutare!
          In Selgros, Metro, Real,etc, gasesti la raionul auto o ceara de protectie (daca gasesti ceva de la Nigrin , e mai bine). Dai frumos peste pata de vopsea imprumutata, lasi sa se usuce, apoi stergi cu o carpa uscata (recomandat sa fie din bumbac), insistand putin. daca nu iese din prima, mai incerci o data. garantat se rezolva, nu mai ramane nici o urma.
          Bafta!
          PS: eu dau maasina cu astfel de ceara cel putin de soua ori pe an (primavara si toamna), parca se pastreaza mai bine luciul .

          Comment


          • #6
            Hai ca am rezolvat. Nu era zgarietura, doar dunga de vopsea care s-a dat jos cu cateva picaturi de acetona)

            Multumesc din nou pentru sfaturi! Threadul se poate inchide daca nu mai apare nimeni cu vreo problema similara

            Comment


            • #7
              Cel mai bine sa-l tina moderatorii deschis ca este un thread ok. Poate sa vina si altii cu probleme de genul asta.
              Facebook: https://www.facebook.com/CrisGarage

              Comment


              • #8
                Cu alcool tehnic (6 lei un litru la selgros) se curata foarte bine. Am citit ca ai rezolvat deja, dar poate mai au nevoie si altii.

                Curata inclusiv urmele de adeziv de la autocolante mai vechi

                Comment


                • #9
                  Orice urma de pe vopsea am curatat-o cu niste ceara Formula 1, are si niste microparticule care ajuta.
                  Pentru zgarieturi, exista CASCO.

                  Comment


                  • #10
                    Am avut masina la polisat si "meseriasul" care a polisat masina nu a dat jos bandourile ,mi le albit cu plois,ce sa fac acum,ca nu se curata nici sa mor,sa le vopsesc?sa le inlocuiesc?Multumesc
                    http://www.loganclub.ro/forum/album.php?albumid=910

                    Comment


                    • #11
                      Exista un spray special pentru innegrirea chederelor, nu mai stiu cum se numeste

                      p.s. La vara daca vei ajunge pe la mare ti-o facem noi calumea (polish), ramai o zi fara ea )

                      Numai bine!
                      Facebook: https://www.facebook.com/CrisGarage

                      Comment


                      • #12
                        Loganul ramane fara lac daca il polishezi de mai mult de 2 ori.
                        Dati cu ceara. Solida. E mai sanatos.

                        Comment


                        • #13
                          Recomandat este sa o polish-ezi doar o data pe an. Polish-ul se da si el doar daca ai zgarieturi sau vopsea matuita, altfel nici nu se merita. Sunt 3 feluri de polish: de luciu, abraziv, semiabraziv.
                          Daca sunt zgarieturi fine se foloseste un polish mediu care nu ia decat foarte putin din lac ( microni ) si il redistribuie pe zona afectata. Dupa toata operatiunea aceasta se vine apoi cu ceara.

                          p.s. Eu mi-am intretinut masinuta (2007) pana acum doar cu ceara solida, nu am folosit niciodata polish. Anul asta o bag la tratament,
                          Last edited by Christnacht; 14 March 2013, 11:46.
                          Facebook: https://www.facebook.com/CrisGarage

                          Comment


                          • #14
                            Cum sa faci polish "doar" odata pe an? Cum sa faci asa ceva????
                            Mai mult de 2 polishuri niciun producator nu recomanda.
                            LOL. Tu nu ti-ai facut niciodata polish la masina din dotare, insa recomanzi ca anual lumea sa-si faca polish. WTFuckkkkk.

                            Comment


                            • #15
                              te-ai gandit ca poate nu a avut nevoie ?;)

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google