Zgarieturi Vecin De Parcare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zgarieturi Vecin De Parcare

    Salut,

    Am un vecin de parcare care cand se urca in masina, loveste cu portiera lui, portiera mea. Am vorbit cu vecinul, i-am atras atentia dar continua s-o faca in continuare si tind sa cred ca deja e rea vointa. Pana in prezent s-au adunat aproximativ 18 zgarieturi pe portiera mea.
    Sambata, cand am observat o noua zgarietura pe portiera, i-am facut iar o vizita, ne-am certat la el la usa si eu am sfarsit la politie prin a face o plangere impotriva lui pentru distrugere.
    Cea ce mi se pare culmea nesimitirii e raspunsul lui la acest lucru: "Nu vezi domne cat sunt, cum sa ma urc in masina?" (e un nene la vreo 55-60 de ani, cu mai multe kilograme in plus, dar nu f multe).

    In asemenea situatii, exista vreo sansa de reusita? Ma gandesc ca vecinul ar putea sa spuna oricand ca n-a fost el si va fi cuvantul meu impotriva cuvantului lui.
    Aceasta situatie se incadreaza la accident auto?

    Atsaez si cateva poze cu paguba
    Attached Files

  • #2
    Nu este accident auto.
    Daca faci rost de 2-3 martori si ii intentezi proces civil, vei avea de castigat.
    Insa sigur vrei sa te certi cu un idiot cu care esti si vecin?
    De obicei treburile merg asa:
    1. pagubitului i s-a urat de atitudinea prostului (vecinul tau) si ii face plangere
    2. pe politie o doare in cur
    3. ii intentezi proces, faci rost de martori, etc.
    4. castigi o despagubire ce o da judecatorul (nu te gandi ca va fi mare)
    5. totul dureaza 1 an.

    Problema este ca ciclul se va relua!
    Daca nu il sanctioneaza politia, degeaba te agiti. Doar il pui sa plateasca ceva bani pt reparatii (asta in cazul in care are). Insa ti-l faci inamic pe veci.
    Si un bou care nu stie legea, cum e vecinul tau, nu vad de ce nu ti-ar f*te una cu portiera sa iti indoaie masina corespunzator. Sau sa-ti intepe rotile, ca doar ce...

    Daca ai timp, cearta-te cu el.
    Daca nu, rupe-i si tu portiera

    Cum as proceda eu: daca am bara spate zgariata si o asigurare la Euroins, i-as atinge putin masina, ca sa se plimbe mult si bine.
    Astfel, gaozarul va ramane cu masina suficient timp in service.

    Comment


    • #3
      De un an detin acel loc de parcare si m-am saturat sa cobor la masina si sa vad ca a mai aparut inca o zgarietura. O sa merg pana in panzele albe indiferent de consecinte.
      Ce vrei sa zici prin "daca politia nu il sanctioneaza"? La ce fel de sanctiuni faci referire?

      Comment


      • #4
        afli cand e ziua lui de nastere si ii faci cadou un set de protectii de silicon pentru muchia portierei....
        sigpic
        Ambition 1.5 dc

        Comment


        • #5
          Nu te lasa.
          Nu o fi el accident rutier, dar distrugere este.
          Nu cred ca e nevoie de martori daca apar urme si pe portiera animalului.

          Comment


          • #6
            Daca pleaca inaintea ta, fa cumva sa il filmezi cand se urca in masina, din 10 incercari o data tot il prinzi.
            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

            Comment


            • #7
              M-am gândit si eu la faptul ca vopseaua mea ar trebui sa apară pe portiera lui, dar nu stiu cat de relevant este pt politie acest lucru (adica nu cred sa se ajungă la analize pe portiera vecinului din partea poliției).

              Înaintea mea, acel loc de parcare a fost al unei doamne care a cerut schimbarea locului de parcare cu un altul. Sunt curios daca tot din cauza lui a cerut mutarea (sper s-o întâlnesc in parcare zilele astea)

              Comment


              • #8
                Budigaiu deschide intai usa la maxim si dupa aia se asaza sau se ridica din scaun, se vede dupa forma zgarieturilor, nu-l intereseaza de masina ta. Legat de locul de parcare, cred ca doamna si-a schimbat locul tocmai din aceasta cauza, nu e exclus sa mai vrea inca un loc de parcare langa masina lui.

                Comment


                • #9
                  din ce spui se vede ca nu ai casco. pacat! mergeai pe casco si firma asiguratoare si-ar fi scos de la el cu varf si indesat.
                  Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                  Comment


                  • #10
                    Stii ce e nasol ? ca nu l-ai prins in flagrant !! Vezi daca poti sa pui vreo camera video de la geam si sa-l filmezi cand iti vandalizeaza masina , este cea mai buna metoda de a dovedi ca face acest lucru.
                    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                    Comment


                    • #11
                      O situatie oarecum asemanatoare :
                      Iarna trecuta, un vecin se urca pe bloc sa dea zapada. O bucata cade pe o masina si ii sparge luneta. Proprietarul vede, urca si incepe cearta. In culmea furiei, leaga usa si il inchide pe vinovat pe bloc dupa care cheama politia. O vecina vede intamplarea dar nu vrea sa dea declaratie la politie. La sosirea politiei aceasta ii prezinta variantele pagubitului :
                      1. daca aveti martori il dati in judecata pentru distrugere si castigati dupa o lunga perioada dupa care urmeaza o alta lunga perioada de recuperare a banilor ca vinovatul e pensionar si are venituri foarte mici(esalonare pe x luni) si daca tot nu va plateste il dati iar in judecata pentru executare silita s.a.m.d. ;
                      2. iti repari singur masina si uiti evenimentul;
                      Tot politia a informat vinovatul ca poate sa ii plateasca luneta, daca vrea, sau poate sa faca plangere pentru sechestrare de persoane.

                      Varianta Casco este cea mai simpla dar se merita sa dai 1000 lei pentu o portiera a carei revopsire costa maxim 5oo.
                      Este clar ca nu ai cu cine discuta. Poti incerca sa vorbesti cu vecinul din partea cealalta si sa parchezi foarte aproape de el (unul cu fata altul cu spatele) astfel incat sa ramana loc boului sa urce.
                      Mai poti sa iti infigi doua tevi, in dreptul usilor, pe linia de demarcatie a locurilor de parcare (normal ca este ilegal).
                      Mai departe nu vreau sa iti insult imaginatia.

                      Comment


                      • #12
                        In parcarile supermarketurilor se intampla frecvent si nu stii de cine sa te iei, ca e plecat demult cand ajungi tu la masina. Dar asa, sa fie vecin, sa-l mai si atentionezi...

                        Cate jeguri umane sunt in tara asta.

                        Verifica si tu cati cartofi incap pe teava de esapament a masinii lui.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by dani030669 View Post
                          afli cand e ziua lui de nastere si ii faci cadou un set de protectii de silicon pentru muchia portierei....
                          Eu zic sa le lipesti direct tu. Sau vorbiti toti vecinii din parcare sa parcati cu fata si rotile pe linia din stanga de exemplu ca sa aiba toata lumea loc.
                          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                          Comment


                          • #14
                            Eu as face RCA la Euroins ...

                            P.S. Nu prea poti educa un animal in varsta. ;)

                            Comment


                            • #15
                              Am casco doar ca trebuie sa si dovedesc ca el e faptasul.

                              N-am cum sa pun camera din cauza pozitiei apartamentului meu fata de masina. Citisem pe undeva ca îmi trebuie autorizatie pt camera pe domeniul public.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google