[ZGOM]Zgomot la ralanti (ambreiajul este de vina)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    daca toba stock face zgomot atunci eu sunt popasi toba mea face ca avionul de vinatoare f16
    toora,llumar fata spate,zender,borla,calc reno sport,1.6 93cp,vw mk1,1.8,sparco sprint,roll bar omp,centuri 6 puncte sandtler,bf goodrich,bbs,borla

    Comment


    • #17
      Originally posted by adailton
      ar fi fost frumos sa nu mai apara acel zgomot la relanti, geamurile sa nu mai scartie, toba de esapament sa nu mai faca ca un tanc....simplu dar OK
      nu stiu ce zgomot ai tu la relanti dar la al meu logan de 1.4 abia se aude motorul la relanti,aproape liniste totala in masina si masina se aude asa chiar si acum dupa 1 an jumate cand am 22 000 km facuti cu ea,eu zic ca e super silentioasa la relanti ...poate tu te referi la varianta dci diesel care e putin mai zgomotoasa dar variantele pe benzina 1.4, 1.6, si 1.6 16v iti zic eu ca sunt foarte silentioase la relanti.
      Si ca sa mai completez la ce ai zis geamurile la mine nici acum nu scartaie iar toba nici dupa 1 an jumate nu face ca un tanc(practic nici nu se aude in masina)...daca nu ma crezi te invit sa faci tura cu ea sa te convingi.

      Comment


      • #18
        cita dreptate ai supercar

        si a mea inainte sai pun toba sport mergea ca un motan
        Last edited by Cristi_Xp; 24 May 2007, 22:40.
        toora,llumar fata spate,zender,borla,calc reno sport,1.6 93cp,vw mk1,1.8,sparco sprint,roll bar omp,centuri 6 puncte sandtler,bf goodrich,bbs,borla

        Comment


        • #19
          Din informatiile mele, si din ce am citit pe alte forum-uri, la 90% dintre loganuri acel zgomot exista.
          probabil ca voi sunteti baftosii!
          oricum daca cititi mai sus si altii au probleme.
          cautati si pe alte forumuri sa vedeti si alte probleme raportate, dar cu toate acestea in Romania sa stiti ca cea mai buna masina tot Dacia ramane, [I][I]loganelul nostru cel de toate zilele

          Comment


          • #20
            la cei 7300 km cat are 1.4 mpi-ul meu nu aud nimik la ralanti
            poate stau prost cu urechiile
            cand am cumparat-o, la semafor ma uitam pe bord sa vad daca nu era oprit motoru
            http://www.danasoft.com/sig/ovidiucionca.jpg

            Comment


            • #21
              Poate sa apara mai devreme sau mai tarziu zgomotul asta sau poate chiar niciodata, depinde de norocul fiecaruia.
              Cel mai nou proiect auto din România!
              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

              Comment


              • #22
                esti un norocos! nici la mine nu se aude la semafor decat in spatii inchise si cand sunt cu geamurile inchise-cd playerul inchis..........dar se aude, iar raspunsul care il primesc e eternul"zgomot din constructie"

                Comment


                • #23
                  parca nu ati sti ca " asa face taota domle' ". Am avut ocazia sa conduc cateva exemplare de Logan si vreau sa va spun sincer ca toate fac asa, de la cele iesite primele pe poarta fabricii din 2004 pana la cele de anul acesta inclusiv asa ca cine zice ca nu aude zgomotul acela ori il confunda cu altceva ori nu aude bine. La semafoare 1.4 al meu suna a motorina daca nu apas pedala.
                  Semnalizatoarele unora, nu se aprind din lipsa de bun simt. Mare defect tehnic!

                  Comment


                  • #24
                    Eu am montat un absobant de diesel sub capota motorului. Se potriveste perfect, costa 150RON cu setul de montaj. A redus zgomotul motorului.

                    Doua solutii pentru diminuarea zgomotului:
                    Absorbantul de pe capota si comanda radio de sub volan, by Renault.
                    Attached Files
                    Last edited by andrei; 6 July 2007, 18:39.

                    Comment


                    • #25
                      Ce zgomot la toba ca eu de cand a aparut Loganul nu am vazut (ma rog auzit) nici unul care sa aiba toba stock si sa fie zgomotos. Poate doar daca are toba gaurita. Iar tachetii se aud f.f. incet la fel ca si la multe alte masini(inclusiv cele de 30-40000 euro). La cine se aud tachetii cred ca deja este ceva in neregula ca doar nu se regleaza manual ca la BERLINA..
                      Cel mai lent 1,6 8v

                      Comment


                      • #26
                        Ce zgomot la toba? Aici era vorba de zgomotul motorului (de fapt al ambreiajului).
                        Cel mai nou proiect auto din România!
                        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                        Comment


                        • #27
                          astazi m-am certat cu astia de la service....am fost asa de florile marului pana la ei, ca doar stiam ce raspuns primesc, s-au urcat baietii in masina si au inceput sa faca pe prostii ca nu aud zgomotul, pana nu a venit un strain asa intamplator si m-a intrebat ca am diesel!!! cand a auzit cum suna motorul.
                          oricum ce vreau sa stiu e ca daca ai schimba kit -ambreiaj cu alt model de disc s-ar mai auzi?

                          Comment


                          • #28
                            Poti sta linistit. Zgomotul apare si la Solenza si cunosc masini (Solenza) care au sarit binisor de 100.000 km si nu au nimic. Si la Loganul meu mai apare, e drept ca nu tot timpul dar apare. Daca te duci la Dacia primesti urmatorul raspuns "E Dacie, e normal."
                            Give a man a knife and he will survive give a man an axe and he will be a king

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by ste
                              Poti sta linistit. Zgomotul apare si la Solenza si cunosc masini (Solenza) care au sarit binisor de 100.000 km si nu au nimic. Si la Loganul meu mai apare, e drept ca nu tot timpul dar apare. Daca te duci la Dacia primesti urmatorul raspuns "E Dacie, e normal."
                              Raspunsul asta ma enerveaza cel mai mult, e Dacie dar e Dacie din secolul asta nu din secolul XX. Si mai este un raspuns care ma enerveaza: "Asa trebuie sa fie ca asa este reglata" (ma refer la cazurile cand este clar ca nu trebuie sa fie asa) .
                              Cel mai lent 1,6 8v

                              Comment


                              • #30
                                si eu am primit acelasi raspuns ca zgomotul acela e constructiv.
                                cred ca sunt arcurile de la ambreaj.
                                toate tzacane la fel cate am vazut.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google