Zgomot Airbag

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zgomot Airbag

    Salut,am un zdarnait an spatele capacului de la airbag pasager, probabil este vreo mufa care loveste in ceva. Cum se desface capacul ala sau cum pot rezolva problema fiindca ma inebuneste. Multumesc
    sigpic
    Stiu ca sunt prost,dar cand ma uit in jur prind curaj

  • #2
    Interesanta problema.
    Iti raspunsesem pentru capacul de pe volan,dar am editat postul.
    Ce sa zic eu unul nu stiu
    Last edited by vdmihai; 7 November 2008, 20:34.
    sigpic
    !

    Comment


    • #3
      Nu cumva ai ceva prin torpedou care face zgomot?Scrumiera...Cd-uri ceva?
      sigpic

      Comment


      • #4
        Nu am nimic in torpedou,am golit tot din el,face cel mai rau daca merg cu ea putin subturata si binenteles si la gropi.
        sigpic
        Stiu ca sunt prost,dar cand ma uit in jur prind curaj

        Comment


        • #5
          aceeasi problema o am si eu , zgomot la airbag pasager...n-am gasit o solutie pt problema,cine stie....help pls

          Comment


          • #6
            Se merge in service, se desface airbagul si se constata problema. Nimic mai simplu...
            Cel mai nou proiect auto din România!
            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

            Comment


            • #7
              zgomotul nu vine de la airbag ul pasager ci de la plansa bord care trebuie demontata si se pune banda dublu adeziva pe pintenii de centrare

              Comment


              • #8
                Sau se pune burete pe clemele de prindere.
                Cel mai nou proiect auto din România!
                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                Comment


                • #9
                  Aceeasi problma o intampin si yo de ceva vreme si nu am reusit sa o rezolv ma tampeste zgomotu ala daca cineva a rezolvat sa ne zica si noua cum tnx

                  Comment


                  • #10
                    am explicat mai sus cum se elimina zgomotul asta.

                    Comment


                    • #11
                      @zlate58 sa incerc maine sa fac cum ai explicat u o sa revin sa spun daca am scapat sau nu de zgomot !

                      Comment


                      • #12
                        ai grija sa decuplezi bateria sa nu ai probleme cu airbagurile si pune rotile in linie dreapta si o banda adeziva la contactorul rotativ

                        Comment


                        • #13
                          am mai dato jos cand am pus plasmele dar nu imi imaginam ca de acolo se aude zgomotu ptr ca se auzea in dreptu aierbegului pasagerului

                          Comment


                          • #14
                            Salut!!am si eu aceeasi problema! zgomot de la airbag pasager cand merg pe un drum ami denivelat.Interesantt cand apes cu mana pe airbag acelas zgomot se aude. Ceva idei de la ce poate fi??

                            Comment


                            • #15
                              daca sunetul e ceva de genu "boc- boc- tic- tic" si esti sigur ca ca se aude exact din spatele capac airbag(verifici prin apasare ) ... "mai usor" la prima vedere se merge la service pentru a demonta airbag-ul si ai asigura o mai buna prindere/fixare si ceva izolare dintre peretii lacasului si cutiei airbagului, asa cum am facut eu... si ca rezultat sunetul a diminuat esential dar nu a disparut difinitiv la care eu normal o fac pe clientul nesatisfacut-(comentariul mestereluli: ... pi...pi am facut ceam putut am desfacut ...strins din rasputeri ... bagat surub autofiletant... aici mam ingrozit...+comentariu de genu "astai boala lor" )mdea zic eu dezamagire... ei dar bine ca a diminuat cel putin.ies din srvice si ma duc in placerea mea peste drumurile Chisinaului.
                              ma indreptam drept spre o strada care o folosesc ca stand de testare a straii tehnice nici nam apucat sa ajung si aud deja alt sunet. namm sa gresesc daca zic ca e cum sar lovi mai multe canute si farfuriute adica dzini .. dzioni cam asa .ce sa zic ... sau baietii de la service is cu minutile in cruce sau masinutza e kear lighean...
                              am decis sa incerc si eu norocul. dat fiind faptul ca filtru de polen si kestia cu stergatorii+spritarea am facuto singur + info foarte util de pe acest site.
                              cei care au pus filtru polen cu propriele puteri cunosc pozitia ... culci scaunul pasagerului fatza jos si intri cu fatan sus sub torpedou. prima data bagi mina dreapta fara keii inn bezna si asa pe akipuite ai sa gasesti sursele sunetului.problema e ka nu vezi nimic si poti folosi doar o mina. dar cu putina imaginatie se va intalege ca airbag-ul se afla intro cutie cam dreptunghiulara si are parimise 4 surup-uri de fixare.eu am akipuit doar 2 si le-am strins cu o keie de 10.sunetul initial boc boc tic tic am rezolvat dar a ramas cel cu ligheanu si deci ear a intrat mina in bezna ... am dat de bara de rigiditate credca si daca loveam usor peste ea auzeam acelas sunet de lighean/blide.deci aici e buba. din kiteva incercari am dedus ca acel lacas in care este airbagul este foarte aproape de acea bara metalica si la deniveleri o atinge si creaza sunete metalice
                              cu o piesa improvizata prin metoda introducerii intre teava si acel colt de plastic al lacasului airbag-ului, am rezolvat cintarea ligheanului si a boc-boc-ului
                              sorry daca am depasit vreo limita de litere.
                              craciun fericit!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google