Zgomot Ciudat

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    E subturata si de aia se aude zgomotul, vibreaza toate plasticele si nu numai de pe masina.
    Cel mai nou proiect auto din România!
    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

    Comment


    • #17
      Zgomotul a aparut dintr-odata, nu dispare nici cand este cald afara, nici cand este motorul cald...de aceea am presupus ca este ceva desfacut/desprins/slabit...
      Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

      Comment


      • #18
        sa stiti ca nu e nimik slab, desfacut sau neprins, acest zgomot il are orice LOGAN 1.5 DCI
        zgomotul apare atunci cand indiferent de treapta de viteza, reducand foarte usor viteza, aproape sa iei de tot piciorul de pe acceleratie, apare un zgomot specific o "detonatie" ceva asemanator cu "tacanitul avansului" la dacia clasica, dar odata cu accelerarea revine la normal.
        frumos subiect, pacat ca personalul service-urilor autorizate DACIA
        nu sunt in stare sa explice
        puteti incerca acest experiment in treapta 3 la 1600-1700 rot/min jucandu-va usor cu pedala de acceleratie, de preferat avand geamul din fata dreapta deschis
        ms

        sa stiti ca nu e nimik slab, desfacut sau neprins, acest zgomot il are orice LOGAN 1.5 DCI
        zgomotul apare atunci cand indiferent de treapta de viteza, reducand foarte usor viteza, aproape sa iei de tot piciorul de pe acceleratie, apare un zgomot specific o "detonatie" ceva asemanator cu "tacanitul avansului" la dacia clasica, dar odata cu accelerarea revine la normal.
        frumos subiect, pacat ca personalul service-urilor autorizate DACIA
        nu sunt in stare sa explice
        puteti incerca acest experiment in treapta 3 la 1600-1700 rot/min jucandu-va usor cu pedala de acceleratie, de preferat avand geamul din fata dreapta deschis
        ms
        Last edited by 06 CNE; 9 March 2009, 01:15. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • #19
          Am specificat ca zgomotul a aparut dintr-odata ... vreo 11.000 km nu s-a auzit nimic si apoi...Deci varianta cu 'asa face ca e diesel' nu se aplica. Anterior acestui Logan, am mai avut unul (cel Euro3, de 65 CP) care nici acum, are vreo 70.000 km, nu da semne de 'slabiciune'....
          Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

          Comment


          • #20
            Daca a aparut dintr-odata atunci nu e normal, verifica in service sa nu fie o problema la injectoare.
            Cel mai nou proiect auto din România!
            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

            Comment


            • #21
              DDT-ul mi-ar putea spune daca e ceva in neregula cu injectoarele ?
              Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

              Comment


              • #22
                Am gasit sursa de zgomot : se slabisera cele doua coliere care strang conductele de la instalatia AC, asa ca vibratia acestora se propaga si in habitaclu. Le-am strins bine - cu cheie tubulara de 10 - si acum nu se mai aude acel zgomot care m-a exasperat !!!! Deci : verificati fixarea conductelor AC ! Numai bine !
                Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

                Comment


                • #23
                  cornelia cred ca te referi la sunetul de mitraliera ?? de exemplu la 1800rpm daca nu aceelerezi si nici decelerezi se aude de parca ai trage cu mitraliera cel putina sa mi se pare mie, am acelsi motor DCI 70cai, nu cred ca e problema ... oricum incearca sa nu mergi subturat!

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google