Zgomot in cutia de viteze - Ajutor!!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    (repet in timpul cat se aud pinioanele abreiajul este la podea doar rotile se invart)
    Completez: doar cand bag intr-o viteza incep sa se auda pinioanele, scos din viteza si ambreiaj la podea, nu se aude nimic.
    Daca zici ca zgomotul de sirena in tr 1 e normal atunci stau mai linistit.
    Oricum n-ar strica sa verific uleiul in cutie. Pot face eu asta? Este nevoie sa dau scutul jos?

    Comment


    • #62
      Dat fiind faptu ca masina e nou-nouta, mai bine te duci la service si spui acolo sa verifice cutia de viteze, daca ei spun ca e OK, atunci nu mai e stres.
      Astea-s povesti cu ''ulei insuficient din fabrica in cutia de viteze''.
      Si sa nu fie 3,1 litri (sau cat intra la JH3 de pe 1.2) , sa fie numa 2,5 litri, tu de la volan n-ai sesiza mare lucru si nici cutia n-ar avea de suferit.

      Comment


      • #63
        Mersi fain,
        Am sa merg in service...

        Comment


        • #64
          salut, am si eu un pick-up diesel cu 28.000 km si de cand l-am luat(19.000 acum sase luni) hodorogeste cutia cand bag in viteze si ma duce la disperare plus ca uneori nu vrea sa intre in marsalier decat dupa vreo doua incercari sau ca la dacie mestecat in ceaun; apropo am mers cu un pick-up 1.6 nou si tot la fel face si ala

          Comment


          • #65
            in cazu asta nu stii sa sa schimbi vitezele,sau nu esti obisnuit cu actionarea cu ,cabluri

            Comment


            • #66
              'prietene' sa stii ca nu m-am cocotat in masina ieri, am si eu cativa kilometri pe ulitele patriei si nu m-am bagat in seama pe aici de dragul de a latra la pom ci pentru ca am asteptat un sfat sau o idee de la cineva avizat nu sa fiu luat la misto ; apropo , am schimbat cateva masini pana acum si am pretentia de la mine ca stiu cel putin <sa schimb vitezele>

              Comment


              • #67
                te inteleg si nu te-am luat la misto,e chestia ca tipurile asta de cu tii de pe logan chiar si la renault cu actionare prin cabluri au prostu obicei sa mai agate

                Comment


                • #68
                  eu cred ca loganistii astia care o tot tin cu "asa fac toate,dar nu sunt probleme" sunt platiti de dacia sa scrie pe forum ca nu sunt probleme, ca totul e ok ca toate sunt in regula, pentru ca sunt aceiasi tipi pe toate thred-urile care scriu numai de bine de logan desi eu cred ca 80% din loganuri au diferite probleme(mai mari sau mai mici-vezi forumul)
                  al meu motor bate de pe la 1500km si nu-l aude nimeni pentru ca e in garantie. cine crede ca rezolva ceva la garantie se insala amarnic.eu vorbesc din experienta(am plecat cu directia nereglata dupa ce am schimbat un pinion la pompa de ulei pentru care au demontat jumate de motor) ca sa nu mai spun ca trosneste din toate incheieturile bordul,usile si toate cele.cea mai proasta masina pe care am avut-o si mai e si noua. asa imi trebuie daca mi-am luat logan

                  Comment


                  • #69
                    daca te multumeste cu ceva,nu e masina de vina,singurii vinovati is cei car ar trebui normal sa o puna la punct la revizie,din pacate acestia is in proportie de 80%

                    Comment


                    • #70
                      salut, am avut pana de curand o laguna 2 din 2003 pe care am vandut-o pentru ca si-a facut stagiul de un an jumate la mine si inainte de asta am mai avut un logan din 2004 full 30000 km care nu numai ca scartaia dar facea in toate felurile la drum, cutia la fel cand vrea ea nu intra in marsalier si pe care am vandut-o foarte repede dupa ce eram sa ma rastorn cu ea pe pietris la vreo 70/h asa ca nu cred ca si la renault se intampla ca la logan sa aiba problemele astea de noi sau la putini km; apropo am avut acum cativa ani si un megane model 2000 cu multi km in bord luat din vitan de la conationali si cat de harbuita a fost tot nu am avut probleme cu ea nici dupa 12000 de km de carat toate prostiile facuti cu ea in cateva luni pe drumurile patriei si care si acum merge la nenea la care am dat-o; loganu e in felul urmator si sa ma contrazica cineva daca nu am dreptate: e masina care a inlocuit dacia 1310 dar cam la acelasi nivel de siguranta si de calitate (raportat la perioada in care traim )si nimic mai mult; cunosc persoane care au cumparat logan doar pentru ca e masina nationala si spun asta din pozitia unuia care a vandut cateva masini; treaba e in felul urmator: nu vreau sa denigrez marca, nu am nimic de castigat daca fac asta, pe deasupra sunt in momentul asta propietar de logan dar problema mea ca si a multor romani e ca de banii pe care ii dau pe masina asta nu servesc decat ghimpi cand apar probleme

                      Comment


                      • #71
                        esti tu mai ghinionist cu daciile

                        Comment


                        • #72
                          Nenea Costy vin eu in Braila sau te invit in Galati sa vizitam cateva service-uri apartinand mai multor reprezentante de marci! Pun pariu ca le gasim pline pe toate...

                          Comment


                          • #73
                            am mai cautat pe forum da nu am gasit. La cei care au schimbat discul de ambreiaj si au pus alta marca decat valeo.... a disparut ?zgomotul tehnologic" ?
                            sigpic

                            Comment


                            • #74
                              eu unu nu am auzit dar slabe sanse,plus de asta daca mai ai si masina in garantie nu ai cum sa pui alt disc decat cel oferit de service

                              Comment


                              • #75
                                sal

                                salut! am si eu un logan din 2010 motor 1.4. in accelerare in orice viteza ar fi se aude un fluierat dar ce e mai deranjant k pe la 2000 de rotatii tot in accelerare se aude un harait nu prea stiu cum sal descriu dar e deranjant rau! are cineva vreo sugestie de la ce ar putea sa fie inainte sa ma duc su ea la garantzie? multumesc

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google