Zgomot dubios la peste 3200 turatii

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zgomot dubios la peste 3200 turatii

    Salut, sambata am fost cu titiul la munte si am fost nevoit sa fac o depasire mai pe fuga drept pentru care am turat masina pana la 3500 ture.
    Cum a trecut peste 3200 ture a inceput sa se auda un sunet, peste cel al motorului, ca o bolboroseala sau ca o bataie . Sunetul respectiv nu se aude in treapta a 5-a de viteza.
    Masina are un pic sub 13.000km si nu a fost fortata exccesiv niciodata cu atat mai putin cand era motorul rece.
    Am trecut de revizia de 1 an pe la 11.000km. Eu le-am atras atentia ca e motorul mai zgomotos decat la alte masini cu care am mers da mi s-a spus ca e in parametri normali. Pe vremea aia nu se auzea zgomotul asta, e achizitie recenta, respectiv are vreo 3 zile.
    Am incercat sa il reproduc turand motorul in gol dar nu apare fapt ce ma duce cu gandul spre cutia de viteze.

    Ce s-a intamplat? De la ce poate sa fie?
    Semnalizatoarele unora, nu se aprind din lipsa de bun simt. Mare defect tehnic!

  • #2
    pai la benzinare pe la 3500 intra dracu' cascarabeta in rezonanta...zgomotul dispare dupa 4000-4500. cel putin la mine si la mine a inceput de cateva luni sa bolboroseasca mai tare la peste 3000, dar mi-am dat seama ca am un por in esapament. in frana de motor deja suna sport la tine nu-i tot asa?
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • #3
      Sincer sa fiu, dupa faza asta, mi-a fost frica sa o mai duc peste 3500, pana nu aflu ceva cat de cat sigur. Acum daca tu zici ca si la tine face cumva asemanator, o sa incerc diseara cand ies de la servici. Intr-adevar cand fac frana de motor se aude un pic mai agresiva decat pana acum dar totusi ...
      Am o strangere de inima cand aud sunetu ala si nu imi mai vine sa o accelerez. As vrea unele pareri de la populatia de aici inainte sa ajung la serivce, daca este nevoie bineinteles. Buba e ca nici nu prea am timp acum de service-uri si cred ca nici ei de mine
      Semnalizatoarele unora, nu se aprind din lipsa de bun simt. Mare defect tehnic!

      Comment


      • #4
        poti lasa motorul la ralanti si sa astupi esapamentul. daca se aud pufaituri pe sub masina, sigur ai un por in evacuare...sau ridici capota si accelerezi la 3000-3500 cu mana si lasi brusc cablul de accel (ca si frana de motor). daca iar se aud "basini", e clara treaba... oricum, mai astapta 2-3 parerei pana sa maergi la service, apoi te duci si-i intrebi. bafta! ar fi bine sa fie numai toba gaurita, nu ?
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • #5
          Tocmai am fsot la masina, am lasat-o la relanti si am astupat esapamentul pentru o perioada scurta de timp...nu s-a auzit nimic pe sub masina deci cu durere in suflet cred ca varianta cu porul se indeparteaza de sunetul pe care il descriu eu.
          Semnalizatoarele unora, nu se aprind din lipsa de bun simt. Mare defect tehnic!

          Comment


          • #6
            Catalin draga, hai te rog calmeaza-te. Dupa cate am vazut ai 1.4 (la prima faza am crezut ca ai diesel...).
            Du-te cu masina in ''probe'' si (dupa ce e cald motorul) tureaz-o in trepte inferioare (3-4 si 2) pana-n 4000-4500 sa vezi daca dispare zgomotul ala. Sunt ferm convins ca n-ai nici pe dracu' la masina (chiar merg pe mana lui Seba, la 3000 si ceva intra toata ''cascarabeta'' = caroseria in rezonanta).
            Din cate vad, cred ca esti un sofer linistit, cred ca prea linistit.

            PS: sa vezi tu la mine (si nu numai) zgomote metalice la 5500-6000 rot/min. )

            Comment


            • #7
              Originally posted by cattalin81
              Tocmai am fsot la masina, am lasat-o la relanti si am astupat esapamentul pentru o perioada scurta de timp...nu s-a auzit nimic pe sub masina deci cu durere in suflet cred ca varianta cu porul se indeparteaza de sunetul pe care il descriu eu.
              incearca din mers cateva frane de motor, dar sa ai macar 3500rpm cand lasi gazul...da-i din 4 in 3 pe la 70-80km/h si asculta motorul. a mea de noua n-a facut zgomotul ala de motor de curse, pe care-l face acum...daca totusi nu-i asta, incearca sa afli de pe la service care-i problema. eventual roaga-i sa-ti ia masina 5 minute la un drive-test si-o sa-ti zica mecanicul. ii dai si tu 10 roni ca si-a retinut 5 minute pt tine si gata treaba
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • #8
                La mine nu face asa, nici dupa 4000 rpm.
                Daca este si un zgomot metalic se poate sa fie de la suportii motor sau de la ceva de prin compartientul motor care intra in rezonanta.
                Si garnitura de chiulasa arsa, ciupita, etc conduce si la o bolboroseala in vasul cu lichid de racire, poate asta se auzea.
                Cel mai nou proiect auto din România!
                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by andrei
                  La mine nu face asa, nici dupa 4000 rpm.
                  Daca este si un zgomot metalic se poate sa fie de la suportii motor sau de la ceva de prin compartientul motor care intra in rezonanta.
                  Si garnitura de chiulasa arsa, ciupita, etc conduce si la o bolboroseala in vasul cu lichid de racire, poate asta se auzea.
                  sigur a mea n-are decat teava de esapament gaurita. nimic nu fierbe sau vibreaza in ea (adica nu zgomote metalice clare), in afara de rahatul ala de esapament. lichide nu pierde, nu consuma si nici nu "produce" doar caroseria intra in rezonanta de la 120 la 130km/h, dupa care daca accelerez, dispar zgomotele...nu de mult am facut drive-test cu cei de la dacia si au zis ca masina e ok, in afara zgomotului facut de antena, care fiind ridicata, vibreaza de-o iau dracii
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • #10
                    A mea la 3000 de ture e mai zgomotoasa (2850- 3150 cam asta ar fi intervalul in care a mea e mai zgomotoasa un pic) apoi se aude super placut motorul .Oricum eu unu iti recomand sa iesi tu cu ea intr un test drive si sa te dai la ea (schimba pe la 3500 - 4000 de ture) si daca mai sesizezi problema te duci cu ea la ei (banuiesc ca o ai inca in garantie).
                    sigpic
                    Golanca...gri-platinata...16v...105...:D---concluzie--- ma simt bine in masinuta mea:)

                    Comment


                    • #11
                      Va multumesc pentru pareri, opinii, impresii. la 6 termin program si voi face o plimbare spre casa in forta. Sper sa nu imi fie traficul prea potrivnic si nici gheata pe jos.
                      Evident ca motorul e 1.4, de ce altceva as fi postat aici ) ?
                      S-a vorbit si de zgomotul metalic, intr-adevar apare si la mine ceva de genul dar la peste 4500 ture si nu am tinut-o niciodata prea mult acolo.
                      Prietena mea are tot un Logan 1.4 luat cu o luna mai devreme. Masina mai silentioasa ca aia eu nu am vazut, zici ca e pe baterii pe langa a mea. Linistit nu am fost nici eu, dar de schimbat peste 3300-4000 nu am facut prea des dar am facut. Ea in schimb nu a facut deloc treburi de genul. Trag trista concluzie ca aceste motoare desi se spune ca sunt de turatie, isi schimba radical comportamentul daca sunt utilizate o perioada mai in forta?
                      Semnalizatoarele unora, nu se aprind din lipsa de bun simt. Mare defect tehnic!

                      Comment


                      • #12
                        Diferenta mare intre masina prietenei tale si a ta nu poate fi. A ei e ''infundata''. Daca bagi picioru' in ea, vei remarca virgula ca nu se duce...

                        Comment


                        • #13
                          cam offtopic, dar...tavi, azi seara i-am dat prima oara pana la limitare. in tr 2 aveam 85km/h, limitare la 6000rpm si nici un zgomot metalic, doar un raget de motor sanatos, turat...nu stiu ce zdranagane la tine, dar mie nu-mi face ca o conserva
                          catalin, motoare de turatie nu insemana motoare cu cuplu maxim la 2800, ca alea de logan ia vezi o honda la cate 4000rpm are cuplu maxim ? si se duce pana la 7-8000...oricum, eu inclin sa cred ca la tine ori atinge ceva gen scut pe lonjeron, ori esapamentul...
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • #14
                            Bine v-am regasit!
                            Dupa cum spuneam aseara am decolat de la servici (Bd. Expozitiei) spre casa (zona Pantelimon) prin traficul teribil d eoribil de la ora 18. Am mers tare, m-am bagat fara mila si am schimbat doar la 3500. A fost un drum deosebit, mai ales ca pe aglomeratia aia am facut doar 40 minute pana acasa si sincer nu imi pasa cate injuraturi mi-am luat, aveam o trebaa de rezolvat ). In pasaj Victoria si Obor am schimbat doar la 5000rpm iar suntul minune s-a auzit doar prima data cand am turat-o cu oarece frica, apoi nimic, doar sunetul frumos al motorului. Precizez ca am mers si cu geamul un pic deschis si fara muzica, am avut muzica motorului. Concluzia? Asa cum a aparut zgomotul respectiv, asa a si disparut. Nu imi explic ce a fost sau de la ce provenea. E posibil sa fi fost vreo impuritate de la benzina pe undeva a carei prezenta sa perturbe ceva, nu imi dau seama. Va multumesc din suflet ca ati fost alaturi de mine cu sfaturi si explicatii si iata ca au dat roade. Un drum in forta curata instalatia garantat! Orice masina are nevoie de asa ceva din cand in cand

                            Avand in vedere ca zgomotul nu mai e si problema pare rezolvata, banuiesc ca se paote inchide discutia cu happy end

                            Off topic: ocatvian__28, masina ei trage exact al fel ca a mea si tot silentioasa ramane, am condus-o si eu. Cu toate astea peste 3500 ture masinile se aud la fel.
                            Semnalizatoarele unora, nu se aprind din lipsa de bun simt. Mare defect tehnic!

                            Comment


                            • #15
                              Imi plac povestile cu happy end
                              Ti-am spus eu ca n-are nimic, doar asa din cand in cand ii bine sa-i mai ''dai in gura''.
                              Km multi fara reparatii!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google