Zgomot enervant la portiera

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    @Fireman: Daca citeai mai sus vedeai ca am zis ca s-ar putea sa fie desfacut un surub de la macaraua geamului.
    Cel mai nou proiect auto din România!
    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

    Comment


    • #17
      @Fireman , @gogoasha69: sfat - se unge cu vazelina cuiul acela de la usa de pe stalpii fata si respectiv de pe aripa spate si la usi unde se inchid - acel mecanism - vorbesc din experienta proprie ( eu am pus vazelina dintr-o galetusa - cumparata pentru camion ). Daca si dupa aceasta operatiune mai persista acel scartait , trancanit , probabil ii problema de la ceva surub desfacut in portiera.

      Comment


      • #18
        Originally posted by iooon_cug View Post
        in timp ce merg..Pe un drum putin mai accidentat..Cam cum e tot orasul de altfel...Se aude din portiera dreapta fata...Un troncanit....Cineva mi-a zis k e de la incuietoare mai exact de la cuiul ala de pe caroserie de care se prinde incuietoarea...Si a mai zis ca nu am ce sa ii fac.... ....Va rog dati o solutie poate cineva a mai patit.....Ce naiba tre sa fac?????? ..........Ms mult
        este de la surubul de pe stalp. Si mie mi se intamplase am fost in service si l-a starns. Acuma e rezolvat.Bafta

        Comment


        • #19
          Da este vorba de cuiul (plasticul acela negru)

          Fapt concret am fost cu lighianul la service pt cei 15.000 km si mi-a schimbat si plasticul, Faptul a fost ca eram acolo cand a inceput sa-l desfaca si repede am sarit ca ce are cu usile ca sunt bune. Am avut noroc ca era un baiat in jurul varstei 23-28 ani care a fost amabil si mi-a aratat ce se intampla daca nu schimbam aia se toceste plasticul negru de la franare portiera face un dute -vino pe plasticul ala

          schimbal

          Comment


          • #20
            Eu am luat de la un prieten din service cele 4 bucse ptr usi din teflon,e mult mai tare decat plasticul ala negru cu care vine din fabrica,si nu se mai aude nimic(se auzea in dreapta fata) si le-am schimbat pe toate.
            KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

            Comment


            • #21
              Si cele din fabrica au in compozitie teflon, dar in cantiate mica.
              Cel mai nou proiect auto din România!
              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

              Comment


              • #22
                E vorba de un surub de la geamuri....Si io am patit-o si m-am dus in service ca daca il reparam eu era belea mare...Suruburile se slabesc de la aceste minunate drumuri din Romania

                Comment


                • #23
                  Mai exact un surub de la macaraua geamului, nu?
                  Cel mai nou proiect auto din România!
                  Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                  Comment


                  • #24
                    E din cauza unui surub de la geam care se slabeste de la "minunatele " drumuri ale noastre...Am patit-o si io si am fost cu ea in service,a strans omu' surubu' si am plecat akasa

                    Comment


                    • #25
                      Deci de la macaraua geamului, nu de la geam, ca acolo nu exista surub...
                      Cel mai nou proiect auto din România!
                      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                      Comment


                      • #26
                        Si eu am avut aja o problema in usa dreapta spate si cand am facut revizia lam intrebat si s-a uitat era desfacut un surub de la macaraua geamului si restul nu erau f stranse a zis k se intampla foarte des asa ceva
                        http://img229.imageshack.us/img229/8592/sigpic3405.png

                        Comment


                        • #27
                          Si la mine zdrangane ceva pe partea stanga si am scos amandoua fetele de la usi am obs ca fiarele alea lungi longitudinale mai ating pe tabla am pus un burete am crezut ca am rezolvat dar vad ca nu ai aea, acuma cred ca ai ceva din stalpul unde ai prinsa centura .... Nu mi-am batut capul inca sa vad cum se scoate ala

                          Comment


                          • #28
                            Da cu un spray de uns, pe cuiul de inchidere al usii...Si pe sistemul de inchidere si vezi daca mai face zgomot!Eu asa am rezolvat!
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • #29
                              La mine zgomotul acum este in toate usile.Sa-mi spuna si mie cineva daca as putea sa dau eu capitonajul usilor jos si cum se dau ,sa nu rup ceva pe acolo sau daca trebuie sa cumpar ceva pentru montat la loc(gen blocajele de plastic de la vechea dacie)

                              Comment


                              • #30
                                Deschide usa in principal si dai sor cu podul palmei in capinonajul ala si incearca sa dai unde observi ca se aude mai tare (asta mi-au facut mie la service pana sa desfaca sa vada ce e )au zis ca poate fi una din sarmele alea 2 de exista pe acol (stiu ca au un nume al lor dar nu il stiu probabil tije) si au spus ca daca erau alea se auzea mai aiurea si sigur e macaraua si aia era
                                Eu cred ca nu ai ce rupe pe acol ei sau miscat relativ repede in 5 min sa rezolvat de tot.
                                Spor !
                                Last edited by vali007; 20 August 2008, 15:04.
                                http://img229.imageshack.us/img229/8592/sigpic3405.png

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google