Zgomot In Mers !

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zgomot In Mers !

    Am un zgomot ciudat, in orice treapta de viteza, atunci cand nu accelerez. Daca calc ambreiajul, nu se mai aude. Daca accelerez, iar nu se aude. Daca scot masina pe liber, iar nu se aude.

    Se aude indiferent de viteza , dar peste 2000 ture...

    Zgomotul vine din dreapta fata, ce poate fii ?

    Masina o puteti intervieva in topicul cateva intrebari.
    Loganist inrait

  • #2
    Mai stii reclama aceea .....masina mea scoate un zgomot par par, car car ce poate sa fie?

    Din ce ai descris tu mai sus inteleg ca masina scoate un zgomot pe dreapta dar in situatiile descrise de tine nu se aude nimic, si ca totul depide de turatia motorului......culmea....cand nu accelerezi.

    Pentru mine pare SF.

    Accelerata in gol si stationata mai face acel zgomot?
    real power..... diesel power by

    Comment


    • #3
      Cosmin, scuze. Am explicat aiurea.

      Masina fiind in viteza , accelerata pana la 3-4-5 mii ture si lasa-ta in gol, in viteza, fara acceleratie, scoate zgomot.

      Daca apas ambreiajul sau o scot pe liber, nu se mai aude. Daca revin iara cu piciorul pe acceleratie, iara nu se aude.

      Ea maraie, ca sa zic asa, doar dupa ce iau piciorul de pe acceleratie la peste 2000 ture, in orice viteza, chiar si masalier.

      Eu ma gandeam la scut...
      Loganist inrait

      Comment


      • #4
        Eu am gasit ceva asemanator la Passatul meu si cauza a fost urmatoarea.
        Capacul de pe motor (cel de plastic) vibra si lovea capacul de la cureaua de distributie si acolo era un luft de 1mm si am rezolvat cu o foita de burete.La tine trebuie sa verifici carcasa filtrului de aer care... zic eu ca se slabeste din cele 2 suruburi care sunt desupra bujiilor.Am vazut un mecanic de la Dacia care a mai pus 2 saibe pe acele suruburi ca sa se fixeze mai ferm acele bucse de cauciuc dintre carcasa filtrului de aer si capacul culbutorilor.

        Misca de ea sa vezi cum face in momentul de fata.
        Last edited by cosmindan; 9 April 2012, 21:15.
        real power..... diesel power by

        Comment


        • #5
          O sa ma uit dimineata la ea.

          Eu credeam ca e scutul, in rezonanta. Dar citisem ( sa ma corecteze cineva daca gresesc ) ca nu intra rezonant in toate vitezele.

          Si tot eu ( imi cer scuze ca par tampit, am permis de 3 luni si 200 km cu golanu ) credeam ca e gripata frana de pe dreapta fatza si ca prinde, ca nu culiseaza la locul ei, dupa franare si ramane infranat , dar mi-am scos ideea din cap, odata cu apasarea ambreiajului.

          Mersi mult cosmin pentru sfaturi si imi cer scuze daca uneori par idiot.
          Loganist inrait

          Comment


          • #6
            Huruit logan

            Nu stiu cum si unde sa postez.am o problema:azi a inceput sa-mi huruie ceva la logan 1.4 mi se pare ca vine din partea stanga fata,cand o tin accelerata nu se intampla nimic,cum iau piciorul de pe acceleratie,o scot din viteza sau apas ambreiajul incepe huruitul.poate fi de la servo(mi-a scazut nivelul putun sub minim)dar pana acum nu mi-a facut asa si am nivelul asa de vreo luna.poate fi cumva de la cutie(ulei lipsa ceva)?va rog sa-mi dati un sfat

            Comment


            • #7
              Sa nu fie de la clapeta de acceleratie...

              Comment

              Working...
              X
              Anulare DPF
              Politica de Securitate Google