Zgomot Metalic La Relanti

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zgomot Metalic La Relanti

    Salut. Aseara cand am venit acasa, am dat sa parchez. Cand au coborat sotia si bebe din masina, am obervat ca se aude un zgomot ciudat. Nu stiam unde sa il localizez. AM crezut initial ca este de la toba sau teava de esapament, ca nu o fi prinsa bine, apoi am deschis la motor si de sub el se aude de parca ar fi o tabla stransa slab si vibreaza. Cand o turez, fara sa o bag in viteze, dispare.


    O sa mai fac ceva teste azi si sa ma uit mai bine...ca e lumina si e racita.
    Logan 1.4 din 2008, ultima revizie acum 2 ani, are 27.500 km. Stiu,trebuie sa ma duc la service ... dar....la ce sa ma astept?
    Ma intreb: Noi astia lenesi, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

  • #2
    In primul rand trebuie sa incerci sa faci reviziile mai des (la 1 an sau 10000km). din cate vad nu prea faci km multi dar ar fi foarte bine sa il schimbi la 1 an ca dupa aceea isi pierde din proprietati uleiul. Cat despre sunetul metalic nu prea ne putem da cu parerea cand s-a intamplat din senin si nu auzim sunetul.

    Comment


    • #3
      Da, despre ulei stiu, insa nu asta era problema. Merci oricum de raspuns. Poate reusesc sa ii fac audio/video
      Last edited by 77sky; 11 June 2012, 11:46.
      Ma intreb: Noi astia lenesi, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

      Comment


      • #4
        @rao si la mine se aude la fel, cred ca e ceva nestrans bine acolo, probabil scutul.

        Comment


        • #5
          Verificati daca sunt bine stranse cele trei piulite ce tin tabla de protectie de pe galeria de evacuare. Daca sunt slabite, posibil de acolo sunetul metalic.
          Attached Files

          Comment


          • #6
            Originally posted by Urs View Post
            Verificati daca sunt bine stranse cele trei piulite ce tin tabla de protectie de pe galeria de evacuare. Daca sunt slabite, posibil de acolo sunetul metalic.
            Merci frumos de raspuns. Verific indata si revin.
            Ma intreb: Noi astia lenesi, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

            Comment


            • #7
              Presupun!

              Cred ca acel sunet metalic este de la ambreiaj, mai exact de la arcurile de pe discul de ambreiaj! Asta si este explicatia ca se aude numai la relanti si doar cand e scoasa din viteza (N).
              Face parte din categoria asa face toate!

              Comment


              • #8
                @a6roata, sunetul ambreiajului nu este metalic, e un tzacanit surd.
                @Urs a avut dreptate, cu toate ca suruburile de la protectia galeriei erau bine stranse, le-am slabit si le-am strans din nou, nu se mai aude nimic.

                Comment


                • #9
                  re

                  Este doarte enervant ca nu face tot timpul asa, ci abia dupa ce merg cu ea cativa km. cand este la relanti, are momente cand se aude acez zgomot, dar are si altele cand se aude totul normal.

                  M-am uitat la acele suruburi, par sa fie intepenite acolo. Cand o prind ii fac filmulet/voice rec. si o postez ca nu mai tine. Nu am avut prea mult timp sa o bibilesc.
                  Ma intreb: Noi astia lenesi, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

                  Comment


                  • #10
                    cand face asa calca ambreiajul si asculta daca se mai aude.

                    Comment


                    • #11
                      descriere

                      Originally posted by o8MeLC View Post
                      cand face asa calca ambreiajul si asculta daca se mai aude.
                      tot se aude.
                      Ca sa fiu mai explicit in descrierea simptomelor, mi-a venit in cap o comparatie. Ganditi-va la o cutie de conserva de tomate in care e o biluta de plastic. Cand agitam conserva destul de repede, devine un clopotel. Ce se aude sub capota e ceva asemanator acelui sunet, insa mai infundat. In plus, ritmul e ca atunci cand maicutele bat toaca, adica nu e ceva cu un ritm constant totdeauna.
                      Stiu ca pentru unii o sa fie amuzant ce am scris, dar...
                      Ma intreb: Noi astia lenesi, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

                      Comment


                      • #12
                        Pare sa fie bataie de culbutori.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • #13
                          Eu am crezut ca am scapat de zgomotul ala... n-am scapat, azi l-am auzit din nou. La mine nu e bataie de culbutori nene Iancule si nici de ambreiaj, e un zgomot ca si cum se lovesc scurt si foarte rapid 2 bucati de tabla (cred ca asa e si la Rao). Cred ca atinge toba de ceva sau e scutul slabit, se aude mai tare cand cobor din masina, zilele astea trebuie sa schimb uleiul, o sa-l rog pe nea mecanic sa vada ce-i slabit pe dedesubt.

                          Comment


                          • #14
                            Cred ca avem aceeasi problema. Daca esti amabil, sa ne spui ce iti zice nenea mecanic. Poate elucidam misterul
                            Ma intreb: Noi astia lenesi, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

                            Comment


                            • #15
                              Am gasit problema la mine, mecanicul a spus ca este o sita sparta in toba dinspre motor, cand o lovesc cu pumnul se aude "zornaitul" acela de tabla. Problema nu se poate rezolva decat destul de scump, trebuie schimbata toba, n-am sa o schimb...

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google