Zgomot "scartait" La Viraj Pe Loc Dreapta

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zgomot "scartait" La Viraj Pe Loc Dreapta

    Am o mica problema , de fiecare data cand virez in parcare dreapta pe loc imi scartaie ceva in partea dreapta. Nu stiu ce ar putea fi dar cred ca este de la talerul ala de pe amortizor. Cine cunoaste acest simptom va rog postati . Nu stiu ce naiba ca doar azi am fost in service si mia cotrolat tipul ala masina si mia zis ca este in stare buna, dar zgomotul ala inca il am ...
    39
    da
    15.38%
    6
    nu
    84.62%
    33
    1.2 TSI

  • #2
    am avut si aceeasi problema. am fost la revizie i-am spus problema si a dat cu aer pe la frane spunand ca s-a adunat praf intre disc si placutele de frana.dupa operatiune s-a dus si zgomotu
    Last edited by crististreulea; 11 January 2010, 00:17.

    Comment


    • #3
      Multumesc de intentia de a ma ajuta dar nu cred ca acesta este motivul ...
      1.2 TSI

      Comment


      • #4
        ai fost macar in service?
        eu nu pot renunta asa usor la masina ca sa o duc in service deoarece fac naveta si lucrez pe schimburi.
        deci a trebuit sa suport acel zgomot aproape 2 saptamani pana sa ajung in service, am si devansat revizia cu o luna ca sa nu ma duc de 2 ori in service.

        cand i-am zis mecanicului problema a luat frumos compresorul si a suflat franele. zgomotul a disparut. s-a uitat dupa rulmenti sparti, dupa capeti de bara dusi, a tras de roata de am zis ca ramane cu discul de frana in mana si a zis sec : s-a adunat praf pe la frane si cum a plouat s-a facut ceva pamant sau pietre mici pe acolo si de aia scartzaie. asa a si fost.

        inainte de a merge la service am dat jos in fata blocului ambele roti din fata pe rand ca sa vad ce are...n-am vazut nimic dar nici zgomotul n-a disparut. am fost si la spalatorie si i-am zis sa dea cu apa bine pe la pavajul rotilor ca ma gandeam ca am pamant cu pietricele pe talerul unde se sprijina arcul de la amortizor, degeaba. pana n-a suflat ala la roti cu compresorul n-a disparut zgomotul.

        acum eu stiu...tu poate trebuie sa shimbi si rulmentii si capetii de bara, ca de trebuie sa traiasca si gura mecanicilor pe spinarea posesorilor de masini.
        Last edited by crististreulea; 11 January 2010, 00:17.

        Comment


        • #5
          sal eu am patit la fel mam dus in servis si miau gresat capetele de bara ele sunt problema ramam fara vazelina , mie miau revolvat repede era in garantie , dar nu astepta mult dupa un timp apare uzura. o seara buna

          Comment


          • #6
            capetele de bara raman fara vaselina???

            stiti ca si placutele trebuie unse?

            Comment


            • #7
              Daca e asfalt curat pe jos la virare maxima drepta scartaie si la mine, dar cauciucurile scartaie pe asfalt, nu altceva (probabil ca scartaie si la virare stanga).

              Comment


              • #8
                la mine scartzaia numai la virare dreapta. ce era si mai ciudat: daca viram stanga maxim si apoi dreapta pana ajungeau rotile drepte nu scartzaia. dar daca continuam sa virez dreapta scartzaia
                Last edited by crististreulea; 11 January 2010, 00:18.

                Comment


                • #9
                  Eu tind sa cred ca de la placute ar putea fi problema pt ca la capetele de bara nu vad ce ar putea sa scartaie!

                  Comment


                  • #10
                    Am fost la verificare si a ras lumea ca am suspectat placutele. problema este de la partea superioara a amortizorului , ceva cu gresatul arculeui acolo sus, .Iin fine nu se mai aude acum ...sa vad in timp
                    1.2 TSI

                    Comment


                    • #11
                      capetele de bara cu putina vaselina se rezolva si eu am avut acceasi problema

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by skd_ozenel View Post
                        capetele de bara raman fara vaselina???

                        stiti ca si placutele trebuie unse?
                        frate,de cand trebuie placutele de frana unse,eu nu am auzit asa ceva ceva de cand ma stiu la nici o masina(si am avut mai multe)

                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Placutele... dar in mod special discurile de frana, ca sa nu rugineasca...
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • #14
                            ma lumea va ia in serios! )
                            " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                            Comment


                            • #15
                              La fel am patit si eu. Am rezolvat-o la revizia de 40000. Mi s-a injectat (cu o seringa) in burdufurile de la capetele de bara - partea ce vine cuplata la roata - ulei. Explicatia a fost ca unsoarea originala este mai slaba calitativ si in timp nu isi mai face treaba corespunzator. Rezolvarea au sustinut ca vine de la Pitesti, deoarece au am vrut sa le schimb (capetele de bara) mai ales ca nu te joci cu directia. M-au asigurat ca nu au joc si ca - Asa face toate la un moment dat.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google