Zgomot "scartait" La Viraj Pe Loc Dreapta

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Cei care au ajuns la concluzia ca acel zgomot provine de la pipa(cap de bara)nu grsesc.majoritatea cazurilor se rezolva prin gresarea lor.pana in prezent nu cunosc alt caz.

    Comment


    • #17
      si la mine scartaie! dar cand iau stanga! o sa incerc sa ung sus la oala! cu niste ulei! daca nu merge ce sa fac!?
      kykerul!

      Comment


      • #18
        Originally posted by irinel View Post
        Am o mica problema , de fiecare data cand virez in parcare dreapta pe loc imi scartaie ceva in partea dreapta. Nu stiu ce ar putea fi dar cred ca este de la talerul ala de pe amortizor. Cine cunoaste acest simptom va rog postati . Nu stiu ce naiba ca doar azi am fost in service si mia cotrolat tipul ala masina si mia zis ca este in stare buna, dar zgomotul ala inca il am ...
        cand mai faci schimbul de ulei,iei o siringa si bagi intre saiba si tabla deasupra amortizorului prin compartimentul motor,daca tot a fost istet ala la service si a zis ca nu are nimic,de ce nu a dat-o jos,sau de ce nu ia pus putina vaselina pe flansa,incearca si varianta asta,daca nu in momentul cand o urci pe cric si dai roata jos tot cu o siringa,dar de data asta sa ai ac fin injectezi in burduful pivotilor,nu foarte mult ,celui pipa si celui de pe bascula...apropo ce treaba are placuta si frana cu virajul rotilor pe loc,nu de aici scartaie ci de la ce am scris mai sus sa verifice...si cine stie sau a auzit ca placutele se dau cu putina vaselina a auzit bine sau cunoaste,deci ele se dau cu putina vaselina pe spatele lor,unde e metalul,pe partea unde intra in contact cu pistonasul sau cu etrierul....stima all!!
        Last edited by AGENTUL NYT; 14 March 2010, 01:33.
        sigpic
        Poate pentru lume ești o singură personă,dar
        pentru o anumită persoană, ești întreaga lume!

        Comment


        • #19
          de unde ai auzit ca se dau placutele de frana cu veselina?se ung bolturile de ghidare ce-i drept ,dar atat

          Comment


          • #20
            Originally posted by loribob View Post
            de unde ai auzit ca se dau placutele de frana cu veselina?se ung bolturile de ghidare ce-i drept ,dar atat
            stimabile esti praf,scuza-ma ca iti spun,se dau si placutele mai baietica cu putina vaselina,dar matale vad ca ai ceva cu mine peste tot ai de comentat si comentezi numai aiurea,daca te pricepi da tata si tu un raspuns concret la ce are baiatul probleme,nu o tot lalai cu mine
            sigpic
            Poate pentru lume ești o singură personă,dar
            pentru o anumită persoană, ești întreaga lume!

            Comment


            • #21
              eu unu nu am auzit niciodata sa se puna vaselina pe placutele de frana (partea de contact cu pistonasul)nu isi are rostu,si crede-ma ca am destula experienta in domeniu,iar daca e vorma de scartait,ori amortizor ,ori capat de bara ori pivot si atat,si nu nu am nimic cu tine,doar te corectz,nu e nvoie sa o iei in nume de rau

              Comment


              • #22
                puneti fratiilor o cutie de 500g de vaselina pe placute,si dati putin si pe volan,acolo unde invartiti de el.hai ma fratiilor,cum sa dai cu vaselina pe placute?posibil sa scartaie de la pivot sau capat de bara

                Comment


                • #23
                  Si eu am acest scartait la amortizorul stanga...cred ca in partea superioara.
                  O sa virez pana se creaza spatiu intre garnitura si cupela amortizor, o sa curat si o sa pun ulei...sigur va disparea.
                  Last edited by Ionut; 23 March 2010, 11:26.

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by Bobo1973 View Post
                    La fel am patit si eu. Am rezolvat-o la revizia de 40000. Mi s-a injectat (cu o seringa) in burdufurile de la capetele de bara - partea ce vine cuplata la roata - ulei. Explicatia a fost ca unsoarea originala este mai slaba calitativ si in timp nu isi mai face treaba corespunzator. Rezolvarea au sustinut ca vine de la Pitesti, deoarece au am vrut sa le schimb (capetele de bara) mai ales ca nu te joci cu directia. M-au asigurat ca nu au joc si ca - Asa face toate la un moment dat.
                    Subscriu si eu. S-a intamplat sa scartaie capatul de bara cand au fost geruri mari. Se rezolva cu o seringa si ceva ulei,dar nu stiu daca burduful va rezista mult in timp. Oricum, pe termen lung se ajunge la schimbarea capetelor de bara, refacere geometrie roti. Adica o distractie destul de scumpa. Daca se sesizeaza joc si la bieletele de directie (umarul cum zic mecanicii), schimbati-le fara sa va ganditi de 2 ori, daca le lasati o sa platiti manopera iarasi + refacere geometrie roti. Adica mai mult decat bieletele de directie in sine. Plus timpul pe la service.
                    Dar totul tine de finante.

                    Comment


                    • #25
                      dar tu ai platit manopera pentru gresarea capetelor de bara?daca da ai nimerit la niste marlanoi mari

                      Comment


                      • #26
                        De circa 2 saptamani, dupa cateva de minute de mers cu masina sesisez un zgomot metalic ce pare sa provina de la roti. La fiecare rotatie completa a rotilor se aude un zgomot metalic destul de ascutit (frecare metal pe metal) iar pe masura ce acelerez frecventa si intensitatea sunetului creste si pare sa dispara sau sa se confunde cu sunetul normal de rulare al rotilor la viteze de peste 80 km/h. Actionez frana si acel sunet dispare si revine dupa 5-10 secunde.
                        Ideea e ca uneori dupa o frana lenta (cu scartait de placute) apare acest zgomot deci nu este mereu prezent. Care sa fie cauza?

                        Comment


                        • #27
                          sal. mai fratilor.... in leg. cu scartaitul la virarea rotilor catre stanga sau dreapta,,, daca se aude de la telescop stanga sau dreapta atunci trebuie dat jos si gresat rulmentul din capat bine de tot, caci azi am rezolvat si eu problema......munca de 2 ore....dar sunt foarte multumit....cine vrea detalii (razvan_bordeianu82) id-ul meu si mai vb.

                          Comment


                          • #28
                            Eu am patit in felul urmator. Cam de 2 luni de zile cand virez dreapta si plec de pe loc cam subturat cu a intaia sau am viteza mica 10-15 km/h cu a doua si virez tot la dreapta am o rezonanta ciudata pe acea parte, un sunet metalic care uneori se combina cu un huruit cam infundat. Am ridicat masina de bot, si am tras de capetele de bara si nu par sa aiba joc si nici rotile, totul e ca inainte. Mi-e frica sa nu fie planetara ca daca e m-am ars (am inteles ca una buna e vreo 900 de lei). In mers, la viteza cand virez nu se aude nimic, doar cand accelerez slabut de pe loc si merg subturat.

                            Comment


                            • #29
                              verifica scutul motor

                              Comment


                              • #30
                                Si eu am o problema referitor la un zgomot metalic. stand pe loc atunci cand iau viraj maxim dreapta dupa ce masina incepe sa ruleye aprox la jumatatea virajului aud un troncanit (pocnitura) metalic, oare care ar putea sa fie cauza? S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google