Zgomot Servodirectie Tot Timpul

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zgomot Servodirectie Tot Timpul

    Salut, am o problema cu servodirectia si anume se aude un zgomot inalt si urat de la pompa de servodirectie, acesta tot timpul, nu doar cand ii rece, unii amici care mi-au condus masina mi-au zis ca trebuie sa invarti destul de greu la volanul loganul meu. Eu am cumparat masina la 94 de mii, si vechiul proprietar mi-a spus ca din cand in cand el trebuia sa mai completeze cu lichid de servo caci curge in zona casetei de directie. acuma are 99 de mii, nivelul lichidului de servo nu este scazut, acesta am verificat prima daat cand am auzit zgomotul, cureau de accesorii este intionsa corespunzator. Loganul imi cere o alta pompa?, voi ce parere aveti referitor la acel zgomot? Multumesc

  • #2
    Nu a fost vorba de pompa de servo, o rola de plastic de la cureaua de servicii era dusa. 250 de ron cu tot cu manopera.

    Comment


    • #3
      Un galet sau cum naiba ii spune.
      Bine ca s-a rezolvat (si ai spus rezolvarea, cu toate ca n-ai primit nici o parere).

      Comment


      • #4
        zgomotul asta se "traduce" printr-un uruit mai tare decat sunetul normal al motorului la o anumita viteza/turatie sau asa facea tot timpul?

        Comment


        • #5
          azi am observat ca pana in 60km/h nu zice decat zgomotul lui normal. ina 3-a sau a 4-a la 60 zgomotul se amplifica si se aude ca un uruit strident si plin de bas.
          si eu am pierdut lichid pe la manocontact dar l-am strans, am curatat mufa si am completat cu lichid. deocamdata nu mai curge, dar zgomotul este prezent
          stie careva ceva?

          Comment


          • #6
            Se auzea mai tare la capatul cursei volanului? Eu aud un fel harsait la caputul cursei, cu masina oprita (il aud la parcari).


            fara linkuri externe

            Comment


            • #7
              @Vip3r: Poate s-a dus vreun rulment de roata. Asa am avut eu, mi se dusese rulmentul la una din roti si auzeam un huruit, intai de la 60 km/h in sus, amplificandu-se cu cresterea vitezei. Apoi, viteza la care a inceput sa apara a scazut, pe masura ce acel rulment a cedat mai tare. Asta stim cu totii de la ce e...multumim autoritati.
              Ratacit in spatiu...

              Comment


              • #8
                da....intr-adevar e de la rulment. azi am fost la service
                dar ca sa fiu linistit voi schimba in prima faza si manocontactul.

                Comment


                • #9
                  tocmai l-am schimbat si eu pe ala. la dealer au preturi in jur de 300 lei (sau mai mult). avea EUGEN2008 (http://www.loganclub.ro/forum/member.php?u=17836) din brasov...sh la 50 lei inclusiv transport. au am luat cu 80 lei de la userul florin_dnf http://www.loganclub.ro/forum/dezmem...=20471&page=21. nu cred ca face 300 lei piesa aia...sa fim seriosi.
                  Ratacit in spatiu...

                  Comment


                  • #10
                    Da,dar cand o iei de noua ai si asa-zisa garantie.

                    Comment


                    • #11
                      dar si vreo cel putin 3 mil in plus (cu manopera) ... deci cand am vazut-o m-am crucit pe ce pot sa ceara atati bani. oricum masina mea a cam iesit din garantie. Cu diferenta de bani iti iei un kit de distributie si niste placute de frana sau varianta a doua...un kit de ambreiaj.
                      P.S. mie noua imi pare piesa de la florin_dnf. nu se observa absolut nici o urma de uzura.
                      Last edited by tzopescu; 21 September 2010, 22:04.
                      Ratacit in spatiu...

                      Comment


                      • #12
                        am gasit la magazin in oras cu 85 lei. pe site-uri am vazut si la 55-80 lei toate noi bineinteles.

                        Comment


                        • #13
                          Salut. La care magazin ai gasit in Hunedoara? Eu am cautat si toti ridicau din umeri.
                          La Aurora costa 500 si ceva de RON.
                          Te rog sa imi raspunzi, am nevoie de acest manocontact, mersi.
                          Last edited by 77sky; 19 July 2011, 07:16.

                          Comment


                          • #14
                            gabryel poti folosi si monocontactul de solenta care este mult mai ieftin in nici un caz nu costa 500 cel original de logan este 325

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by radu cornel View Post
                              gabryel poti folosi si monocontactul de solenta care este mult mai ieftin in nici un caz nu costa 500 cel original de logan este 325
                              OK, dar de unde pot sa iau de solenza? eu am gasit tot de la 300 ron in sus.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google