Zgomot Stresant La Ambreiaj

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zgomot Stresant La Ambreiaj

    Salutare dragi colegi de forum.
    Va rog ajutati-ma cu o parere :
    Cand plec de pe loc, cand apas pedala de ambreiaj (sau o eliberez) si pedala se afla cam in zona de lucru (in care de/cupleaza), se aude un carait usor, de plastic slabit, de frecventa motorului.

    E ca si cum ar fi motorul sub-turat si ar scartai niste plastice pe sub bord.
    Repet, se intampla doar la plecarea de pe loc, in rest nu am probleme.

    O fi vreun plastic slabit pe dedesubt ? sau trebuie sa schimb tot de pe sub capota ?
    Sa luptam impreuna pentru disparitia ciubucarilor care fac meseria de mecanic auto de ras !

  • #2
    daca o accelerezi mai tare, mai huruie? s-ar putea sa vibreze un plastic prin bord. asa face la mine cand plec de pe loc subturat, adica sub 1500 rpm
    sigpic

    Comment


    • #3
      Daca o accelerez mai tare, nu mai face.
      Pe unde sa ma uit de plasticu ala ?
      Se aude pe partea stanga, deasupra piciorului stang, dar nu stiu ce ar putea zbarnai asa ...
      Multumesc.

      Nu mai cita postul anterior...se intelege ca lui ii raspunzi.Multumesc.
      Last edited by valeriuciprian; 6 May 2010, 23:15.
      Sa luptam impreuna pentru disparitia ciubucarilor care fac meseria de mecanic auto de ras !

      Comment


      • #4
        severika - ti-ai schimbat cumva de curand ambreiajul? - doar ca intrebare ... la mine a aparut zgomotul la schimbarea ambreiajului si a fost datorita lipsei unei garnituri de cauciuc intre contra greutatea cablului de ambreiaj si furca ceea ce transmitea o vibratie puternica in pedala de ambreiaj...
        B-187-H D Z->A.k.a Tobita Indemanaciu

        Comment


        • #5
          abia am cumparat masina, nu stiu cat de vechi este ambreiajul.
          s-ar putea sa ai dreptate, mi-e teama ca e mai grav decat un plastic slabit
          trebuie schimbat tot kitul de ambreiaj pentru garnitura aia ?
          Sa luptam impreuna pentru disparitia ciubucarilor care fac meseria de mecanic auto de ras !

          Comment


          • #6
            nu -- stai linistit - du-te la orice magazin ia-ti 2-3 piulite(garnituri, seibi sau cum naiba le mai zice, dar de cauciuc) deschizi capota - si fix in fata motorului putin in dreapta -o sa vezi un cablu(un filet) cu o piulita de 10(de acolo se regleaza in mod normal pedala de ambreiaj - cat de sus sau cat de jos sa tina), masori cat aveai inainte pui piulita de cauciuc(una sau doua) dupa greutate si inainte de ea ... apoi pui la loc piulita(sau piulitele ca la unii sunt doua) de metal tinand cont ca ai mai adaugat grosime de cativa milimetrii adaugand acele garnituri de cauciuc. Stiu ca e un raspuns lung - dar eu asa am rezolvat problema avuta...
            B-187-H D Z->A.k.a Tobita Indemanaciu

            Comment


            • #7
              Originally posted by Canto View Post
              o sa vezi un cablu(un filet) cu o piulita de 10(de acolo se regleaza in mod normal pedala de ambreiaj -
              OK, o sa incerc, daca nu mai auziti de mine, inseamna ca din greseala am umblat la frane
              Sa luptam impreuna pentru disparitia ciubucarilor care fac meseria de mecanic auto de ras !

              Comment


              • #8
                sa intelegem ca cineva a umblat la frane?

                Comment


                • #9
                  salutare

                  Profit de theard-ul deschis. Am si eu o problema ,Dimineata cand plec, pedala de ambreiaj merge ok. Dupa vreo 2-3km incepe sa mearga sacadat si sa scartzaie daca stau mai mult cu piciorul pe pedala la semfor cand plec de pe loc tinde usor sa se blocheze(in loc sa mearga usor si lin parca merge in "trepte") Merge sacadat rau de tot(pedala) Ce sa fac,trebuie unsa pedala sau schimbat cablul de ambreiaj? ce sfaturi imi dati!!!

                  Comment


                  • #10
                    Cred ca trebuie cablul de ambreiaj schimbat

                    Comment


                    • #11
                      exact asa face si la masina mea......
                      am schimbat cablu de ambreiaj si tot asa ....
                      l-am uns si dupa vreo 3 zile din nou...
                      m-am obisnuit cu ideea ....

                      Comment


                      • #12
                        se greseaza parghia de la ambreiaj(parghia aia neagra din carterul ambreiajului)am mai postat de vre-o 2 ori treaba asta aici dar vad ca nimeni nu o pune in practica

                        Comment


                        • #13
                          Daca ai putea sa faci o poza si sa o pui aici ai fii de mare ajutor. Multumesc!

                          Comment


                          • #14
                            fac maine la munca o poza si o s-o atasez aici

                            Comment


                            • #15
                              Nu am umblat la frane, deocamdata, mi-am cumparat discuri Brembo si placute Bosch si sper sa pot sa le schimb azi, cu manualul in fata. Sunt curios ce vor zice vezinii de la balcon cand m-or vedea demontand Loganul dupa niste hartii scoase la imprimata )

                              Cat priveste problema ambreiajului, treaba cu zbarabitul nu am apucat s-o rezolv, iar treaba cu scartaitul "de cauciuc" cand apas pedala, care o descriu si colegii de mai sus, o resimt si eu (usor, ce-i drept).

                              Profit de ocazie sa ii rog pe cei mai experimentati sa puna niste poze care sa ne ajute la problemele astea cu ambreiajul, eventual un step-by-step cu schimbarea cablului (desi e descris si in manual, la pagina 731)
                              Sa luptam impreuna pentru disparitia ciubucarilor care fac meseria de mecanic auto de ras !

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google