Zgomot Stresant La Ambreiaj

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    salutare

    Loribob asteptam si noi pozele alea sa vedem cum gresam cablul de ambreiaj!!!!!!!!

    Comment


    • #17
      Originally posted by loribob View Post
      se greseaza parghia de la ambreiaj(parghia aia neagra din carterul ambreiajului)am mai postat de vre-o 2 ori treaba asta aici dar vad ca nimeni nu o pune in practica
      Nu va mai stresati, am gresat eu parghia aia, cu chiu cu vai am reusit sa-mi bag degele in cutie pe linga ea, am bagat vaselina grafitata si rezistenta la temperatura. Rezultatul: 3 zile a mers ambreiajul ca nou, dupa acea a inceput iarasi sa faca la fel, am incercat cu vreo 3 feluri de vaselina, cu niciuna nu a tinul mai mult de 3 zile.
      Poate daca s-ar putea pune un fel de bucsa de teflon unde se intalneste parghia de comanda cu suportul ei ar tina mai mult, dar cu vaselina nu tine o saptamina in conditii de trafic intens (in orase aglomerate).
      Am uns si cablu de ambreiaj si arcul de la pedala si degeaba, toata problema e la parghia de comanda dar acolo sunt temperaturi si frecari mari si nu rezista nici o vaselina din cate am incercat eu.

      Comment


      • #18
        Puti nprobabil sa fie de la cablu, e din interior de la furca. Singura solutie e sa dai jos ambreiajul si sa ungi pe acolo dar oricum problema va reaparea dupa cativa zeci de mii de km. Tot sacadat merge si la mine de 2 ani dupa ce se incalzeste motorul. Am schimbat cablul dar degeaba nici o imbunatatire, asa ca merg cu ea asa pana o sa cedeze ambreiajul doar nu ma apuc sa desfac acum pentru putina vaselina. Deocamdata a m70.000km si face asa cam de cand aveam 30-40.000km.

        Comment


        • #19
          imi cer scuze pentru intarziere ,dar m-am luat cu alte trburi si am uitat total,in schimb atasez acest fisier cu transmisia ,unde se vede parghia cum se sprijina pe acea nuca teflonata.
          Attached Files

          Comment


          • #20
            Incearca cel mai bine sa pui o poza de la masina ta si locul respectiv

            Comment


            • #21
              zona incercuita este locul unde trebuie gresat
              Attached Files

              Comment


              • #22
                Deci se scoate acel cauciuc si se greseaza acolo?

                Comment


                • #23
                  da,scoti cablu de pe parghie,scoti mansonu si dai furca oleaca in fata(nu forta ca e riscul sa rupi piciorusele de sprijin a rulmentului)

                  Comment


                  • #24
                    Ok multumesc mult pentru informatie si poze!

                    Comment


                    • #25
                      Si dupa ce ai gresat acolo cat timp a mers ambreiajul ok?

                      Comment


                      • #26
                        merge si acum,plus de asta nici clientii la care am facut interventia asta ,nu i-am mai auzit sa zica ceva de zgomot

                        Comment


                        • #27
                          Zilele astea o sa incerc si eu sa gresez locul respectiv, voi reveni cu detalii despre functionare

                          Comment


                          • #28
                            locu ala unde ai incercuit cu rosu nu se vede bine unde e mai exact mai fa 2 3 poze la locu ala incercuit te rog frumos mersi

                            Comment


                            • #29
                              Poate sa fie altceva la mine, sa se fi uzat nuca aia de teflon ca am incercat si cu al 4-lea tip de vaselina si culmea tot asa putin tine. Dupa 2 ore dupa ce s-a incazit motorul incepe sa sacadeze, dupa ce se raceste iarasi merge bine 2 ore si incepe. Poate din cauza ca toata ziua ma invart prin oras (cica fac taxi). Am mai gresat la un coleg de forum, sa vedem la el cat rezista.

                              Comment


                              • #30
                                miky cred ca e posibil sa fie din cauza faptului ca nu stai foarte mult,cel putin la mine masina e folosita cam 15 min in oras dimineata,vre-o 30 dupamiaza si 10 seara,deci...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google