Zgomot Tacheti

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zgomot Tacheti

    Sal...de vre-o saptamana a aparut un zgomot ciudat de tacheti in momentul in care iau piciorul dupa acceleratie se aude...iar cand accelerez dispare....am 39 k km ....acuma nu stu sigur daca facea de la inceput asha sau a inceput pe parcurs .......mi-e sa nu fie ceva de la injectie...reviziile le fac la zi plus ca filtrul de motorina l-am schimbat din 10k in 10k de km......

  • #2
    Se pare ca nu esti sigur de zgomotul ala , poate asa face de cand o ai.
    Ce ulei folosesti ? Poate ar trebui sa-ti faci revizia , si eventual sa te orientezi la un ulei mai performant .
    , sunt cu ochii pe voi !
    :thumbsup:

    Comment


    • #3
      revizia urmeaza sa o fac peste 1000 de km......am ulei halvoline 10w40 in ea acuma

      Comment


      • #4
        Eu te sfatuiesc sa folosesti un Castrol , si cu siguranta vei simti diferenta.
        , sunt cu ochii pe voi !
        :thumbsup:

        Comment


        • #5
          si binenteles de vascozitatea la care recomanda producatorul 10w pare cam gros la cald

          02 e prea subtire si am inteles ca in 90% din cazuri mananca din el, deci 5w ar trebuii sa fie nebunie

          mergi pe magnatec diesel
          sigpicMy ride

          Comment


          • #6
            am in ea ulei Finke 10w40

            Comment


            • #7
              si mie imi face la fel , da numa la prima cheie in special cand e frig....
              Push the Pedal to the Metal ...

              Comment


              • #8
                Originally posted by jadhal View Post
                si mie imi face la fel , da numa la prima cheie in special cand e frig....
                normal, uleiul gros nu asigura ungerea la rece.Un 5w 40 ar fi ideal atat pentru iarna cat si vara.

                Comment


                • #9
                  da dar in carte scrie ca trebuie numai ulei 10w40 nu specifica nimik de 5w40 si cred ca stiu ei ce zic

                  Comment


                  • #10
                    mergi pe castrol 5w40 magnatec diesel.are norma ACEA B3
                    http://www.loganclub.ro/forum/flr_ul_meu-t22090p6.html

                    Comment


                    • #11
                      A mea are 25000 km si face asa de noua.Intr-una crr crr.E din cauza egr care baga sau nu gaze la ardere.
                      Mai mult si in relanti se aude "o bataie" la tacteti,care cica e din cauza reglarii automate a lor pe baza de presiune de ulei.(ulei pus tot la reprezentanta,elf 10w-40)
                      Am fost cu ea si la teste la reprezentanta ,si toate sunt in regula.
                      Iara m-am culcat tarziu...

                      Comment


                      • #12
                        Am fost cu ea la un service dacia autorizat unde cunosteam un inginer de acolo....a bagat-o pe tester si masina nu are absolut nimik injectoare bune injectia nare nimik egr-u la fel a zis ca nu are nici o problema....de acu in colo nu mai stau sa ascult motorul)) dau muzica tare si gata)).....

                        Comment


                        • #13
                          de regula is mai zgomotoase dieselurile , tacheti n-au ca la dacia 1310 sa se poata regla au niste paharele care tin loc de tacheti si care sunt imperecheate destul de precis ca-s cateva zeci de cote de marime - 17 parca- deci n-ai ce sa umbli pe acolo ca mai mult rau ar face orice mecanic. Probabil e bataie specifica de diesel sau chiar tatanitul injectoarelor care la euro 4 sunt mult mai zgomotoase. Asa ca nu te scarpina daca nu te manaca
                          Pain brings out the truth in us all...
                          ...how much truth can you stand?

                          Comment


                          • #14
                            scoate si fum cind incepe sa tasane?ce culoare?

                            Comment


                            • #15
                              si la mine se aude bataia de tacheti, dar numa cand motoru ii rece

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google