Zgomot(tiuit Metalic) La Mersul Inapoi

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zgomot(tiuit Metalic) La Mersul Inapoi

    Salut!
    Am si eu o problema la loganul meu 1.6 16v din 2008.La mersul cu spatele se aude un zgomot(tiuit) metalic in spatele masinii.Acest zgomot se aude doar cand merg cu spatele.Cand merg cu fata nu se aude sunetul acesta metalic(ca si cum ar freca 2 metale).Aveti idee cam ce ar putea fi?Vreau sa mentionez ca acest sunet il am de cam 1 luna perioada in care am fost si in concediu am facut peste 1500km.
    Multumesc!

  • #2
    [QUOTE=sorin moraru;1770580]Salut!
    Am si eu o problema la loganul meu 1.6 16v din 2008.La mersul cu spatele se aude un zgomot(tiuit) metalic in spatele masinii.Acest zgomot se aude doar cand merg cu spatele.Cand merg cu fata nu se aude sunetul acesta metalic(ca si cum ar freca 2 metale).Aveti idee cam ce ar putea fi?Vreau sa mentionez ca acest sunet il am de cam 1 luna perioada in care am fost si in concediu am facut peste 1500km.
    Multumesc!

    P.S.
    Am mai intrebat in stanga si in dreapta si am inteles ca ar putea fi de la ferodo sau de la rulmementi.
    Ca parere aveti?

    Comment


    • #3
      Dacă ar fi rulmenții sau rulmentul, s-ar auzi și când mergi în fata. Deci cam pica.
      Se aude când mergi cu spatele, doar la rulaj sau când pui frana?
      Poate fi o problema cu unul dintre saboti, dacă au uzura mare și s-a dezlipit materialul de fricțiune.
      Din 2008, i-ai schimbat vreodată? Când i-ai verificat ultima data?

      Du-o la Dacoserv Salaj (parcă de la ei ai luat masina) la o verificare, pe forum n-o sa-ti diagnosticheze nimeni problema, așa cu presupusul nu e greu de dat...
      Sau, te apuci tu și desfaci fiecare tambur în parte și vezi ce găsești acolo.
      Last edited by Kojak; 7 August 2017, 22:48.

      Comment

      Working...
      X
      Anulare DPF
      Politica de Securitate Google