Zgomot ventilator

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zgomot ventilator

    Salut. Am un logan 2 care a inceput sa faca un zgomot ciudat la ventilator; cand spun ventilator ma refer la aeroterma care baga aer in interior.
    Un fel de tacanit pe lâng zgomotul normal.
    Avei idee despre ce e vorba?


    Multumesc.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by IancuMIC; 17 September 2017, 15:04.

  • #2
    Ți-a întrat vreo frunza, posibil.

    Comment


    • #3
      La vechea masina am gasit chiar un soricel putrezit intre palele ventilatorului.

      Comment


      • #4
        Ventilatorul e cu perii la L2? Doar ca info...

        Comment


        • #5
          Originally posted by aris86 View Post
          i-a întrat vreo frunza, posibil.


          Pot face eu ceva sau sa ma duc in service?


          Sent from my iPhone using Tapatalk

          Comment


          • #6
            mergi la service
            Last edited by 77sky; 25 August 2021, 11:34.

            Comment


            • #7
              Scoate filtru de polen și dai aeroterma la maxim. Poate ai șansă să o dea afara.

              Comment


              • #8
                Da-l cateva minute pe viteza maxima.

                Comment


                • #9
                  Eu m-am dus in service cu aceeasi problema si mi-au zis ca trebuie dat jos tot bordul. Am zis pas, sigur le mai ramaneau ceva suruburi dupa operatie.
                  Iti urez succes cu rezolvarea si sa ne anunti si pe noi ce a fost acolo.

                  Comment


                  • #10
                    Scos ventilatorul de pe poziție, scos corpul delict(frunză, crenguță, soricel etc) și pus la loc -în 5 minute nu ai ce face

                    Se poate la X52 fără a demonta bordul și fără a scoate de tot ventilatorul, că nu ai poziție de lucru, că ar trebui un endoscop și alte scule minune e altceva dar se poate face
                    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                    Comment


                    • #11
                      @t0rque - asta doar sa nu fie de alt tip aeroterma ( Denso si nu Valeo )
                      Stii doar ca unii dintre noi sunt norocosi

                      Comment


                      • #12
                        Știu, dar fiind Logan 100% e Valeo, la Sandero poți avea Denso dacă e fabricată în Maroc
                        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                        Comment


                        • #13
                          Eu la loganul actual am avut un soricel intrat acolo care a fost facut bucati de ventilator. Facea zgomot si chiar vibra nitel de la soarece
                          Cand am fost in Service mi au zis la fel ca trebuie dat jos bordul,cateva ore de manoperă, si cateva sute bune de lei
                          Am avut norocul ca a stiut si m a ajutat torq sa scap de problema, cei in Service nu stiu foarte multe in acest sens

                          Comment


                          • #14
                            Am un Loganici din 2015 de la un service. Masina are 45000 km si ventilatorul pe treaba 3 face destul de naspa...pe treapta a 4 a decoleaza din bord. Cred ca este descentrat pentru ca vibreaza si bordul.
                            Si o intrebare...S a inventat la Logan filtru de polen? baga in habitaclu toate gazele din exterior de la masini cand merg cu a.c-ul! Dar se simt de zici ca esti cu nasul in toba lui ala )))

                            Comment


                            • #15
                              Depinde de varianta. Daca ai AC, normal ai si filtru de polen, dar cine stie daca este prezent sau daca este vai de el.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google