Zgomote In Bord

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    ok ms frumos. o sa verific. Dar acolo in stanga ce poate fii? cineva cu ceva idei?
    sigpic

    Comment


    • #32
      Băgaţi în bord spumă poliuretanică vreo două tuburi şi aţi scăpat de griji.
      Nirvana. Kurt Cobain a arătat fanilor că faima nu înseamnă doar strălucirea scenei, adoraţia mulţimilor şi grămezile de bani.
      sigpic

      Comment


      • #33
        la mine se aud niste vibratii in zona torpedoului mai ales la plecarea de pe loc dar si in mers la denivelari

        Comment


        • #34
          mai bine verificati bine prinderea bordului(suruburile) . Eu am gasit surubul di spatele casetofonului aproape complet desfacut. Si cum spunea un prieten de pe forum strangeti acele suruburi de 2 ori pe an la schimbarea de anotimpuri.(cald ,rece). IN REST BENZINA SI BOXE .
          1.2 TSI

          Comment


          • #35
            1.6 16v 2008 - 15000 km sunete enervante usi, problema rezolvata prin schimbarea cuielor cu unele de ph2, in bord momentan nu am nici un zgomot decat cel mai enervant zgomot care il am si ma scoate din sarite, este cel de la scaunul soferului unde imi scartie spuma
            Logan by Renault Pure Blood
            Nothing beats Low Cost

            Comment


            • #36
              inca 2 surse de trancaneli bord:

              1. plasticele de pe interiorul montantilor parbriz. trebuie indesat ceva sub ele. burete mai tare sau cauciuc.

              2. zona dintre bord si parbriz. se indeasa un cheder mai dur in gaura aia. in plus asta ajuta si la "izolare fonica" sa-i spun asa, impiedica [atenueaza] zgomotul rezonantelor dinspre peretele de foc inspre habitaclu.

              Last edited by bro; 16 February 2010, 12:16.

              Comment


              • #37
                in coltul din stanga fata al parbrizului ma dispera un greierash...cine a rezolvat pb.?

                Comment


                • #38
                  azi am fost in service pentru remedierea unor zgomote la denivelari. se auzea in dreptul airbag-ului de la pasager. s-a demontat bordul si s-a pus burete pe toate prinderile din caroserie. operatia s-a facut pe garantie. a durat vreo ora si 15 minute.
                  DACOTEC-ul mi-a spus ca din 2010 difera prinderile la logan, in sensul bun al cuvantului. adica se elimina din aceste zgomote.
                  sigpic

                  Comment


                  • #39
                    cablul de la antena si capacul de sub volan sunt doua surse de zdranganeli. asta cu conditia ca bordul sa fie bine fixat in toate suruburile, inclusiv cel din spatele casetofonului. in spate la airbag bate cablul de antena. am umblat la radiocd, dupa ce l-am pus la loc batea ceva in zona aeratorului central dreapta. am scos iar, am bagat mana am pus burete de usa in jurul cablului si nu mai bate. la plasticele de sub volan am doua mici patratele de burete de usa, care tin la distanta plasticele.

                    Comment


                    • #40
                      Si rezultatul care este? mai ai zgomote in bord?

                      Comment


                      • #41
                        daca mi-a intrebat pe mine iti pot spune ca am scapat de clopotei. cablul de antena traverseaza de la caroserie parbriz peste plastice si ajunge la radiocd. nu este prins de nimic. cand vibreaza masina sau trec pe denivelari incepe sa-si faca numarul. asa ca si eu mi-am facut numarul si l-am facut sa taca.

                        pentru ca nu este antifonat plasticul, orice atingere sau joc la el produce clopotei. basca bordul devine o cutie de rezonanta. daca scartaie in diverse locuri se poate folosi spray cu vasilina. dat usor si zgomotul dispare. in special in zona parbrizului.

                        strangeti bine suruburile si izolati cablurile cu burete in zonele unde salta pe plastice.

                        Originally posted by jelly View Post
                        Si rezultatul care este? mai ai zgomote in bord?

                        Comment


                        • #42
                          am vazut la a mea ca antena pentru radio era prinsa...deci in cazul meu nu de la antena era zgomotul, ci de la prinderile din caroserie.
                          sigpic

                          Comment


                          • #43
                            eu am scos radiocd-ul si am mers cu masina. m-am dus pe piatra cubica. am scos si cablurile in afara. nu mai pocnea nimic. am gasit sursa zgomotului.

                            acum, daca impingi in aeratoarele centrale scoate un zgomot? un tac - tac in partea dreapta? daca da prinderile din plastic care intra in metal au joc. verifici suruburile de prindere ale bordului si dai cu unsoare in zona unde tacane. te poti baga sub bord sa identifici sursa de zgomot apasand pe el. prinderile alea nu prea au leac sunt aiurea facute.

                            solutia pentru cand apesi pe aerator si scartaie. am facut-o astazi. am constatat ca surubul de suntinere bord din dreapta era slabil. am dat un pic chederul la o parte am scos ornamentul de pe stalp si se vede surubul. am slabil usor toate suruburile astfel

                            - in spate casetofon
                            - jos dreapta la consola centrala
                            - dreapta bord
                            - sus dreapta bord

                            Am impins in el bine si am inceput sa le strang incepand de sus dreapta. Acum nu mai face.

                            daca tot tacane in zona torpedou atunci capsa din airbag este problema, bate in plastice. din pacate aici nu am solutie la indemana. trebuie dat bordul si umblat prin spate.
                            Last edited by Winnie; 21 April 2010, 17:17. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • #44
                              am revenit cu poza. unde este incercuit cu rosu este burete alb, este pus de mecanici. iar piesa incercuita cu verde era slabita si a mai fost stransa. piesa fiind din metal

                              acea piesa sa identificat a fi cea care face zgomot, mergand cu masina pe piatra cubica fara bord
                              Attached Files
                              sigpic

                              Comment


                              • #45
                                am vazut ca ai spus ca ai facut-o pe garantie dar ai idee la ce suma s-ar arunca pt. o lucrare ca asta,ai facut mai multi km de atunci si nu se mai aude nimic?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google