Zgomote In Bord

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • am gasit un tutorial pe net pentru cei interesati sa dea jos bordu pt o antifonare gresare etc dar eu unu nu ma bag ca "imi prind urechile"p-acolo

    vad ca toata lumea(inclusiv subsemnatu)are aceasta problema cand se raceste afara.explicatia ar fi una simpla ma gandesc,la temperaturi scazute obiectele se contracta lasand un mic locas gen suruburi nestranse etc.rezolvare ;pe timp de iarna cine isi permite sa-si tina masina in garaj incalzit,(am vaz la cineva avea calorifer in garaj,coboara din casa direct in garaj si nu da nas cu viscolul de afara,)si gata problema ))
    Last edited by basalte; 22 November 2012, 14:45. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Cel mai tare zdrangane carcasa de dupa volan si plafoniera(le), asa mult m-am obisnuit cu acel zdranganit incat nu-l mai bag in seama, mai ales ca stiu si de unde vine ))

      Comment


      • am gasit si eu o rezolvare la niste zgomote. am incercat cam tot ce s-a scris pe aici dar fara rezultat. pana intr-o zi cand am pus.mana pe cele 2 furtune de caldura care intra in habitaclu , de langa pompa servo de frana. am observat ca vibreaza intr-o anumita plaja de turatii. le-am fixat cu o bucata de cauciuc intre ele iar acum am cea mai silentioasa masina.
        pana am gasit cauza am desfacut de vreo 10 ori tot ce se putea prin bord.

        Comment


        • Si masinuta mea este silentioasa, dar am muncit ceva la ea sa o fac asa. Am mai mesterit putin si la usa de la torpedo, ca intr-un timp facea putin zgomot si in plus de asta acum sta si frumos la linie.

          Comment


          • zgomote in bord

            eu am un logan 1,4 ambiance 2007 si la fel ca deathmaster baiatul care a postat cu zgomotul si pe mine ma inebuneste un zgomot in zona torpedoului dar nu reusesc sai dau de cap vroiam sa stiu daca a rezolvat ceva sau daca mai are cineva zgomotul asta in zona torpedoului

            Comment


            • Doua surse de zgomote gasite de mine in torpedou:
              -Lampa (se poate verifica bagand mana pe sub bord si miscand corpul lampii)
              -Priza din fundul torpedoului(se verifica la fel)
              Daca o problema se poate rezolva atunci nu trebuie sa te stresezi, daca nu se poate rezolva atunci chiar nu are rost sa te mai stresezi.

              Comment


              • salut, am o problema cu un zdranaganit/troncanit, in partea stanga a bordului, culmea e ca se aude doar cand masina e in 2000 rpm, fie ca sta pe loc sau in mers.. am desfacut cochilia de la volan, nu e de acolo .. are cineva idee de la ce ar putea fii ? ms

                Comment


                • Prestige, ai rezolvat problema cu zgomotul? Daca da cum?
                  Daca nu ne poate ajuta cineva, am si eu aceeasi problema.Multumesc.

                  Comment


                  • Obisnuieste-te. Si eu am mai rezolvat din scartaieli, insa tot timpul apar altele si altele, mai ales iarna cand totul se contracata. De la portiere, scaune, airbag pasager, bradutii ce tin bordul, aeratoarele ce se contracta, tot plasticul din Logan este tare si foarte rigid. Datorita fortelor ce apar in miscare, plasticul rigid se freaca unul de altul. Nu este ca la alte masini mai molicel, cum e spre exemplu capacul de pe volan, care e diferit de restul plasticelor.

                    Comment


                    • Pt ca-i rigid mai mult se ciocane un element de altul.

                      Pe mine nu prea ma mai deranjeaza nici un zgomot, parasolar, bord, cotiera, ce drac mai zdrangane, nu mai am rabdare si chef de chitzibusit.

                      Comment


                      • In vara asta dau bordul complet jos si il antifonez. Am un joc undeva deasupra airbag-ului pasager. Cand apas pe bord cu mana pocneste pe zona acea pana in iesirea de aer pe mijlocul bordului sus. Am vazut tutoriale, am vazut pe viu, nu este mare smecherie daca ai scule si ce-ti trebuie. Cam o zi daca se lucreaza ingrijit. Ideal ar fi tapetarea plasticelor complet la interior, caci este doar o cutie de plastic de rahat care face rezonanta.

                        Comment


                        • Originally posted by Winnie View Post
                          caci este doar o cutie de plastic de rahat care face rezonanta.
                          De Logan vorbesti, nu? Sunt de acord.

                          Comment


                          • Ai dreptate Deathmaster!

                            Troncane, scoate toate sunetele posibile, la usi, la orice... nu stiu ce sa-i fac unde sa o duc...e din 2006 deci mai rau...

                            si suportul de volan nu sta fix, boxele nu sunt fixate si bass-ul zorzone in interiorul usii.... am de furca la ea
                            Last edited by constantin19; 30 March 2013, 16:53. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Si totusi, cand era noua nu zdranganea.
                              Insonorizata n-a fost din fabrica, e drept, dar greieri nu avea.
                              Intretinere la o masina inseamna si altceva in afara de schimbat consumabile. Mai ales la o masina asa de modesta ca Dacia.
                              Am mers cu Dacii destul de vechi (faza 1) in care nu auzi nici un greieras.

                              Comment


                              • Apar si eu pe topic cu urmatoarele zgomote:
                                -in bord, la drumuri denivelate, parca ar fi un plastic in gaurile de aerisire de la parbriz.
                                -la centura, cand e conectata, scartaie.
                                -la bara de reglare scaun inainte-inapoi, care a inceput sa joace.
                                -in spate, pe partea stanga undeva pe langa luneta, desi bratul portbagajului e strans bine.

                                Rezolvari?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google