Zgomote Partea Dreapta(fata)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zgomote Partea Dreapta(fata)

    Va salut.
    Am observat ca atunci cand plec de pe loc si e putin in rampa, in prima treapta cand e pe moarte motorul undeva in dreapta incepe sa trepideze ceva, sa scartaie un pic ceva, nu am idee de la ce e. Dar am citit zilele astea un post in care se spunea ceva exact pentru a intari sub acea mocheta sau in zona aia, dar nu mai retin exact, ori prin zona aripei dreapta.
    Va las pe voi, poate stiti situatia, la MPI, 1.4 sau 1.6.

  • #2
    Un raspuns?

    Comment


    • #3
      la asa intrebare confuza slabe sperante la un raspuns. sau ai pus-o la mare misto ?

      Comment


      • #4
        Revin cu intrebarea!?!
        Sunt sigur ca multi de pe forum au mai intalnit problema. Ea apare atunci cand se pleaca de pe loc cu rotile cotite stanga/dreapta, rezultatul fiind un zgomot pe partea dreapta, trepidand ceva. Undeva pe langa aripa dreapta,roata... nu stiu exact, de aceea am apelat la voi.

        Comment


        • #5
          Orice sugestie e bine venita!!!

          Comment


          • #6
            Inregistreaza si pune sa auzim ce fel de sunet.Sunete sunt multe.

            Comment


            • #7
              daca nu ai joc la planetara, intr-adevar se produc unele vibratii la plecarea de pe loc atunci cand ambreiajul se mai uzeaza aceasta problema a aparut si la mine dupa vre 120 000 de km

              Comment


              • #8
                Si rezolvarea se face prin?
                Zgomotul e provocat de o vibratie doar cand rotile sunt cotite.

                Comment


                • #9
                  Capătul de bară cu joc, mişcă de roată şi vezi dacă are joc.
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    inainte sa intrebi direct despre rezolvarea problemei, ai verificat daca ai jos in capatul de bara, joc la pivot? cati km ai cu masina? ai schimbat pana acum ceva la directie? acea vibratie/trepitatie/scartait... fi mai explicit, pune o comparatie ceva pentru ca imaginatia noastra, cel putin a mea, este foarte bogata
                    Last edited by crististreulea; 31 December 2012, 13:03.
                    Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                    Comment


                    • #11
                      cand e motorul subturat intra un pic masina in trepidatii si se aude ca si cum un plastic vibreaza tot in partea dreapta ..(asa se aude la mine).am incercat si cu bara data jos si tot se aude mie mi se pare ca s-ar auzi pe la grila de sus unde este vasul de parbrizol

                      Comment


                      • #12
                        vibreaza canistra carbon

                        Comment


                        • #13
                          Da, atunci cand e subturat si sunt rotile cotite se produce acest scartait, zgomot, aceasta trepidatie urata.
                          Am ~75000km. Pana acum am schimbat capetele de bara.
                          Cred ca e cum zice nikuniku ... dar sa o gasesc si poate pot sa ii fac ceva sa ii mai pun niste cauciuc sa nu se mai auda asa.

                          O sa incerc sa revin cu o inregistrare, cand am timp sa o fac.

                          Comment


                          • #14
                            Vezi sa nu iti fie instalatia de AC!Pune pe cineva care sa stea si sa se uite sub capota cand tu faci manevra de rigoare si sa asculte de unde se aude.
                            Sa puna mana pe borcanul de lichid parbriz,conducte AC,radiatoare(grija sa nu se arda),in concluzie sa pipaie tot pe acolo si sa vada daca isi schimba ceva sunetul.

                            Comment


                            • #15
                              Masina e un preferance fara AC! Si dupa cum am precizat, voi incerca sa inregistrez sunetul cand va mai fi provocat (rotile cotite si plecare subturata in rampa)

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google