Feedback membrii (pe cine recomandati si pe cine nu)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am fost curios sa vad ce intrebari a pus omul de mai sus. Despre tubulatura, pret si daca sunt codurile care ii trebuie. Si cat costa cotiera. Cine nu vrea sa raspunda la aceste intrebari fara obligatii ulterioare asupra celui care intreaba, eu zic ca trebuie sa se lase de business de vanzare si de clienti. Daca avea licenta legala de vanzator, primea o amenda de la ANPC. Una este sa intreb pretul si alta este sa ceri consultanta. Torquemada face diferenta foarte clar intre cele doua categorii in interventiile lui pe forum.
    Last edited by gecmc94; 13 January 2019, 13:31.

    Comment


    • Originally posted by t0rquemada View Post
      Pe postul lui Planetară de la bursă dacă întrebi de obicei o faci când nu găsești ceva în listă deja postată și vrei să cumperi acel ceva, altfel nu văd de ce ai întreba.
      Nu stiu daca omul are lista completa de piese comercializate postata pe forum. Daca o are, my bad.


      Originally posted by Cristi_Xp View Post
      iti zice ca o sa te contacteze el, chiar daca a fost atat de urgent incat te-a sunat in weekend sau la 8-9 seara.
      Nu este cazul meu. Nu stiu cum s-a inteles ca ar fi urgent. Sunt niste piese optionale, cum am stat 4 ani fara ele, pot sa mai stau inca o luna.

      Originally posted by Cristi_Xp View Post
      Parerea mea e ca tu esti ala care nu s-a tinut de cuvant si care a intrebat doar sa se afle in treaba, fara intentia de a cumpara.
      Cu asta nu sunt de acord. Daca mi se comunica un pret, iar el este mai mare decat cel de la dealer (tubulatura aer spate) de ce as fi obligat sa cumpar?

      Originally posted by gecmc94 View Post
      Una este sa intreb pretul si alta este sa ceri consultanta. Torquemada face diferenta foarte clar intre cele doua categorii in interventiile lui pe forum.
      Eu consider ca am intrebat doar de pret. Nu am sunat pe nimeni sa intreb de una alta. Iar daca am postat vreo intrebare pe forum care intra in categoria "consultanta" se poate raspunde la acestea doar daca se doreste.

      Toate cele bune. Nu vreau sa mai continui discutia pe acest thread pentru ca nu are rost. Am cam spus tot ce era de spus. Spor la vanzari!

      Comment


      • Personal am interactionat de mai multe ori cu planetara, am si cumparat una alta de la el. De fiecare data a fost serios, comunicarea a fost facila, ori la telefon ori pe whatsapp.

        Comment


        • Originally posted by gecmc94 View Post
          Am fost curios sa vad ce intrebari a pus omul de mai sus. Despre tubulatura, pret si daca sunt codurile care ii trebuie. Si cat costa cotiera. Cine nu vrea sa raspunda la aceste intrebari fara obligatii ulterioare asupra celui care intreaba, eu zic ca trebuie sa se lase de business de vanzare si de clienti. Daca avea licenta legala de vanzator, primea o amenda de la ANPC. Una este sa intreb pretul si alta este sa ceri consultanta. Torquemada face diferenta foarte clar intre cele doua categorii in interventiile lui pe forum.
          Sa te lamuresc cu acest individ tupeist pentru ca utilizator nu il poti numi ,de coleg nici atat cu 5 postari in 2 luni.
          Intreaba daca acelea sunt codurile pt tubulatura incalzire.
          II raspund ca acelea sunt codurile compatibile pentru masina lui si in caz ca il intereseaza i-am zis si pretul.
          Nici multumesc nici .......
          Apoi intreba in cat timp trimit si cat costa cu tot cu transport...
          II spunca sunt din Bucuresti si ne putem vedea daca este tot din Bucuresti.
          Dupa vreo luna si ceva intreaba daca am si la ce pret cotiera cu codul ....
          La fel am dat pret si in cazul in care e interesat ,repet doar daca e interesat ii las un numar de tel crezand ca nu a vazut cand am trimis mesaj la profil.
          Dupa vreo 5 zile primesc un telefon de la acest StancuFlorin
          Imi spune ca nu vrea cotiera ca a auzit el ca nu merge pusa pe logan 2 ph1 ca are armatura scaunului diferita si ar vrea tubulatura si cum procedam...in ce zona poate sa vina.....apoi intreaba daca pot pune prin posta .I-am raspuns ca nu imi permiteprogramul sa colaborez cu posta.
          Apoi intreabadaca pot trimite prin curier. I-am zis ca se poate nu-i problema.
          Brusc apoi se gandeste ca mai bine daca se poate sambata ca in cursul saptamanii el nu poate ca e la serviciu.
          A ramas sa se mai informeze despre cotiera si oricum nevedem pentru tubulatura .
          In final a ramas sa ma sune sambata dupa ora 12 sa stabilim unde ne vedem .
          Prostia mea a fost ca am incercat sa-l lamuresc ca armatura scaunului de logan 2 ph1 e aceeasi cu cea de ph2 si ca acea cotiera merge pusa pt sunt 5-6 cotiere punse numai aici pe forum.probabil a inteles ca vreau sa-l prostesc neaparat sa puna aceasta cotiera de calitate foarte buna.
          Eu sambata am luat in masina pentru orice eventualitate cotiera si tubulatura cu toate ca aveam destul de multe motive sa cred ca nu o sa sune.
          Sambata pe la ora 15 am dat un mesaj sa stiu daca mai este interesat.
          Dupa cum banuiam el nu avea nr . in memorie pt ca oricum nu avea de gand sa mai sune.
          A inteles pana la urma cine il deranjeaza si mi-a facut o propunere sa-i dau cotiera cu 280 la pretul din noiembrie ...decembrie
          Eu i-am raspuns ca nici la 300 lei nu ii dau pt ca e neserios.
          Legat de nepriceperea lui a inteles fix aiurea.
          Eu i-am spus ca nu prea stie unde sa posteze pe forum ca este nou pe aici in nici un caz de piese.
          Posibil sa fie vreo clona.


          #gecmc94 daca sunt 2-3 utilizatori la care nu vreau sa le dau piese este din aceiasi cauza.
          ADICA: au fost neseriosi spunand ca o sa vina sa cumpere ceva le dau adresa stabilim ziua si chiar ora si apoi nici macar nu mai raspund la telefon.
          Cine ma cunoaste stie ca sunt parolist si nu accept sa am clienti neseriosi care imi incurca programul
          Atat cer crezi ca cer prea mult?











          Comment


          • Povestea aceasta imi aduce aminte de o secventa petrecuta in urma cu muuulti ani in urma, lucram in comert.
            Soseste un individ in "pravalie" (un lant mare de magazine de electrocasnice, renumit si acum), imi spune pe un ton sictirit, ironic si care nu arata deloc intentia de a cumpara: "convinge-ma sa cumpar produsul X".
            Am crezut ca pic! Pai cum...tu vii cu intentia clara de a nu cumpara si vrei te hotarasca cineva in sensul acesta? Evident ca nu a cumparat nimic. Aveam clienti care erau curiosi, te rasuceau cu fel de fel de intrebari, muuult timp, nu ma deranjau cu absolut nimic, invatam si eu notiuni noi, DAR vroiau sa cumpere, erau interesati de anumite detalii. Erau altii foarte hotarati, in cateva minute cumparau produse scumpe. Stiau ce doreau! Am avut si clienti care analizau diversele oferte, din mai multe magazine, performantele produselor (nu era dezvoltat internetul incat sa obtii de acolo detaliile), iarasi nu ma deranjau, nu era obligatoriu sa cumpere de la mine.
            Am analizat patania asta mult timp, pe toate fatetele posibile, psihologic. Nu prea am gasit explicatii, poate dorinta de umilire? Poate autosuficienta? Nu am idee.

            Cat priveste cele cele relatate de catre StancuFlorin, ar trebui sa vedeti si posturile de pe topicul in discutie. Spun multe...
            Despre colegul Planetara pot zice ca e unul din vanzatorii top 5 de pe forum, dintre cei mai seriosi, asta nu o scriu eu, ci multi alti useri care au cumparat de la ei. Piese "sensibile" precum distributii le gasesti la preturi bune si, mai ales, autentice. De multe ori face precizarea: "de origine", nu degeaba. Am cumparat diverse de la el, am solicitat oferta (am precizat: "informativ"), fara sa cumpar, am primit detaliile.
            Au fost si situatii in care am decis, dupa ofertare, sa cumpar din alta parte, nici o suparare, de nici o parte.
            Am avut cu Planetara situatii delicate, aveam urgent nevoie de anumite produse, a fost pe faza.
            S-a intamplat ca, din eroare, sa imi trimita o alta piesa (o sonda de temperatura care nu era pentru motorul meu), nu a fost bai, insa in momentul in care mi-a trimis produsul corect, a uitat sa faca comanda de retur (pentru a prelua piesa gresit livrata). I-am comunicat: in momentul in care eu, sau un coleg avem drum in B, o vei avea. Nu a fost nici o problema.
            Nu il cunosc fizic, am si vorbit la telefon, am cumparat si in mod cert voi continua sa cumpar de la el, atat timp cat avem in familie "trasurile made by Renault"
            O relatie de acest tip (pe internet) se construieste pe incredere, respect reciproc. Exista riscuri de ambele parti (le intuiti prea bine)
            Last edited by 77sky; 14 January 2019, 22:19.
            Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

            Comment


            • Este foarte bine ca exista si dreptul la replica pentru buna informare. Fara sa incerc vreo comparatie cu situatia data, vreau sa spun ca exista probabil oameni care profita de disponibilitatea celuilalt om aflat in pozitia de vanzator. Ei cred, probabil, ca vanzatorul este disperat sa faca o vanzare si va lasa din demnitatea umana pentru a-l servi. Exista si reversul. Eu fug de tinereii care stau in fata rafturilor in hipermarketuri, de obicei la sampoane sau cosmetice. Iau un produs de visavis si ma uit cu coada ochiului acolo unde am treaba si nu ma pot apropia ca sar vanzatorii pe mine.

              Comment


              • Originally posted by gecmc94 View Post
                Ei cred, probabil, ca vanzatorul este disperat sa faca o vanzare si va lasa din demnitatea umana pentru a-l servi.
                Faptul ca ceri un pret fara sa cumperi nu trebuie sa ii injoseasca demnitatea vanzatorului. E adevarat, la unele piese omul are preturi bune, dar la altele am descoperit ca nu.

                Din punctul meu de vedere, planetara se incadreaza fix in cea de a doua situatie pe care ai relatat-o tu. Vanzatorii de care nu poti sa mai scapi, care te grabesc in luarea unei decizii, care incearca sa te intoarca si pe stanga si pe dreapta. Oameni de care eu personal fug. Se poate vedea foarte clar din faptul ca omnul a fost deranjat inca de la inceput ca nu l-am sunat dupa ce mi-a lasat numarul telefon pe forum (cand eu am cerut doar un pret). Era de parca el imi facea mie un favor, de parca imi dadea piesele gratis. In fine ...

                Acum, inteleg ca daca te duci fix la el si ii zici ca vrei piesa X, el iti zice pretul si a doua zi va intalniti sa cumparati (si eu fac asta cand ma grabesc sa cumpar ceva si efectiv nu mai am dispozitia necesara sa mai intreb si prin alte parti) totul merge smooth, dar aici e total alta situatie.

                Anyway, din aceasta situatie sper sa invatam amandoi ceva: eu sa ii zic clar si raspicat omului ca il sun cand am eu chef, iar domnul vanzator sper sa invete sa se comporte mai ok cu clientii noi.

                PS: imi pare rau ca nu am mai pastrat SMS-urile in care eram facut "cocalar" ca am indraznit sa postez aici. Eh ...
                Last edited by StancuFlorin; 17 January 2019, 12:44.

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google