Polishare auto- curatare tapiterie auto

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • salut. cat m-ar costa o ceruire ? doar ceara, la nemetalizata nu prea am de unde sa fac polish. am facut anul trecut, si mi/e sa nu raman fara vopsea. o pregatesc de iarna.

    Comment


    • Salutare!
      Scuzati-ma ca pun asemenea intrebari dar sunt paralel cu asa ceva deoarece nu am avut nevoie pana acum dar doresc sa stiu pentru viitor:
      - care este diferenta intre polishare si ceruire si cand se impune un tretement cu ele?
      Multumesc anticipat pentru lamuriri!
      "Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal" - PARAZITII

      Comment


      • polisharea e o actiune mecanica, usor abraziva, asupra vopselei, care va da luciu acesteia.
        se aplica cand masina e mai veche sau vopseaua e matuita.
        iar ceruirea se aplica pentru a conserva luciul vopselei mai mult timp prin stratul de ceara protector, si nu actioneaz[ asupra vopseleai si a lacului.
        se aplica doar un strat de ceara care in functie de calitatea ei poate rezista de la 2 luni la aproape un an,

        Comment


        • Aha!
          Multumiri

          Daca fac o ceruire, cum rezista la spalari, mai ales ca vine vremea ploiasa si zapada + tot feluri de substante aruncate impotriva poleiului?
          Se poate spala masina normal (eu de obicei o spal la servici cu furtunul si cu sampon auto) sau trebuie folosit ceva mai special?
          "Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal" - PARAZITII

          Comment


          • B997NDL nu te mai baga unde nu stii. Lasa-l pe Valy sa raspunda pentru ca el este in domeniu sau pe altii care au ca hobby acest lucru.
            Ceara nu se aplica numai intr-un strat, se aplica in doua trei straturi. Si daca chiar vrei sa reziste pe masina inainte trebuie decontaminata. Din cate stiu nu prea rezista o ceara un an pe masina, doar daca o speli cu sampoane/spume cu ph neutru si o ti majoritatea timpului in garaj. Ceara se aplica foarte usor ,iti trebuie timp si rabdare.
            @ mmkelemen :O spalare normala este compusa din : pasul 1. prespalare- spuma activa(cum iti dau la spalatorie); pasul 2. metoda 2 galeti (o galeata= sampon+apa, o a doua galeata= apa pentru clatirea manusii/buretelui) pasul 3.clatirea si pasul 4. stergerea cu prosoape din microfibra.
            Last edited by Cristyano; 16 August 2013, 19:50.

            Comment


            • valy_kpt ai PM
              ​​​​​​

              Comment


              • Originally posted by Cristyano View Post
                B997NDL nu te mai baga unde nu stii. Lasa-l pe Valy sa raspunda pentru ca el este in domeniu sau pe altii care au ca hobby acest lucru.
                Ceara nu se aplica numai intr-un strat, se aplica in doua trei straturi. Si daca chiar vrei sa reziste pe masina inainte trebuie decontaminata. Din cate stiu nu prea rezista o ceara un an pe masina, doar daca o speli cu sampoane/spume cu ph neutru si o ti majoritatea timpului in garaj. Ceara se aplica foarte usor ,iti trebuie timp si rabdare.
                @ mmkelemen :O spalare normala este compusa din : pasul 1. prespalare- spuma activa(cum iti dau la spalatorie); pasul 2. metoda 2 galeti (o galeata= sampon+apa, o a doua galeata= apa pentru clatirea manusii/buretelui) pasul 3.clatirea si pasul 4. stergerea cu prosoape din microfibra.
                si unde am gresit ? ca nu se da doar intr-un strat ?! ma faci sa rad. Kelemen intrebase care e diferenta intre ele, nu in cate straturi se dau. te-ai bagat in seama. data viitoare gandeste inainte sa faci postari.

                Comment


                • Nu o sa continui discutia pe aceasta tema pentru ca nu am cu cine, mai ales cu tine. Reciteste ce filozofie ai scris despre ceara si iti dai seama cu ce ai gresit.Puteai sa ii explici pe romaneste si nu de pe google.

                  Polish= eliminarea zgarieturilor in mai multi pasi (nu este actiune asupra vopselei ci a lacului, daca ajungi la vopsea nu este bine)
                  Ceara= protectia lacului pe o durata limitata de timp si acoperirea temporala a unor imperfectiuni.
                  Gandesc inainte de a posta spre deosebire de tine.
                  PS. Vezi, daca iti mai faci un polish o sa ajungi la tabla))

                  Comment


                  • Ceara rezista maxim doua luni, in cel mai fericit caz. Acum sa revenim la subiect!
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • salut scuze de intarziere....nu am fost in tara si nu am avut timp de mai nimica, pentru spalre ; pasul 1. prespalare- spuma activa(cum iti dau la spalatorie); pasul 2. metoda 2 galeti (o galeata= sampon+apa, o a doua galeata= apa pentru clatirea manusii/buretelui) pasul 3.clatirea si pasul 4. stergerea cu prosoape din microfibra.(cristyano) asa e,
                      pentru NDL 997 ; este ok sa se dea un strat de ceara pentru ca o protejeaza un scurt timp...eu fac un coktail de (ceara, glaze,sealant,polish extra fin) si rezista mai mult de 2 luni...si nu ataca nici stratul de lac doar al curata!
                      dar masina trebuie decontaminata inainte de aplicare a cearei; o s a vbim la fata locului
                      http://www.loganclub.ro/forum/polish...-t43640p4.html

                      Comment


                      • Pachet cosmetizare interior +exterior de la 230 lei !!!!!
                        Info:0721584111 sau 0764686372 vali
                        http://www.loganclub.ro/forum/polish...-t43640p4.html

                        Comment


                        • Salutare,

                          Da-mi te rog un PM cu pretul pentru curatarea unui interior de Passat, mai exact vreu sa ii dai un aspirator cu jet pe scaune si bancheta.Am luat un interior SH din plush (am renuntat la piele) si vreu sa il fac frumos.
                          Multumesc.
                          real power..... diesel power by

                          Comment


                          • Originally posted by valy_kpt View Post
                            pentru NDL 997 ; este ok sa se dea un strat de ceara pentru ca o protejeaza un scurt timp...eu fac un coktail de (ceara, glaze,sealant,polish extra fin) si rezista mai mult de 2 luni...si nu ataca nici stratul de lac doar al curata!
                            dar masina trebuie decontaminata inainte de aplicare a cearei; o s a vbim la fata locului
                            cat ar face toata operatiunea ? da-mi un PM. multumesc.

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google