Lumea Fara Petrol - Documentar Nat Geo

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by Razvy View Post
    77sky, hai sa fim seriosi! ... cat de greu e sa sterilizezi niste ustensile?
    Daca m-ai cunoaste, ai vedea cat sunt de serios!

    Acelasi lucru s-a intrebat mama acelui copil care timp de vreo 5 ani de zile de regim draconic, vizite, teste si analize, devenise disperata situatia: "cat de greu o fi sa sterilizezi o seringa"?
    O singura persoana realiza injectiile. O persoana care lucra la un spital de boli contagioase.

    Daca ar fi existat acea seringa de plastic nu ar fi fost acel cosmar.

    Inchei aici. Am subliniat importanta doar a unui singur, minuscul - obiect produs din acel zacamant.

    Cert este ca acel zacamant nu este nelimitat (ca o dura inca 30, inca 100 de ani, nu are prea mare importanta, pentru omenire), iar consecintele, de fapt, implicatiile, multe din ele sunt incalculabile!
    Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

    Comment


    • #17
      pai pentru asta nu imi fac griji.
      in romanica noastra draga inca se mai face focul in soba, exista agricultura ca in secolul 19
      si chiar daca nu mai merg masinile...exista carute cacalau...asa ca shashe cai frumosi va urez.
      iar spitalele lor lovite de criza arata ca ale noastre acum si chiar mai bine.
      deci se poate domnilor...noi suntem deja acolo si ne descurcam bine-mersi.
      doar ca nu am mai sta pe forumul de logane

      Comment


      • #18
        N-ai mai sta pe niciun forum auto, deoarece masina (in acceptiunea viitoare, masina o fi chestie cu roti care functioneaza cu alta sursa de energie) si-ar permite doar extrem de putine persoane, elitele. Si daca nu faci parte dintre familiile alea care detin planeta, cam greu sa mai ai masina, fara petrol.
        Asta vad ca e greu de inteles, petrolul a facut masinile accesibile, crescandu-le popularitatea, permitand transportul ieftin al materiilor prime.
        Petrolul inseamna libertate.
        Va fi nasol. Chiar foarte.

        Comment


        • #19
          Zice 46.2 ani in documentar , totusi o sa scada. este adevarat ca si acum 100 de ani au zis ca mai e petrol pentru inca 30, dar ganditi-va care a fost motivul : nu era stiinta atat de evoluata sa caute mai in adanc petrol . Acum ca s-a ajuns la asemenea distante cam aia e maxima unde se poate ajunge cu "sapaturile".
          Singura solutie dupa parerea mea sa folosim cat mai multe surse regenerabile de electricitate. Am citit ca tara noastra produce 47% din energie din termocentrale , 25% din energie nucleara si restul hidro si eoliana. Daca in maxim 20 de ani nu se va ajunge la 90-95% energie verde nu cred ca mai avem vreo sansa sa tinem de petrol.

          Iar cu surse alternative de combustibil e greu. Ganditi-va ca petrolul la ora actuala este cel mai ieftin carburant, alaturi de gaze pentru ca aici s-au produs investitii si pentru ca "avem din plin" la ora actuala. Daca spre exemplu se descopera un mod de extragere si folosire al hidrogenului, sa zicem ca acesta ar costa 10 lei / litru ( sa zicem ca se consuma la fel ca si benzina sau motorina) , aici adaugandu-se si preturile de cercetare , de pompe , si ce mai trebuie. Cui i-ar conveni sa dea 4 lei in plus doar pentru a salva planeta ?! Oamenii sunt destul de inconstienti la ora actuala.
          PS: acela cu 10 lei si 6 lei era doar un exemplu, la fel ca si hidrogenul. Aici poate fi orice altceva. Un exemplu real sunt masinile hibrid care desi consuma mai putini bani costa mult mai mult.
          Last edited by cristi7c; 8 April 2013, 23:42.

          Comment


          • #20
            Originally posted by emilian_LLX View Post
            off : acu 100 de ani nu prea eram 4 miliarde de suflete
            Acum suntem cam 7 miliarde daca nu ma insel, ba chiar cred ca am depasit acest numar.
            Ne descurcam cumva, o luam inapoi, acum cateva sute de ani se putea fara, deci o sa se poata si in viitor

            Comment


            • #21
              Nu se va ajunge acolo.
              Stiinta merge inainte,nu inapoi.
              MY CLA

              Comment


              • #22
                oricum nu cred ca mai prindem noi(nici eu care am 18 ani) momentul cand o sa spuna astia ca nu mai avem petrol, deci pana una alta o sa mai puna cativa bani la pretul de la pompa, oricum ar fi tot ne folosim de masina...

                Comment


                • #23
                  Haosul va fi total nu cand vom scoate ultima picatura de petrol din pamant, ci cu mult inainte. Mai exact in momentul in care cantitatea extrasa zilnic se va imputina intr-atat ca nu va mai satisface decat partial consumul zilnic.

                  Sper ca pana atunci, fiintele superioare care vegheaza asupra noastra si ne-au ajutat sa "descoperim" in 2 secole cat n-am descoperit in zeci de mii de ani, sa ne ajute cu alta sursa de energie, gen antimaterie.
                  Last edited by mr.K; 9 April 2013, 08:33.

                  Comment


                  • #24
                    As tinde mai mult catre energia solara, eoliana, energie verde care sa ne ajute sa inlocuim combustibilii petrolieri. Daca nu parca ne vedem cu un mini reactor nuclear in loc de rezervor.
                    soselele din România au prea putin RAM si video pentru NFS

                    Comment


                    • #25
                      Energia solara si eoliana au dat extrem de putine satisfactii pana acum, cu niste costuri imense.
                      Minireactoarele nucleare au si alea nevoie de combustibil, extrem de scump si rar. Plutoniul si uraniul nu se gasesc la tot pasul.

                      Comment


                      • #26
                        o solutie se va gasi. Daca nu o sa ajunga si nemtii la nivelul nostru, si in felul acesta o sa fim pe picior de egalitate cu germanica.
                        soselele din România au prea putin RAM si video pentru NFS

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by mr.K View Post
                          Sper ca pana atunci, fiintele superioare care vegheaza asupra noastra si ne-au ajutat sa "descoperim" in 2 secole cat n-am descoperit in zeci de mii de ani, sa ne ajute cu alta sursa de energie, gen antimaterie.
                          sau poate tocmai asta este testul final... al omenirii...
                          hai sa ii lasam pe fraierii aia fara petrol si sa vedem ce fac.
                          se urnesc spre o planeta mai curata si surse de energie mai curate/regenerabile?
                          si asa reusesc sa mearga mai departe in directia corecta ?
                          sau regreseaza ? se intorc in epoca intunecata a carbunilor?

                          insa tare imi e ca lucrurile vor ramane neschimate per total, bogatii adevarati ai planetei vor avea acces la inlocuitorii petrolului, resurse de hrana obisnuite iar restul lumii, p**imea, va ramane sa se descurce cum poate.

                          pana atunci mai sper sa vina

                          si sa ne cearna, iar ce ramane din omenire sa fie propulsata la un alt nivel intelectual. cu riscul sa nu ma numarprintre cei alesi si sa sfarsesc drept ingrasamant pentru plante.

                          Comment


                          • #28
                            sunt multe tehnologii ,unele chiar vechi care la un moment dat se vor utiliza.momentan nu se vrea.ideea e sa ne faca inca dependenti de petrol.
                            Welcome to the Club, We Have Jackets !

                            Comment


                            • #29
                              problema e ca suntem deja de multi ani dependenti...

                              Comment


                              • #30
                                Suntem dependenti si de petrol si de gazele naturale si de electricitate, utilitati etc. Imaginativa ca maine in toate marile orase s-ar inchide toate magazinele, sau s-ao opri apa la robinet. Acum cativa ani taica Putin a umblat nitel la robinetul cu gaz si jumatate de continent a inghetat vreo cateva zile. depindem de foarte multe lucruri nu doar de petrol. din moentul in care sa descoperit focul depindem de ceva si asa o sa fie intotdeauna. Cel mai probabil in urmatorii 50 de ani o sa primim marea si frumoasa veste ca rezervele de petrol sunt epuizate atunci o sa apara un mare erou si o sa ofere altceva si o sa ia 5 premii nobel pentru asta.
                                soselele din România au prea putin RAM si video pentru NFS

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google