Lumea Fara Petrol - Documentar Nat Geo

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • mr.K
    replied
    Haosul va fi total nu cand vom scoate ultima picatura de petrol din pamant, ci cu mult inainte. Mai exact in momentul in care cantitatea extrasa zilnic se va imputina intr-atat ca nu va mai satisface decat partial consumul zilnic.

    Sper ca pana atunci, fiintele superioare care vegheaza asupra noastra si ne-au ajutat sa "descoperim" in 2 secole cat n-am descoperit in zeci de mii de ani, sa ne ajute cu alta sursa de energie, gen antimaterie.
    Last edited by mr.K; 9 April 2013, 08:33.

    Leave a comment:


  • AdryanMarius
    replied
    oricum nu cred ca mai prindem noi(nici eu care am 18 ani) momentul cand o sa spuna astia ca nu mai avem petrol, deci pana una alta o sa mai puna cativa bani la pretul de la pompa, oricum ar fi tot ne folosim de masina...

    Leave a comment:


  • PRESTIGE
    replied
    Nu se va ajunge acolo.
    Stiinta merge inainte,nu inapoi.

    Leave a comment:


  • AdryanMarius
    replied
    Originally posted by emilian_LLX View Post
    off : acu 100 de ani nu prea eram 4 miliarde de suflete
    Acum suntem cam 7 miliarde daca nu ma insel, ba chiar cred ca am depasit acest numar.
    Ne descurcam cumva, o luam inapoi, acum cateva sute de ani se putea fara, deci o sa se poata si in viitor

    Leave a comment:


  • cristi7c
    replied
    Zice 46.2 ani in documentar , totusi o sa scada. este adevarat ca si acum 100 de ani au zis ca mai e petrol pentru inca 30, dar ganditi-va care a fost motivul : nu era stiinta atat de evoluata sa caute mai in adanc petrol . Acum ca s-a ajuns la asemenea distante cam aia e maxima unde se poate ajunge cu "sapaturile".
    Singura solutie dupa parerea mea sa folosim cat mai multe surse regenerabile de electricitate. Am citit ca tara noastra produce 47% din energie din termocentrale , 25% din energie nucleara si restul hidro si eoliana. Daca in maxim 20 de ani nu se va ajunge la 90-95% energie verde nu cred ca mai avem vreo sansa sa tinem de petrol.

    Iar cu surse alternative de combustibil e greu. Ganditi-va ca petrolul la ora actuala este cel mai ieftin carburant, alaturi de gaze pentru ca aici s-au produs investitii si pentru ca "avem din plin" la ora actuala. Daca spre exemplu se descopera un mod de extragere si folosire al hidrogenului, sa zicem ca acesta ar costa 10 lei / litru ( sa zicem ca se consuma la fel ca si benzina sau motorina) , aici adaugandu-se si preturile de cercetare , de pompe , si ce mai trebuie. Cui i-ar conveni sa dea 4 lei in plus doar pentru a salva planeta ?! Oamenii sunt destul de inconstienti la ora actuala.
    PS: acela cu 10 lei si 6 lei era doar un exemplu, la fel ca si hidrogenul. Aici poate fi orice altceva. Un exemplu real sunt masinile hibrid care desi consuma mai putini bani costa mult mai mult.
    Last edited by cristi7c; 8 April 2013, 23:42.

    Leave a comment:


  • mr.K
    replied
    N-ai mai sta pe niciun forum auto, deoarece masina (in acceptiunea viitoare, masina o fi chestie cu roti care functioneaza cu alta sursa de energie) si-ar permite doar extrem de putine persoane, elitele. Si daca nu faci parte dintre familiile alea care detin planeta, cam greu sa mai ai masina, fara petrol.
    Asta vad ca e greu de inteles, petrolul a facut masinile accesibile, crescandu-le popularitatea, permitand transportul ieftin al materiilor prime.
    Petrolul inseamna libertate.
    Va fi nasol. Chiar foarte.

    Leave a comment:


  • skd_ozenel
    replied
    pai pentru asta nu imi fac griji.
    in romanica noastra draga inca se mai face focul in soba, exista agricultura ca in secolul 19
    si chiar daca nu mai merg masinile...exista carute cacalau...asa ca shashe cai frumosi va urez.
    iar spitalele lor lovite de criza arata ca ale noastre acum si chiar mai bine.
    deci se poate domnilor...noi suntem deja acolo si ne descurcam bine-mersi.
    doar ca nu am mai sta pe forumul de logane

    Leave a comment:


  • 77sky
    replied
    Originally posted by Razvy View Post
    77sky, hai sa fim seriosi! ... cat de greu e sa sterilizezi niste ustensile?
    Daca m-ai cunoaste, ai vedea cat sunt de serios!

    Acelasi lucru s-a intrebat mama acelui copil care timp de vreo 5 ani de zile de regim draconic, vizite, teste si analize, devenise disperata situatia: "cat de greu o fi sa sterilizezi o seringa"?
    O singura persoana realiza injectiile. O persoana care lucra la un spital de boli contagioase.

    Daca ar fi existat acea seringa de plastic nu ar fi fost acel cosmar.

    Inchei aici. Am subliniat importanta doar a unui singur, minuscul - obiect produs din acel zacamant.

    Cert este ca acel zacamant nu este nelimitat (ca o dura inca 30, inca 100 de ani, nu are prea mare importanta, pentru omenire), iar consecintele, de fapt, implicatiile, multe din ele sunt incalculabile!

    Leave a comment:


  • mr.K
    replied
    In fine, daca lasam deoparte seringile (presupunem ca fabricam de sticla si nu le refolosim-ceea ce ar fi foarte costisitor).

    Cititi despre cum arata lumea inainte de a se descoperi petrolul.

    Daca folosirea petrolului nu ar fi fost ceva nemaipomenit pentru omenire, atunci cele mai mari firme incepand cu Standard Oil a lui Rockefeller si terminand cu Exxon Mobile nu ar activa in domeniul petrolului.
    Iar mulgatorii de camile ar fi muls si azi camile, nu ar fi ridicat cele mai inalte cladiri din lume.
    Last edited by mr.K; 8 April 2013, 15:12. Reason: Automerged Doublepost

    Leave a comment:


  • mocanuba
    replied
    Cat de greu e sa sterilizezi??????? Tu ai lucrat macar o zi intr-un spital? Sau macar ai o cunostinta care lucreaza intr-un spital?? Crezi ca sterilizarea se face ca vinul fiert? Stimabile google is your friend!!!!! Daca sterilizarea ar fi presupus doar o simpla ,,oparire" a materialului medical ar fi super. N-am mai avea gripa aviara, SIDA, hepatita C, etc.

    Leave a comment:


  • Razvy
    replied
    77sky, hai sa fim seriosi! daca nu am avea atatea cazuri de jeguri prin spitale (a se citi doctori si asistente) ar fi altfel. cat de greu e sa sterilizezi niste ustensile?

    Leave a comment:


  • 77sky
    replied
    Originally posted by sorin1983 View Post
    asta cu seringile e cea mai tare... alea de sticla ce au? .
    Am avut in familie un caz nefericit, imbolnavit cu hepatita B. Cauza? Seringa de sticla, nesterilizata! (imediat dupa revolutie, nu aparusera cele de plastic)

    Nu iti imaginezi ce revolutie a facut banala seringa de plastic! Cate vieti a salvat...

    Leave a comment:


  • darksid3
    replied
    Nici biocombustibilul nu e o solutie, pentru ca, de exemplu, pentru o tona produsa, se consuma alte 6000 de l de apa, pentru irigarea culturilor. De asemenea, masina electrica este vax albina, cat timp se incarca de la priza sau foloseste tot petrol ca varianta hibrida. Si nu in ultimul rand, pentru fiecare camion de produse de consum, oricare sunt ele, rezulta alte 32 de camioane de reziduuri.

    Leave a comment:


  • mocanuba
    replied
    Carburantii or sa fie ultima problema daca se termina petrol-ul. Imaginatinativa toata industria ce deriva din petrol terminata maine dimineata. Nu tu fabrici de plastic, , incalzirea pe marile orase, energia electrica produsa prin termocentrale, etc. Haos complet. Tare mias dori sa cred ca sunt deja ceva inlocuitori cu toate ca nu cred. Poate se cerceteaza se speculeaza pe marginea acestor idei dar ceva concret nu cred. La fel se putea intampla si cand sa inventat becul electric. Nici un producator de lampi, lumanari sau gaz lampant nu ar fi dorit aparitia lui dar tot sa lansat. Daca ar fi o solutie viabila ( masini electrice sau altceva ) sar gasi o firma cat de mica sau mare care sa iasa in fata cu asa ceva, dar daca vrei sa inlocuiesti motorul pe carburant derivat din petrol cu altceva ( electric bioetanol, biodiesel ) trebuie sa oferi si posibilitatea functionarii lui un timp indelungat, servisare s.s.a.m.d. lucruri care in momentul de fata nu sunt posibile la nivel mondial. sa presupunem ca aceste lucruri s-ar rezolva intr-un timp relativ scurt ( 2-5 ani ), dar trebuie sa oferi si noul combustibil asta presupune ori statii de incarcare electrice, ori ce combustibil or mai gasi astia ca inlocuitor. Deci momentan ma bucur ca se mai gaseste benzen pun plinul de fiecare data cand trec pe la peco, si sper sa nu ajungem la rezerva de petrol din antarctica.

    Leave a comment:


  • darksid3
    replied
    Iar asfaltul se va face din rumegus

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google