Cum Ne Reglam Instalatia GPL?Cu Ce Softuri?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @moog. LTFT (Long term fuel trim) trebuie sa fie la fel ca pe benzina? In jurul valorii de 0% (-10% ~ +10%)?
    La mine, pe gpl, se invarte in jurul valorii de 25%, de unde imi apare si eroarea DTC mentionata mai sus (Low fuel efficiency). La drumuri lungi reusesc sa il scad undeva la 16% , dar nu mai putin. La ralanti, lasat vreo 5 min pe gaz...am LTFT 29%. Toti indicatorii astia ma duc la o singura concluzie: ECU tot incearca sa imbogateasca amestecul.

    Weekendul asta am parcurs un drum pe care il parcurg in mod uzual. 260 km, pe benzina scoteam cam intre 6.8 - 7.2% consum de benzina(in functie de incarcatura). Acum pe gpl, am avut pe CB consumul de 8.37%, iar real 8.97%.

    Citind acest forum, daca am inteles eu bine, consumul pe CB pe GPL trebuie sa arate valori apropiate CB-ului de pe benzina (chiar daca in realitate e mai mare cu 1-2L%)

    Comment


    • Suna si ti se v a raspunde...
      Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
      Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

      Comment


      • Originally posted by Liony View Post
        LTFT (Long term fuel trim) trebuie sa fie la fel ca pe benzina? In jurul valorii de 0% (-10% ~ +10%)?
        LTFT at your Siemens controller to petrol to approximately +30%
        at Valeo controller 0%

        simple injection times petrol in all load ranges compare, are not allowed to change when switching petrol / GPL

        Comment


        • Originally posted by eastcowboy View Post
          LTFT at your Siemens controller to petrol to approximately +30%
          at Valeo controller 0%

          simple injection times petrol in all load ranges compare, are not allowed to change when switching petrol / GPL
          Thank you for useful informations. Deci, daca ECU incearca sa tot imbogateasca amestecul de gpl, inseamna ca instalatia e reglata pe amestec sarac.

          Comment


          • Liony
            ai rezolvat problema?
            daca nu sa imi dai de stire ...

            Comment


            • am si eu o intrebare colegi...vreau sa cumpar o interfata pentru un modul de comanda NOVA SGIS ...ce program pot folosi pentru a face o diagnoza ? eu am gasit eu 2 programe dar nu stiu daca sunt bune SEC MY13-10 Diagnostic si Anlero Diagnostic & OBD ..multumesc
              sigpic

              Comment


              • In primul rand iti trebuie interfata. Dupa aia soft...
                Noi de unde dreacu sa stim ce calculator ai pe masina ? Ce varianta...
                Holbeaza-te pe calculator si vezi ce scrie...daca nu e nimic e pe incercatelea...
                Important e sa ai interfata care trebuie...ca altfel iti da cu virgula maxim...
                Intrebare tampita, ai luat Loganuri de prin Ardeal ?
                Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                Comment


                • [QUOTE=moog;1694124]In primul rand iti trebuie interfata. Dupa aia soft...
                  Noi de unde dreacu sa stim ce calculator ai pe masina ? Ce varianta...
                  Holbeaza-te pe calculator si vezi ce scrie...daca nu e nimic e pe incercatelea...
                  Important e sa ai interfata care trebuie...ca altfel iti da cu virgula maxim...
                  Intrebare tampita, ai luat Loganuri de prin Ardeal ?[/
                  calculatorul de pe masina e NOVA SGIS AP ...am zis si mai sus ..interfata si adaptorul sosesc maine ..mai interesat sunt de soft ;) nu sunt din ardeal loganurile sunt cumparate noi din SV ..
                  sigpic

                  Comment


                  • Salutare, sunt nou pe aici, mi am luat de curand un logan 1.4gpl landi renzo din fabrica si merge intrerupt pe gpl, am fost la dacia si mi au zis ca e un injector dar nu parea sigur pe el, am fost in service si mi au zis ca trebuie schimbata rampa cu injectoare,un sfat sau o recomandare macanic care stie, multumesc

                    Trimis de pe al meu HUAWEI Y511-U10 folosind Tapatalk

                    Comment


                    • in noiembrie am facut revizia la benzina si m-a mancat sa-i schimb bujiile (am considerat ca 106k km cu alea originale e prea mult) si mi-au pus Motrio, verificate ochiometric... de atunci mi-a sarit consumul de la 8,5-8,8 la 9,8-10... plus de asta are din cand in cand niste fractiuni de secunda cu pierdere de putere pe acceleratie.
                      tinand cont ca saptamana asta ma duc la verificarea de 6 luni, ma gandesc... ar trebui sa imi pun inainte un set de bujii originale in locul astora sau sa vad ce gasesc baietii la diagnoza?
                      stagqbox cu rampa ACw01
                      Last edited by Floxtrot; 23 November 2015, 14:19.

                      Comment


                      • Originale sunt cele mai bune
                        Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                        Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                        Comment


                        • Salutare ! Am montata o instalatie GPL Stag4Qbox basic acum ~800 km, injectoare AC, reductor Tomasetto Alaska si rezervor Stako 53L brut. Auto este Focus mk2 1.6 115 cai.

                          Cum vi se pare ca arata hartile suprapuse ? Presiunea reductorului este setata la 1.25. Sincer, mie mi se pare putin imbogatit. Sa mai astept pana face macar 1000 km, sa se mai lase membranele din reductor si sa mai culeaga harta pe benzina ca mai apoi sa mai verific harta GPL ? Masina merge ok, trage ok, noxele au iesit ok si pe benzina si pe GPL.

                          Ca idee, consum am avut 9,4L/100 km media in urmatoarele conditii: 350 km extraurban (Buc-Valea PH-Sacele-DN1A-Ploiesti-Buc) + 100 km urban Bucuresti, masina arhiplina, mers legal. In aceleasi conditii, cu vechea masina, Focus 1 1.6 101 cai aveam un consum mediu de 8.2-8.5 L/100 km. In oras consuma 12,5L/100 km. In aceleasi conditii urbane, cu vechea masina aveam 11L/100 km. Iau ca referinta vechea masina pt ca aveam fix aceeasi instalatie GPL iar motorul este foarte asemanator, doar ca cel vechi nu are distributie variabila. In cartile tehnice, 1.6 115 cai consuma mai putin decat 1.6 101 cai. Ma astept si in cazul GPL, macar sa consume la fel daca nu mai putin.

                          Va multumesc anticipat !


                          Comment


                          • ce soft universal pot folosi pentru a face o diagnosticare la o inslataie gpl avand ecu ` nova s gsi ap ` pana acum am folosit programul ` ECHO PRO ` insa nu sunt multumit de ce poate face acest program
                            sigpic

                            Comment


                            • cine ma poate ajuta cu cateva informatii referitor la acest parametru .. am folosit programul LECHO OBD 2009 , si am obtinut diferite valori dupa ce am un ~ refresh ~ la ECU de la gpl ... am obtinut urmatoarele valori .. -16 ... 0 ...15 ...si nu stiu ce reprezinta si cum influenteaza sistemul gpl..ms
                              Attached Files
                              sigpic

                              Comment


                              • m-am dus cu un set nou de bujii originale la revizia de 6 luni si parca am plecat cu alta masina, filtrele curate la 13k. apropo de filtre, unu pe acolo se plangea ca l-a lasat in drum pe nustiu unde, ca se intrerupea, etc... defapt omul era taximetrist, facuse doar 45k cu filtrele neschimbate. cadea pamant din/de pe ele cand le-a pus mecanicul pe masa

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google