Cum Ne Reglam Instalatia GPL?Cu Ce Softuri?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • salutare tuturor,
    mi-am instalat si eu ACgasSyncro 9.1.0.0 win7 (am stag 300 montata in 2010 logan 1.6 8V E4) , inca nu m-am conectat cu el la masina (astept interfata de la jagoman ) si as vrea sa va intreb cate ceva inaite de conectare
    - la prima conectare softul citeste singur ce tip de injectoare am si ce mai trb pe acolo? sau trebuie sa le bag manual
    - daca imi cere update de firmware ii fac? am citit ca au mai fost probleme sa se blocheze
    - Autocalibrarea se face pe gaz sau pe benzina? cand este indicata sa se faca?

    multumesc pentru ajutor!

    o sa fac printscr cu hartile mele si sa-mi spuneti ce se poate inbunatatii. Singura problema ce nu_mi place la masina este ca pe plaja de turatii 1800-2000 parca o gatuie ceva... accelereaza bine pana acolo, acole se gatuie, dupa de depaseste 2000 iar trage bine.

    Comment


    • Mai intai citeste manualul...
      Daca ai stag 300 e bine sa-i faci update la ISA2 (daca ai versiune noua), dar vezi pct 1...
      Cand te conectezi citeste configuratia automat...e bine sa notezi tot, sau salvezi printscreen...la fiecare "pagina"...
      Repet, CITESTE BINE manualul inainte de a te apuca de treaba...ISA2 se seteaza ceva mai complicat daca o activezi, dar merita...
      Blocaje la update sant f rare...
      Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
      Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

      Comment


      • pe el scrie STAG 300-4 plus

        mai am o intrebare, softul acesta pt ce este?
        STAG-200, STAG-300 AcGasSynchro v1.14.1.0 configuration program

        multumesc!
        Last edited by ionutzzz; 30 March 2013, 16:30. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • acest soft se foloseste pentru ecu stag 200 si ecu stag 300 fabricate inainte de noiembrie 2009
          fost 1.4 MPI / GPL
          actual 1.0 SCE

          Comment


          • Daca ai STAG300 din 2010 incearca sa te conectezi cu AC 9.1...
            Daca merge esti norocos
            Fa ce ti-am zs mai sus...CITESTE, salveaza/noteaza setarile si apuca-te de treaba...
            Daca nu ti-au conectat sonda lambda roaga-i sa o faca...la Logan stiu baietii...e sonda cu 4 fire...mai greu daca e sonda cu 5...le da cu virgula
            Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
            Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

            Comment


            • salut.am si eu stag 200 montata anul acesta.
              unde gasesc manualul pt reglaj in romana..multumesc

              Comment


              • salutare tuturor,

                ce parere aveti de setarile si hartile mele motorul a fost rece si am stat pana s-au facut 4 liniute dar pe loc

                m-am mai jucat putin la temperatura de trcere ... dar nu o sa o las asa

                de ce este diferenta asa mare intre presiunea setata si cea reala?

                va multumesc!
                Attached Files

                Comment


                • am si eu cateva nelamuriri, in pozele atasate am incercuit zonele in care nu imi este clar
                  - de ce presiunile difera?
                  - si de ce sunt setate 2 bobine ?

                  va multumesc !
                  Attached Files

                  Comment


                  • moog, se conecteaza cu AC 9.1.., mi-a cerut update dar nu i-am dat... a facut cineva update cu AC9.1...?

                    Comment


                    • 1. Fa update-ul...e bun...am mers 1an cu el...
                      2.Nu te juca ca disperatul cu setarile...lasa 30grd temp de trecere...
                      3. poti trece la relanti pe gpl, seteaza 600rpm
                      4.temp -30 minim las-o la 0
                      5. cele 2 presiuni trebuie sa fie la fel...
                      6. sterge kkturile de la corectie rpm...
                      7.lasa double coil
                      CITESTE MANUALUL, NU E CHIAR ASA DE GREU
                      Intreaba daca ai nelamuriri...
                      Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                      Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                      Comment


                      • moog, presiunea o dau de la 1,26 la 1,44 cat este reala? nu este prea mare?

                        Comment


                        • Daca multiplicatorul nu se duce peste 1.6 e bun asa...
                          Ia ghici ce presiune tre sa modifici in soft?

                          Cel mai bine te documentezi, notezi nelamuririle, suni si te lamuresti...sau remote...
                          Last edited by moog; 5 April 2013, 09:18. Reason: Automerged Doublepost
                          Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                          Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                          Comment


                          • eu asta nu inteleg daca e setata 1.26 de ce este 1.44 nu prea am vazut presiune asa mare pe aici pe forum care este cauza? Normal ca presiunea se regleaza din soft dar daca o relez in soft la 1.44 este normala aceasta presiune?

                            Comment


                            • E ok...putin cam mare dar e ok...
                              Fa update de soft, mergi macaar 50 km numai pe benzina si dupa aia apuca te de calibrat.
                              Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                              Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                              Comment


                              • am inteles cu presiunea, se regleaza de undeva de pe vaporizator, nu stiu de unde. Vreau sa va intreb daca sa o dau mai mica sau sa o las asa? am modificat si in soft sa fie tot 1.40, i-am facut o autocalibrare si sa vedem acum cum merge. Dupa autocalibrare parca trage mai bine, nu mai am gatuirea aia la 1800-2000 ture. Acum sa vedem cum stau cu consumul. O sa atasez hartile, dar sa mai merg cateva zile cu ea. Multiplicatorul statea undeva pe la 1.1 , l-am mai urcat putin cu totul sa mai scada timpii de inj pe gaz

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google