As Vrea Sa Plec Cu Masina In Grecia

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da...off topic..acum cativa ani am fost in trecere prin Mangalia,au un port dragut,cateva restaurante bune,statiunea Saturn este practic lipita de oras,poti face plaja acolo.Sunt unele zone preponderent locuite de persoane de etnie rroma,aveti grija.Un oras mic,dar destul de dragut!

    Comment


    • @meticulosul

      Multumesc,

      acum la Topic. Daca vreau sa merg in Grecia, cu fetele (Sotia si a mica) si imi trebuie neaparat bucatarie (un troler este doar pentru asa ceva , datorita unor probleme) unde imi recomandati? cat ar costa toata distractia pentru 2,5 persoane?

      merci

      „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

      Comment


      • Mangalia nu este statiune ci oraș în toată regula, unde pe lângă populația de etnie, amintită mai sus, ar trebui să-ți faci griji și în ceea ce privește localnicii sătui să le fie tranzitată urbea și să creeze blocaje în sezonul estival.

        În altă ordine de idei...

        1. Da, știm de Caransebeș.
        2. Da, știm de CaLLatis.
        3. Da, știm de plecat cu tot apartamentul când ai copii mici. Nu mai e cazul la juniorul de 15 ani din dotare, dar am trecut cândva prin toate cele.

        Revenind la concedii și lăsând tonul tău ușor arogant...

        În locul vostru aș mai fi parcurs vreo 40 km și m-aș fi dus în Bulgaria. Acolo chiar "se are" grijă de turiști iar prețurile raport calitate sunt net superioare. Ai o grămadă de plaje liniștite de pildă între Kavarna și Balchik iar închirierea unui apartament este mult mai atractivă d.p.d.v. financiar.

        Și în legătură cu Grecia, pentru familii cu copii mici recomand Insula Thassos pentru că:

        - cea mai apropiată insulă de Romănia (ajungi repede = mai puține bătăi de cap cu cei mici)
        - ai parte de plaje liniștite dacă nu te mulțumești să stai loco (insula de parcurge de jur imprejur în vreo două ore, deci te poți plimba zilnic, având cam 97 km dacă-i dai ocol, fiind cred singura insula cu șosea care o înconjoară)
        - pentru că... Skala Potamia unde ai Golden Beach (golf / 2 km de plaja cu Blue Flag și apa foarte mică în zona de sud a acestuia)
        - prețuri bune la cazare dacă nu iei prin agenție ci direct de pe siteul vilei / hotelului
        - peisaje de basm / excursii montane la Theologos, Vf. Ypsarion, Kastro, Cascada Maries, etc
        - tot legat de drumul asfaltat de pe insulă, poți face plajă dimineața în est ca să vezi răsăritul, iar seara poți să mergi în vest să vezi apusul
        - majoritatea camerelor din vile au chicinetă unde poți găti fix ca acasă (iei cele trebuincioase de la supermarket - Arvanitidis de exemplu, care e un fel de Billa dar și altele)

        ...și-ar mai fi!

        *atenție la românii melteni de acolo (majoritatea crede că insula le aparține)
        **nu-ți lua cazare la doi pași de plajă (riști să nu te poți odihni deloc din cauza vacarmului din anumite orășele / stațiuni)

        Când te hotărăști, să-mi zici. Am fost în Thassos de foarte multe ori astfel că aș avea ce povesti, ce îndruma, etc. plus că mă mai cunosc cu ceva greci (prieteni) proprietari de vile

        *apropos, am postat de pe telefon cu diacritice
        Last edited by Catalin S.; 1 June 2018, 10:33.
        http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

        Comment


        • [emoji16][emoji16]

          Usor arogant, nu întelegeam mishtoul[emoji6]

          Sunt limitat din cauza faptului ca a mica a trecut printr-o colonoscopie, si regimul e sfant in perioada asta.

          Mi-e frica de Grecia fiindca nu am fost acolo niciodata. am preferat Spania ( din pacate anul acesta ministrul de finante nu a alocat buget )

          Ceva recomandari de vile m-ar ajuta ff mult

          P.s. erorile de diacritice vin de la tapatalk

          Trimis de pe al meu Redmi Note 4 folosind Tapatalk

          „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

          Comment


          • Ah, îmi pare rău pentru intervenția pe care a avut-o cea mică...

            Referitor la Thassos și recomandări... oricând cu plăcere. Menționez că plajă se poate face până târziu în setembrie, chiar și la început de octombrie... Deci dacă faci rost de buget infim (cazare găsești de la 10-15 euro camera / noapte - nu e preț de persoană, ci de cameră) și dacă vrei lămuriri suplimentare față de ce găsești pe forumurile dedicate, dă un semn!
            Last edited by Catalin S.; 1 June 2018, 12:40.
            http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

            Comment


            • Originally posted by Catalin S. View Post
              Referitor la Thassos...
              (cazare găsești de la 10-15 euro camera / noapte - nu e preț de persoană, ci de cameră)
              La 10Eur per noapte/camera/Thassos poate doar spre cocina...sau in vreun satuc izolat in vf. de munte, de unde faci minim 30min. cu masina pana la orice plaja.

              Cataline daca tu-mi gasesti cazare decenta in sept. (prima decada), cu 10eur/camera/nopate, te cinstesc cu-n Mithos la 0.5L, adus zilele trecute de mine personal chiar de la mama lui. Mai mult, nici in a 2-a decada a lunii sept. nu gasesti ceva decent la 10eur/nopate.
              Cand zic cazare decenta, io inteleg doar cateva chestii basic, in ordinea importantei:
              1. Curatenie (nu doar pe unde trece popa), inclusiv baia si instalatiile sanitare in stare buna, a.i. sa nu-mi fie sila sa fac un dus sau sa ma pis. Aici includ si apa calda non-stop, bineinteles
              2. Suprafata camerei/ studioului sa aiba macar 20mp, ca sa nu ma lovesc de toate colturile mobilei;
              3. A/C functional si eficient.

              O cazare corecta cu tot ce am insirat io mai sus, ptr. inceput de sept. incepe de la 35-40eur.

              In prima decada a lunii sept., preturile inca nu sunt cu mult reduse fata de high season (iul - aug).
              Atat timp cat inca e cald, apa e calda si copii (inclusiv ai lor) sunt inca in vacanta, grecii inca tin la pret.
              In plus, ce am obs eu in ultimii ani, este ca Thassos s-a tot scumpit putin cate putin anual, a.i. nu mai e printre cele mai ieftine destinatii din Gr.
              Basca, aglomeratia care anual e tot mai mare. Se ajunge relativ repede, daca ai noroc sa treci de vami, poti face si 8h din poarta-n poarta cat am facut io acum 2 ani in iulie, parca.
              Last edited by Kojak; 1 June 2018, 17:53.

              Comment


              • Noi mergem in Skala Potamia;,de vreo 3 ani,acum pe 29 iunie plec cu cazare pe 30...pret 50 euro pe camera Studio Nina 2(este si Nina 1)la 10-15 minute de mers pe jos fara Golden Beach.Noi mergem 15 minute cu masina si facem plaj la Paradise Beach,acum oferta pentru plaja este foarte variata,fiecare merge unde-i place.Locatie este relativ noua 4-5 ani,4 stele.Anul trecut am stat 3 ore in vama la Makaza[emoji29]

                Comment


                • Încearcă să mergi pe Zlatograd sau Ormenio.
                  Pe ambele variante si tot nu ajungi la 3h in plus. Pe Ormenio mai mult de 1.5h in plus nu faci iar pe Zlatograd, nici atat. Ai cca. 10km de drum îngust cu serpentine accentuate care n ar trebui să pună probleme niciunui sofer care face Grecia.
                  Last edited by Kojak; 1 June 2018, 21:58.

                  Comment


                  • Kojak, când m-ai citat nu ai dat toată fraza, ci doar cifrele.

                    Special am strecurat "început de octombrie" în ideea de a nu lăsa loc de interpretări.

                    Căt despre de la 4 stele în sus, logic Meticulosul că nu o să găsești niciodată prețuri mici. 50 euro este un preț oricum decent având în vedere că întradevăr scorurile s-au dus un pic în sus în ultimii ani.

                    Eu oricum am ceva prețuri preferențiale spre moca (pentru că unele "chestii"), dar asta e altă poveste. Posibil de aceea să nu mai fiu 100% la curent cu discounturile, prețurile și "cadourile grecești" în general din ultima vreme, dar asta nu înseamnă că sunt pe dinafară cu perioada amintită vs preț / cameră.

                    Legat de drum, e și funcție de șofer. Nu recomand varianta Zlatograd pentru cei care vin din nordul țării și sunt rupți de oboseală. Mai bine pe Makaza sau... clasicul Sofia. Sau pentru cine vrea să traverseze Bulgaria în timp record (ca să evite din filtrele de Poliție, dar și altele) să o ia pe Ormenio / Svilengrad. Pe ruta asta am parcurs undeva la vreo 4 ore cu o singură pauză de pipi.
                    Last edited by Catalin S.; 2 June 2018, 20:42.
                    http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                    Comment


                    • 4h, de unde până unde?

                      Comment


                      • E a doua oară în nici 24 de ore când nu ești atent la ce scriu.

                        Am precizat clar "tranzit". Altfel, logic, fiind din București, mă refeream la segmentul Ruse - Ormenio.

                        Ți se pare puțin? Și alți au făcut similar sau chiar mai puțin (3 ore 30 min). Vezi noaptea când e liber, dar și cu ceva viteză. Daltfel tot într-o postare anterioară am specificat că au fost ani în care am mers în Bulgaria sau am tranzitat-o de vreo 7-8 ori, astfel că am putut din (ne)fericire să le experimentez pe toate cu bune sau rele. Iar șoferii români mi-au dat de regulă cele mai mari bătăi de cap.

                        Poate o să povestesc la alt topic sau cu altă ocazie cum m-a "făcut" un șofer român de TIR cu nr. de CL care m-a șicanat kilometri buni să nu sr lase depășit, într-un final accelerând intenționat știind că vine banda continuă iar la 300-400 m era echipaj de poliție (pe care el l-a văzut, eu nu).

                        Continuarea (poate) altădată. Am numărul lui de înmatriculare și sper în viața asta să ajung să-l cunosc și măcar să-i bat obrazul, chiar dacă nu mai o mai fi angajat la aceeași firmă de transport (presupun că-și ține minte numerele de înmatriculare ale TIR-urilor pe care le-a condus).

                        Deci, Kojak... Ruse-Ormenio.
                        Și apropos de vama aia, am nimerit o dată pe acolo filtru de poliție / mascați cu AKM47 la gât care ne-a puricat pe toți la sânge. Am înțeles că se practica des la un moment dat astfel de razii pentru că... ruta spre Turcia migranți or something...
                        Last edited by Catalin S.; 3 June 2018, 20:01.
                        http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                        Comment


                        • Eu am mers si ziua si noaptea in Bulgaria si niciodata nu am patit absolut nimic.
                          Dar..prefer spre Grecia sa plec noaptea- pe la 01- pentru ca drumul e super liber si politia aproape inexistenta, unde mai pui ca la Makaza nu stai mai mult de 15 minute.
                          Nu opriti aiurea ci doar in benzinarii si totul va fi ok.
                          Foarte eficient prin Bulgaria e sa ai un detector de radar (nu il tineti totusi pe parbriz pentru ca legea la ei e cam neclara)- de obicei politistii bulgari au radare foarte vechi pe care detectorul le simte de la foarte mare distanta.

                          In alta ordine de idei, anul acesta intentionam sa mergem in Nea Skioni. Pe Sofia imi puteti indica si mie niste benzinarii care au gaz, de preferat Shell sau OMV?
                          Care e cea mai apropiata de granita cu Grecia? Vreau la iesirea din Bulgaria sa fac plin benzina- plin gaz pentru ca in Grecia benzina/gazul sunt destul de scumpe.
                          Saab 9-5 Aero

                          Comment


                          • Chiar in vama te descurci cu gaz la bulgari, la kulata. Ai una fix pana sa parasesti bulgaria si inca un lukoil pe sensul de mers spre sofia, trebuie sa intorci, alimentezi la lukoil, apoi te scoate gpsul inapoi in vama.
                            Altfel, eu alimentam la primul lukoil de pe autostrada la bulgari, prin munti, apoi in vama la kulata si aia era, imi ajungea pana in gr.

                            Spre casa tot asa, la lukoilul din kulata, apoi pe drum pe unde apucam, dupa vo 250-300 km imposibil sa nu fi gasit vreo benzinarie cu gpl.
                            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                            Comment


                            • Vrei să spui care graniță este mai apropiată de Nea Skioni / brațul Kasandra sau care benzinărie e mai apropiată?

                              Dacă este vorba de graniță, atunci da, ia-o pe Sofia și ieși pe la Kulata / Promachonas, astfel vei merge cât mai mult prin Bulgaria unde combustibilul este mai ieftin.

                              Dacă este vorba de benzinărie, sunt mai multe, dar presupun că vrei ceva mai mare, mai de firmă, "mai" iluminată etc. Ultima dată când am văzut autocar făcând popas "în siguranță"mă aflam în apropiere de Sandanski. Nu mai rețin dacă imediat după localitate sau înainte (pe sensul de mers spre Grecia). De acolo nu mai e mult până la vamă.

                              Tot acolo era și un motel pe partea dreaptă în același sens de mers (Roza sau Rozica) unde se mânâncă excelent și foarte ieftin, doar că noaptea nu se servește nimic.

                              În fine... Sandanski. Sper să nu-mi joace memoria feste.

                              Baftă!

                              *****************

                              Edit:

                              827sam se pare că a ieșit mai de curând pe Kulata ți este mult mai la curent. În ultimii ani am luat-o pe Ormenio, Zlatograd sau Makaza deoarece urăsc să merg mult prin Bulgaria, iar drumul pe Sofia fiind cel mai lung.
                              Last edited by Catalin S.; 6 June 2018, 12:26.
                              http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                              Comment


                              • Multumesc de sfaturi.
                                Da- benzinarie in apropiere de granita caut.
                                Am inteles ca ultimul OMV e la Sandanski- de acolo o sa alimentez la iesirea din Bulgaria.
                                Dar imi mai trebuie una intermediara- am autonomie cam 370 km pe GPL.
                                Prefer OMV sau Shell, fara Lukoil.
                                Saab 9-5 Aero

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google