Imbunatatiri Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sa inteleg ca nu vrei sa renunti la boxele din fabrica ? Eu de exemplu nu am mai renuntat la macaralele manuale si am montat sus in contul din dreapta langa manerul de deschidere usa . tin sa mentionez ca eu am renuntat la boxele stock si am trecut la Difuzoare Focal Auditor RSE-165.

    Comment


    • Ai dreptate, nu prea vreau să renunț la boxele din fabrică. Ai făcut interesant. Cum se aud? Cum ai conectat tweeter-le (se conectează separat de boxe)?

      Comment


      • Twiterele(difuzoare de inalte) sunt componente ale unui sistem format dein 2 sau 3 difuzoare , unde se folosesc filtre dedicate care separa frecventele pe difuzoare Bass , mid ( sau midbass) si inalte . Daca le pui in paralel cu boxele actuale se ard.
        Asa arata un filtru de exemplu.
        Attached Files

        Comment


        • Eu am lust sistem format din: inalte , medi si filtre. Sunetul e net superior față de ce oferea boxele stock, mai ales ca am optat pentru difuzoare 16.5 cm , fata-spate ...

          Comment


          • @Danis702000: daca vrei doar sa adaugi tweetere la boxele de fabrica e simplu, se pune cate un condensator nepolarizat in serie cu tweeterul si se leaga in paralel cu difuzorul original. Valoarea condensatorului se calculeaza in functie de impedanta tweeterului si de frecventa de la care vrei sa functioneze tweeterul. Cauta pe net dupa filtru audio high-pass de ordinul 1. Atentie ce tweeter pui sa nu aiba impedanta prea mica.

            Sent from my SM-T580 using Tapatalk

            Comment


            • Vă mulțumesc pentru mesaje. O să revin pentru mai multe când o să încep lucrarea. Tweetere-le pe care vreau să le pun sunt ”Alpine” și au Impedance: 4 Ohms (sunt bune?).

              Comment


              • Salutare,

                Ieri mi-am achiziționat ornamentele cromate grila... frumoase mancale-ar tata
                Problema e ca atunci când am vrut sa le pun la loc... nu știu cum sa îndoi clemele pe interior... are cineva idee? Trebuie sa dau deoparte radiatorul?
                Mă refer la aceste ornamentele din foto atașat.

                Mulțumesc!
                Attached Files

                Comment


                • Originally posted by eliadib View Post
                  Salutare,

                  Ieri mi-am achiziționat ornamentele cromate grila... frumoase mancale-ar tata
                  Problema e ca atunci când am vrut sa le pun la loc... nu știu cum sa îndoi clemele pe interior... are cineva idee? Trebuie sa dau deoparte radiatorul?
                  Mă refer la aceste ornamentele din foto atașat.

                  Mulțumesc!
                  De unde le-ai luat si cat au costat?

                  Comment


                  • Sper ca le iei folia de protectie de pe ele, nu ca altii care au luat masina de juma' de an si inca nu le-au scos. Mai tineti minte telecomenzile TV in folie? Unii inca mai au asa ceva prin casa.
                    Last edited by mr.K; 12 May 2017, 08:46.

                    Comment


                    • Originally posted by andu_4all View Post
                      Eu am lust sistem format din: inalte , medi si filtre. Sunetul e net superior față de ce oferea boxele stock, mai ales ca am optat pentru difuzoare 16.5 cm , fata-spate ...
                      Eu am montat pe fata
                      / difuzoare auto, componente pe doua caidiametru difuzor: 16.5 cmtweeter calota matase de 28 mmcon din fibra de carbonfiltre pe doua cai incluse cu capacitor de inalta calitate de la


                      Impreuna cu
                      Amplificatoare auto MAC Audio ZXS Be Loud! Din pasiune pentru sunet: amplificator statie  masina audio


                      Montate bineinteles cu insonorizarea usilor fata.Ideea este ca as dori sa montez si pe spate de 16.5 si nu stiu daca incap fara decupaj.Ai putea sa imi detaliezi cum ai procedat?Multumesc anticipat

                      Comment


                      • Originally posted by Peterpan View Post
                        De unde le-ai luat si cat au costat?
                        Sper sa nu se considere reclama - https://www.olx.ro/oferta/ornamente-...tml#d7eca9fe44

                        Originally posted by mr.K View Post
                        Sper ca le iei folia de protectie de pe ele, nu ca altii care au luat masina de juma' de an si inca nu le-au scos. Mai tineti minte telecomenzile TV in folie? Unii inca mai au asa ceva prin casa.
                        Nu, nu, le scot ca nici mie nu imi pace folia aia pe ele

                        Cineva care a mai montat sa ma sfatuiasca cum sa fac sa idoi clemele pe interior?

                        Multumesc!
                        Last edited by eliadib; 12 May 2017, 09:03. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Salutare,
                          Nu stiu daca a mai fost postat dar gasiti aici o serie de imbunatatiri ce se pot face la MCV 2 :

                          Comment


                          • Salut,

                            zuzu85 treaba cu boxele pe spate sta in felul urmator . eu am cumpart inele adaptoare de 16.5 dupa OLX pret 40 lei. Dupa ce am dat boxele de fabrica jos, au ramas niste urechi de tabla care servesc la ghidaj, acele urechi de tabla le-am indoit fara a mai fi nevoie sa le tai. De atins nu atinge deloc, iar ca sunet fata de cele de 13 e foarte mult imbunatatit .
                            app cum ai prins statia ? Ai pus adaptor hi low sau te-ai legat direct la fire ?

                            Comment


                            • montajul a fost facut la cei de la be-loud, a fost folosit filtru hi-low pentru semnalul statiei ce au montat-o in zona incercuita(este poza de pe net).Pe viitor urmeaza dif usi spate si neaparat schimbat player-ul de fabrica.Sunetul este impecabil chiar asa cu playerul asta, clar, bass cat se poate de bine pt 2 dif de 16.5.Mersi mult de info, ce-i drept nici pe ei nu i-am intrebat daca se poate avand in vedere ca investitia facuta momentan se simte la buzunarele mele, am plecat destul de usor de acolo...
                              Attached Files

                              Comment


                              • Ai făcut interesant. Cam la ce preț a fost toată lucrarea?
                                @t0rquemada, am tot căutat pe site-urile din Brazilia, m-am uitat pe filmările celor care făceau recenziile Daciei Logan 2, nu am reușit să văd/ găsesc acel cheder de care mi-ai spus (cel de la ușile din față, care să oprească vântul la viteze mai mari), ca să îmi fac o idee cum este pus. Am luat cadru cu cadru (filmările), din păcate nimeni nu a fotografiat/ filmat mașina cu ușile deschise încât să poți să vezi acel cheder. Cam cum arată? Ca să știu ce să improvizez. Mersi.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google