Imbunatatiri Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cand o sa creasca ceva mai mare, bebe o sa-ti multumeasca pentru folie gângurind fericit.
    Eu am pus Fusion neagra 5% laterale spate si luneta, ceramica 86% laterale fata. Garantia pe site-ul producatorului este 10 ani iar pe certificat de 25 ani sau pe perioada de viata a masinii.
    Au fost demontate fetele de usi. Asta cu meseriasi buni sau prosti in functie de demontarea sau nu a fetelor de usi este folclor. Totul tine de conditiile de autorizare. Cei care demonteaza trebuie sa aiba la sediu instructiuni scrise macar la nivel de extras din manualele de reparatie a tipurilor de vehicule pentru care se doreste autorizarea. Este similar cu aplicarea foliei pe fata unde trebuie sa pastreze inregistrari si sa aiba aparat de masurare a TNA. Este mai mare bataia de cap si pe cale de consecinta cei mai multi se feresc de demontare. Nu cred ca mai exista montatori cu experienta la care folia sa se desprinda sau sa faca bule macar pana trece garantia indiferent daca demonteaza sau nu fetele de usi.
    Trebuie certificare RAR atat pentru folie cat si pentru montator. De asemenea certificate de garantie si declaratii de conformitate atat de la producator cat si de la montator. Pe fiecare geam o sa ai si o eticheta a montatorului.
    Eu am platit 300 lei si consider ca merita cu prisosinta.
    Pastreaza un rand de copii in masina dupa toate actele primite. Nu stii niciodata cand poti fi luat la intrebari de un politist zelos. Originalele pastreaza-le cu CIV, o sa-ti trebuiasca la ITP.

    Comment


    • Am folie Llumar inclusiv pe lateralele din faţă, unde este aproape transparentă pt a nu depăşi gradul de opacitate prevăzut de lege. Dacă cei care montează sunt meseriaşi nu trebuie demontate feţele de uşi. Folia îşi face bine treaba.
      Last edited by Luciano2; 14 May 2018, 08:49.

      Comment


      • Da, am vazut azi o masina cu folie (de data asta m-am urcat in ea). Arata ciudat cel putin.
        Oare folia se poate da jos?

        Comment


        • Pt luneta cel mai bine cu pistol cu aer cald pt a nu strica dezaburirea, restul cum vrei tu [emoji39]

          Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

          Comment


          • Da, folia se poate da jos... dar ce anume arată ciudat? Sau de unde arată ciudat? Din exterior sau din interior?

            Presupunând că răspunsul este "din interior", deoarece din exterior ne place la toți (cred), atunci se nasc alte două întrebări... Pentru cine arată ciudat? Pentru șofer, adică pentru tine sau pentru viitorii pasageri de pe bancheta spate?

            Dacă este a doua variantă, atunci nu trebuie să-ți pese deoarece aceștia se vor obișnui imediat, ba chiar îți vor mulțjumi la vară. Dacă este prima variantă, atunci râmâne să te gândești de două ori înainte dacă să optezi pentru folie în ideea de "design" și că într-o bună zi te vei obișnui cu aceasta... ori dacă renunți definitiv, rămânând logic și cu bani în portofel.

            Atenție însă când faci alegerea, să nu fii subiectiv, deoarece partea aia cu datul foliei jos mi se pare cam ultima ta problemă.
            http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

            Comment


            • Cam ciudat din exterior...
              Ma mai gandesc inca .

              Multumesc ptr ajutor.

              Bun, sunt atat de idiot incat sigur voi "da cu cardul" si mi se vor lau 10 ani din viata din cauza stresului la care ma spupun inainte sa cumpar ceva ... va dati seama cat m-am stresat pana am luat scaunul auto...maine imi vine .

              Nu m-am hotarat ce sa fac. Mai vine o intrebare idioata: folia se monteaza pe exterior????
              De ce zic unii ca o zgarie aia la spalatorie?
              Last edited by sebibv; 14 May 2018, 21:18. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Folia se monteaza pe interior, probabil la spalatorie o zgarie cand spala geamurile. Se aseaza mai intai pe exterior pentru a masura si decupa folia exact si apoi se lipseste pe interior.

                Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

                Comment


                • daca e o folie llumar adica buna, nu se zgarie niciodata din carpa... doar daca dai cu cutitul pe ea...
                  laureate 1.5l, albastru marin

                  Comment


                  • E o aiureală asta cu zgâriatul. Eu fiind fumator la cât frec geamullateral dechis-închis ar fi trebuit să se ducă la margine..dar nici urmă.

                    Comment


                    • Daca vitelul care sterge geamurile are inel pe deget iti spun eu ca schimbi folia din experienta.

                      Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                      Comment


                      • In brasov avem spalatorii de tipul self carwash... Asa ca îmi spal singur masina...

                        intrbare:


                        ce ziceti de aceste perdelute? Oare sunt o alternativa?
                        Last edited by sebibv; 15 May 2018, 08:24. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Am luat eu perdelute. Mie imi plac, sunt o alternativa buna dpmv.

                          Comment


                          • Eu tot pe folie as merge, eu am dat pe ea 280 lei llumar, omologata RAR, tot spatele... pe geamurile laterale se vede altfel din interior daca ai folie, clar, pe cand prin perdea e ciudat, pe mine m-ar ameti sa me uit prin perdea la un drum mai lung, plus ca nu pot sa deschizi geamurile daca vrei...
                            Last edited by danut.benghiu; 15 May 2018, 09:48.

                            Comment


                            • Originally posted by danut.benghiu View Post
                              ...plus ca nu pot sa deschizi geamurile daca vrei...
                              Tocmai de asta mi-am si luat. Nu sunt prinse cu ventuza, geamul se poate lasa sau ridica independent de perdeluta, ca si cum ai avea o plasa de tantari.

                              Comment


                              • geamurile se pot deschide... nu poti scoate mana/capul pe ele (iar asta nu stiu daca este cel mai rau lucru)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google