Imbunatatiri Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Hai că pun și eu o temă de gândire pentru îmbunătățiri. A venit toamna, o să vină primăvara. Mașinile se umplu de frunze, petale, fragmente vegetale aduse de vânt. Ajung la baza parbrizului iar când le dai la o parte, neavând aspirator, fragmente mici ajung și în zona grilei de aspirare a aerului pentru habitaclu. De acolo începe să miroasă a semințe prăjite, a ulei de floarea soarelui, etc. Am mai aruncat un ochi pe stradă și pe la alte mașini și unele au altfel proiectată baza parbrizului și nu ajunge praful în grila de aerisire. Problema la Dacia este capota care trebuie să aibă cum să pivoteze în zona cuvei de scurgere de sub parbriz. Și ca să pivoteze acolo, este un spațiu liber de câțiva cm între marginea metalului și pragul cuvei de scurgere. Acestea sunt datele problemei și mă tot gândesc la soluții.
    Last edited by gecmc94; 14 October 2018, 23:23.

    Comment


    • Singura cale de acces la grila:
      -în jurul busonului de la vasul de lichid de spălare parbriz - se face un guler din burete ce nu reține apa
      -în jurul axurilor bratelor de stergător - se fac saibe din același material

      La capetele dinspre balamale ai bureți lipiți din fabrică
      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

      Comment


      • Nu iti bate capul, mai bine monteaza un filtru cu carbon activ pentru filtrarea mirosurilor. Dacia nu are o problema reala cu grilele alea si cu scurgerile spre deosebire de alte marci la care se blocheaza cu praf si frunze si se inunda masina.

        Comment


        • Am pus filtru cu carbon de bună calitate. Înainte aveam unul ieftin. Situația s-a remediat semnificativ (înainte mirosea ca la fabrica de ulei) dar nu total. Tocmai ce am făcut o curățenie cu aspiratorul în mașină și am curățat și filtrul, aspirat, dezinfectat puțin, aspirat interiorul casetei filtrului. Dar voi mai cugeta la oprirea fenomenului din afara mașinii, nu la filtru.

          Comment


          • Monteaza o sita de tantari in zona grilei de aerisire si scapi de frunze in bord.

            Comment


            • preferabil si niste poze dupa ce faci montarea. am aceeasi problema cu frunzele care sunt peste tot.

              „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

              Comment


              • Sita anti frunze:
                Attached Files

                Comment


                • Uite niste poze utile, multumim Fanez !

                  Comment


                  • Multumim Fanez pentru idee si ajutorul concret.

                    Acum mi-ai dat de lucru. Sa vad cum se preteaza si cum pot aplica informatia asta.

                    Comment


                    • Sunt două comentarii pe tema asta în zona "revizii". Dar se observa faptul că soluția lui Fanez reduce debitul de aer. Lucru corect. Sita de aluminiu aleasă este cam deasă.
                      Am să mă uit și eu să fac ceva similar dar cred că voi prefera o sită de fibră de sticlă care are ochiuri de cam 4x4 mm. Iar dacă sunt prea mari, pui două site una peste alta și se reduc la jumătate. Oare în zona respectivă se ating temperaturi foarte înalte?

                      Comment


                      • Soluția elegantă, dar priceless, plasă dedicată cu prindere magnetică
                        Attached Files
                        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                        Comment


                        • Daca ar avea cineva dimensiunile as putea face un model pentru imprimanta 3D. Chiar m-am gandit la solutia asta.
                          I have no special talent. I am only passionately curious.

                          Comment


                          • Doar să-l printezi din ABS că din PLA nu va rezista prea mult
                            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                            Comment


                            • Cred ca filament de PC e mai bun, mai rezistent. O sa-mi fac timp sa desfac grila sa masor deschiderea ca sa fac un model pentru imprimat 3D.
                              I have no special talent. I am only passionately curious.

                              Comment


                              • @Setca filtru. Gde i skolko ?
                                Eleganta soluția. Dar unde putem găsi și cam cat e priceless-ul ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google