Imbunatatiri Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Poți să pleci mai devreme cu 15 minute, cobori la mașina și o încălzești sau poți opta pentru un taxi care e gata încălzit. Pt 3 km pe timp rece nu merita deranjul de a folosi mașina personală.

    Nu o lua in nume de rău, mă gândesc doar la deszăpezit, geamuri înghețate, trafic de iarna, consum etc..
    Last edited by alex1ioan; 1 November 2018, 11:06. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Originally posted by nycku586 View Post
      Salutare!
      Cum pot sa mi montez incalzire in scaune fara sa pierd garantia?( logan 2018 sl prestige plus).
      In service dacia se face treaba asta?

      Trimis de pe al meu SM-J510FN folosind Tapatalk
      Montand una de origine intr-un service dacia. Vezi ca are planetara incalziri pt scaune ( post 170) de origine si carenaje pt scaune.

      Originally posted by gecmc94 View Post
      "Am montat chestii care nu erau parte din echiparea originală"....
      Se poate, s-au montat in service dacia cotiere, incalzire pt locurile din spate, navigatii, etc. Dar toate de origine.
      Last edited by gogeala; 1 November 2018, 13:35. Reason: Automerged Doublepost
      "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

      Comment


      • Bineinteles cu mentinerea garantiei date la masina pe original de uzina

        Comment


        • Asta se poate considera imbunatatire? Am luar 3 buc. sa le tin in portbagaj. Poate umfla roata dar o poate si "repara", sa tina pana la prima vulcanizare.
          Attached Files
          "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

          Comment


          • 279304511R
            279318256R
            "Te rog sa imi comfirmi daca acestea sunt codurile ptr Sandero 2.
            Am intrebat daca au asa ceva la dealer Dacia Dragasani insa asa ceva nu se fabrica ptr modelele Dacia si doar ptr modelele Renault,imi pare rau ca nu am inregistrat convorbirea!"

            Colegii care afirmă cu siguranță că un dealer autorizat va face o astfel de intervenție pe garanție trebuie să aducă și dovezi. Pentru că montarea unei cotiere sau a unei navigații este diferită pentru că această operațiune este specificată de DACIA printre operațiunile care se pot face post-vânzare în service în perioada de garanție. Tubulatura nu este trecută printre opțiuni. Înțelegeți diferența?

            Sunt oameni pe forum care le-au montat singuri sau la ateliere pe răspunderea proprie. Eu și persoana citată mai sus (precum și cineva tot aici pe forum), noi am primit un răspuns oficial negativ din partea dealerilor autorizați. Nu m-am dus acolo să însist și să fac cu ochiul. La telefon răspunsul oficial este NU.

            Comment


            • Eu am montat incalzire after market la Adi Corbos (chiar daca am un set complet Renault, inclusiv carenajele pt scaune) dar nu inteleg de ce ar refuza s-o monteze daca e produsa de Renault si doar se mufeaza (asta doar la masinile incepand cu 2017, asa am inteles). Mufa este sub scaunul soferului. A mea este din decembrie 2015 si nu am "ce trebuie sub scaun" altfel as fi incercat. Destule repere ale masinii sunt marcate Renault. In schimb am intrebat la reprezentanta din Colentina daca-mi monteaza carenajele pt roti, cele de la Novline, explicandu-le ca sunt de Logan iar eu am Sandero Stepway si e posibil sa fie nevoie de mici ajustari. Mi-au spus ca m-asteapta pt montaj. Ma gandesc ca daca monteaza alarme produse de terti e fara sens sa refuze sa monteze ceva produs de Renault. Dar nu contest ce afirmi. Cineva spunea, acum ceva timp, ca a refuzat uleiul Dacia si a cerut Elf, replica mecanicului a fost ca Elf-ul este pentru Renault dupa care acel cineva a ridicat capota si l-a rugat sa citeasca ce scrie pe motor.

              Tubulatura e vanduta de dealeri. Eu am intrebat la Cobalcescu, la sfarsitul lunii august, si mi-o livrau in 2 saptamani. Si mi-o si montau. Am intrebat pe mail, dupa vreo ora m-au sunat si mi-au spus data livrarii. Daca vrei iti dau mail-ul.
              Last edited by gogeala; 1 November 2018, 22:29.
              "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

              Comment


              • Tubulatura nu este trecută printre opțiuni. Înțelegeți diferența?
                E vorba de incalzire in scaune, nu tubulatura pentru directionarea aerului in spate. Eu am inteles ca intrebarea era despre "scaune incalzite". Montarea tubulaturii n-are nici o legatura cu garantia. Tubulatura care imi apare mie pe net conform codurilor puse de tine este ceea ce am montat eu singur in parcare (nene Iancu, scuze ) si am luat-o de la @planetara. E de origine. Nu modifici nimic din ce ar putea face obiectul garantiei, nu se intervine la instalatia electrica asa cum se intampla in cazul incalzirii in scaune.
                Last edited by Fanez; 1 November 2018, 22:30.

                Comment


                • Inainte aveau magazin on-line, acum doar pe mail. De la ei am luat si protectia pt. bara spate.
                  Attached Files
                  Last edited by gogeala; 1 November 2018, 22:33.
                  "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

                  Comment


                  • Pentru incalzire in scaune, postul 170 despre care zicea @gogeala
                    Last edited by Fanez; 1 November 2018, 22:48.

                    Comment


                    • Ah, da. Întrebarea a fost pusă imediat ce spuneai tu că se încălzesc și scaunele din față de la aerul cald de sub ele. Iar întrebarea a fost despre încălzire în scaune, nu sub scaune. Corect. Ai dreptate.
                      Last edited by gecmc94; 2 November 2018, 00:19.

                      Comment


                      • Originally posted by gogeala View Post
                        Asta se poate considera imbunatatire? Am luar 3 buc. sa le tin in portbagaj. Poate umfla roata dar o poate si "repara", sa tina pana la prima vulcanizare.
                        pret, de unde? mai multe detalii? am inteles ca in caz de pana se pune o solutie in roata, si apoi umfli, dupa ce folosesti acea solutie si ajungi la vulcanizare, cauciucul mai poate fi refolosit? poate fi solutia indeparatat si reparata "gaura" in mod traditional? acea solutie are vreun termen de valabilitate?

                        sigpic

                        Comment


                        • solutia se poate curata si repara pana si da, solutia are termen de valabilitate. Si eu sunt curios cat a fost un kit si de unde l-ai achizitionat. merci

                          Comment


                          • Soluția antipană NU e compatibilă cu TPMS direct aka valve cu senzori TPMS !
                            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                            Comment


                            • da, spuma respectiva o sa intre in micul orificiu si va distruge senzorul propriuzis. Logan SL10 nu are TMPS? stiam ca SL10 vine cu chit de pana nu cu roata de rezerva.
                              Last edited by oBED; 2 November 2018, 11:37.

                              Comment


                              • Originally posted by SoNyKeL View Post
                                pret, de unde? mai multe detalii? am inteles ca in caz de pana se pune o solutie in roata, si apoi umfli, dupa ce folosesti acea solutie si ajungi la vulcanizare, cauciucul mai poate fi refolosit? poate fi solutia indeparatat si reparata "gaura" in mod traditional? acea solutie are vreun termen de valabilitate?
                                Are termen (dar se poate inlocui flaconul), e eficienta (din proprie experienta, flaconul fiind expirat) si anvelopa poate fi vulcanizata ulterior fara probleme. Am avut si am la alte masini kit pt pana dar cele mentionate mai sus au furtune separate pentru umflare si "reparare". La alte modele aerul trece obligatoriu prin flaconul pt pana. In plus poate umfla roti de masina de teren sau duba.
                                Cerea 140 lei/buc si i-am oferit 300 pe toate. Am luat doar modelul din foto, avea si alte modele. Ca simplu compresor e incomparabil cu ce se gaseste la pretul asta.
                                In prima poza, in acea fanta lunga se vede flaconul pt pana.

                                Asa se foloseste.
                                Last edited by gogeala; 2 November 2018, 12:36. Reason: Automerged Doublepost
                                "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google