Logan Cu Motor 1.0 Sce Pareri

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• EmanuelO
    replied
    Iar lantul ce semne da atunci cand trebuie schimbat?
    Incepe sa zornaie la rece?
    Momentan abia am 1000 km dar vreau sa fiu documentat in legatura cu intretinerea.
    Am mai avut un megane 1.6 16v si acolo schimbam distributia cam la 60-70 k km, era totul clar.

Leave a comment:

• nelu_242000
    replied
    Asa ceva am auzit și eu. Întinzătoare cu ceva plastic pe undeva.
    Asta mi-au spus și la reprezentanta în Austria.

Leave a comment:

• valioglu
    replied
    Generatia din care provine motorul are unele slabiciuni legate de lant si distributie. Gasiti si pe youtube unele filme cu problemele acestea. Sunt tipice oricum pentru motoare cu axe cu came in chiulasa, care implica un lant lung si patine de plastic cu intinzatoare. Vezi si esecul VW.

Leave a comment:

• Onixer
    replied
    Chip tuning din cate am inteles a facut dupa prima schimbare a lantului, deci nu aia a fost cauza. Posibil regimul de exploatare intr-adevar sa afecteze durata de viata

Leave a comment:

• DannyMC
    replied
    Originally posted by EmanuelO View Post

De ce spui ca se duce lantul?
    Cam in ce regim de ultilizare/schimburi se duce?
    Masina colegului Stoicanu, care a schimbat doua lanturi a avut dupa parerea mea un regim dur de exploatare. Kilometri multi, condusa preponderent in turatii mari, cate doua (parca) revizii pe an la 20000 km, ulei nepotrivit pentru motor adica Dacia oil 5W30. Bonus un chip tuning.

Last edited by DannyMC; 30th May 2019, 18:34.

Leave a comment:

• nelu_242000
    replied
    Din ce am auzit, rolele ar avea ceva din plastic.

Leave a comment:

• EmanuelO
    replied
    Dar, intrebam care e cauza pentru care pica lantul asa de des?
    Nu cred ca un lant are durata de viata asa scurta.

Leave a comment:

• nelu_242000
    replied
    Mai puțin ca și cureaua la diesel.

Leave a comment:

• Onixer
    replied
    Exista pe forum o persoana care a schimbat 2 lanturi de distributie pana acum, la fiecare 100.000km

Leave a comment:

• EmanuelO
    replied
    De ce spui ca se duce lantul?
    Cam in ce regim de ultilizare/schimburi se duce?
    Last edited by 77sky; 30th May 2019, 20:12.

Leave a comment:

• valioglu
    replied
    Durata de viata a motorului e destul de bine estimata in km. Probabil ca tine peste 200 de mii de km fara uzuri semnificative. Poate chiar mai mult sau mult mai mult.
    0.9 e rezistent cu exceptia lantului.

Leave a comment:

• radiantm
    replied
    E clar ca fiind noua , masina nu ''protesteaza'' si face fata la multiple drumuri in care poti sa o ti turata(la peste 4000rpm) la 130km/h chiar pe distante lungi si pe perioade lungi de timp.Nu cred ca se duce motorul dupa 2-3 sau 40 de drumuri.Problema e care e durata de viata a motorului in aceste conditii?! 1 an , 2 ani, cu mult mai mult ?

Leave a comment:

• LauCalin
    replied
    Hai să-mi dau și eu cu părerea și să fiu on topic. Am mers zilele trecute cu Loganul SL al unui coleg, in regim de autostradă, dar și în traficul minunatului București. Motorul este destul de silențios până pe la 3000 rpm. După turația asta, cand ii dai "talpa" in extraurban, zgomotul creste. Iar ca să simți ceva dinamica, tre sa ii duci spre 4000 rpm fara mila. Ii place sa stea acolo și nu "protestează". El a făcut și două drumuri de Olanda cu ea. Nici o problema. A mers sute de km și cu 130 km/h, dar și cu 90 km/h. Mașina nu a "comentat" nimic. Una peste alta, ținând cont că omul a dat pe mașina cam 6500 de euro (a avut o rabla) și în 2 ani a făcut doar reviziile normale, fara doar și poate mașina asta e un best buy.

Leave a comment:

• devreg
    replied
    Originally posted by george.sce View Post

Exista Captur 4x4 ?
    teoretic, da, exista.
    citisem pe undeva ca se fabrica in rusia, se vinde doar in rusia si e cu vreo 30cm mai lung decit varianta "standard" (cam diferenta de lungime dintre sandero si duster).
    nu mai tin minte nici despre motorizari, da` parca era si un 1,5 dci.
    stiu ca am citit, da' nu mai stiu unde si cind (cred ca-s vreo 2 ani, de-acuma).

Leave a comment:

• t0rquemada
    replied
    Originally posted by george.sce View Post

Exista Captur 4x4 ?
    Kaptur
    https://www.cdn.renault.com/content/...26.04.2019.pdf

și mai nou ARKANA
    https://www.renault.ru/vehicles/range/arkana.html

Leave a comment:

Working...
X