Dacia Logan 3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • DFA
    replied
    Originally posted by Doctorutm View Post
    In Timișoara, fara ECO activat, nu vreau sa aud de el, schimbat în 3000 rpm că doar are filtru de particule. 887 km parcurși in Timișoara și apropiere de Timișoara, mixt(nu am plecat mai departe de 20km de oraș încă)), viteza medie 27.9 km/h, consum mediu 9.2l/100km. Pe aici se învârte consumul 9.2-9.4 la mixt.
    Păi și consumul de 11 litri pe care l-ai anunțat mai sus, de unde a ieșit?

    9,2 litri/100km e decent pentru o viteză medie de ~28Km/h - care înseamnă că parcursul extraurban a fost un pic mai mare de 50%, în rest viteze urbane.

    Sub 25Km/h viteză medie = majoritar în oraș.
    În jur de 40-50Km/h viteză medie = majoritar extraurban (drumuri județene, naționale și express și niște autostradă).
    Peste 50Km/h viteză medie = majoritar autostradă.

    Originally posted by Red_Alin View Post
    KM rulați de la reset 103, și o viteza medie de aprox 27 km /H.
    Mi se pare mare consumul, dar fiind în rodaj la 200 de km rulați cu siguranță va mai scădea.
    Și cei 887Km pe GPL?
    Ai resetat litrii consumați fără a reseta și Km parțiali, sau ce ai făcut?
    Last edited by 77sky; 3 June 2021, 23:36.

    Leave a comment:


  • Red_Alin
    replied
    Originally posted by DFA View Post

    Ai răspuns doar la #3.

    Ce ai oferit până acum:
    0. Consum mediu în regim mixt GPL = 11L;
    1. Km rulați de la reset = ???
    2. Viteza medie de la reset = ???
    3. În ce oraș/traseu a avut loc consumul mixt = Arad + autostradă
    4. Recent aflăm că de fapt modul de rulare e cu ECO activat... (tot timpul???)

    *dacă între timp ai resetat datele din calculatorul de bord (sau te-ai jucat cu el) și consumul mediu de la #0 nu e realizat pe cel puțin 100Km de la resetare în condițiile de la #3 iarăși e irelevant și vorbim vorbe.


    KM rulați de la reset 103, și o viteza medie de aprox 27 km /H.
    Mi se pare mare consumul, dar fiind în rodaj la 200 de km rulați cu siguranță va mai scădea.

    Leave a comment:


  • Doctorutm
    replied
    Nu mi se pare chiar așa mare, pe benzină 0.9 TCE tot aceleași trasee îmi ieșea 7.2-7.4l/100km. Dar pe gpl la 9.2l/100km îți iasă un cost de 24 lei/100km mixt, fata de 38-40 lei/100km benzina mixt. La diesel sa spunem că iasă un consum de 6l/100km mixt ar veni un cost de 31 lei/100km.

    Leave a comment:


  • MihaiCL1981
    replied
    Ouch. Cam mare consumul. În fine pe GPL e ieftin dar ma gandesc dacă era doar benzina..
    Asta inseamna uzura mai mare a motorului.
    Eu merg mai nou cu electric în București (Nissan Leaf sh) și ma stresez când trec de 13 kwh /100km.
    Dar tot e aproape gratis.
    Sunt curios de primele impresii cu cutia cvt. Ar trebui sa fie interesante.

    Leave a comment:


  • Doctorutm
    replied
    Pai am pus pozele pentru edificare. Daca citeai clar nu era la 20 km făcuti, ci că a ieșit o viteza medie 29.7 km/h. Total distanta parcursă de la reset 887 km. Mixt
    Last edited by 77sky; 3 June 2021, 23:03.

    Leave a comment:


  • ursamajor
    replied
    Consumurile se fac pe distante lungi, nu la cate un drum de 20-30 de km. Ideal e sa-l faci la mia de kilometri. La 20 de km e ca un consum instant. )))

    Leave a comment:


  • Doctorutm
    replied
    Originally posted by Red_Alin View Post
    Mers în Arad dus copil la grădiniță, apoi la job la vreo 8 km de Arad mers pe autostrada viteza maxima 120, condiții meteo normale, fără vânt, și cu Eco activat.
    In Timișoara, fara ECO activat, nu vreau sa aud de el, schimbat în 3000 rpm că doar are filtru de particule. 887 km parcurși in Timișoara și apropiere de Timișoara, mixt(nu am plecat mai departe de 20km de oraș încă)), viteza medie 27.9 km/h, consum mediu 9.2l/100km. Pe aici se învârte consumul 9.2-9.4 la mixt.
    You do not have permission to view this gallery.
    This gallery has 3 photos.

    Leave a comment:


  • alex1ioan
    replied
    Deocamdată sunt doar 3 anunțuri, dar am convingerea ca se poate mult mai mult- "Logan gpl 2021 Pitesti"-olx.

    Leave a comment:


  • ursamajor
    replied
    Dar exista dobitoace care or s-o faca, desi, personal, nu vad avantajele, caci preturile sunt mari. De-asta exista indivizi ca acel vanzator.

    Leave a comment:


  • playmaker831
    replied
    Am sunat eu la un anunț de curios,zice vânzătorul să lași mașina pe numele lui până trece anul,acum eu unul nu aș face asta.

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google