Logan III - Probleme Tehnice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am fost weekendul asta cu masina la munte. AC-ul tot prost se comporta indiferent de temperatura exterioara(erau 12 grade), deci nu are nicio treaba cu temperaturile mari exterioare. Pe serpentine mergeam cu soarele in fata, si AC-ul nici nu se sinchisea sa bage mai tare sau sa miste ceva. Pur si simplu nu face nimic in conditiile in care in masina e foarte cald. La intoarcere am mers cu el pe manual, tinut pe treptele superioare si nu au fost probleme. Merge, dar face galagie daca vrei o temperatura decenta in masina.

    Comment


    • Buna ziua,
      Logan 3 ECO-G Aprox. 1700 km.
      Dupa oprire in garaj si inchidere centralizata automat, se aude un zgomot, un fel de tziuit aprox. 7-8 min. dupa care dispare
      .
      De la Reprezentanta mi-au spus ca este de la pompa de apa (inalta presiune) si ca este normal. Asa este ?
      In rest, extrem de multumit de masina

      Comment


      • MDG - nu e de la pompa de apă - sunt 2 ventilatoare care răcesc în continuare LED-urile de la blocurile optice frontale.

        Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

        Comment


        • Originally posted by mircionesb View Post
          Cat m-am invartit prin showroom la dealer m-am uitat la un Logan si la un Stepway si am vazut ca ambele masini aveau lipite la toate usile pe caroserie unde calca partea din spate a chederului de pe usa niste stickere transparente dreptunghiulare (in jur de 6 x 2 cm). Ar trebui cei care nu aveti astfel de stickere sa mergeti la dealeri sa cereti montarea lor ca sa nu ajungeti ca mine la retusare si dupa aceea la lipirea stickerelor cu pricina.
          Loturile din Iulie 2021 au acele stickere la colțul ușilor - în Iulie erau rotunde...


          Originally posted by mircionesb View Post
          M-am mai uitat si la chedere si 2 din 3 masini pe care le-am verificat aveau unul respectiv doua chedere deformate. Se pare ca e o problema destul de mare cu chederele astea. Si chederul care mi l-au schimbat acum vreo luna si ceva parca a inceput sa se deformeze iar.
          Chiar e o problemă cu calitatea chederelor - sau cu felul în care ușa stă în cadrul ei și se presează împotriva chederelor.
          Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

          Comment


          • Am facut o incercare la reprezentanta de a scoate cotiera si sa trag husa pe spatarul scaunului...... dar nu a fost posibil ......doi mecanici au studiat.... au incercat.... au tras de ea.... si am renuntat elegant sa nu supar pe nimeni cat mai era intreaga ,cred ca nu e vina lor ca nu stiu anumite probleme.Asa ca am improvizat cu foarfeca si am cusut dupa montare.Colegii care doriti huse la noul Logan intrebati producatorul daca monteaza husele,scapati de un stres.

            Comment


            • Am mai pus pe forum procedura de demontare a cotierei integrate în scaunul șoferului.
              Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

              Comment


              • Originally posted by DFA View Post
                MDG - nu e de la pompa de apă - sunt 2 ventilatoare care răcesc în continuare LED-urile de la blocurile optice frontale.
                Care leduri, de la luminile de zi? Se aude si ziua cand faza scurta nu o folosesc. Mie mi se pare ca tiuitul respectiv vine de undeva din compartimentul motor pe partea soferului, nu din zona farurilor.

                Comment


                • Originally posted by ursamajor View Post
                  Muta suportul placutei de inmatriculare 1-2 cm mai sus. ;) Doreii au montat-o prea jos. De acolo mai apar erori (deruteaza radarul), cel putin eu asa am patit si, de cand am mutat-o, nu s-a mai repetat.
                  o sa fac o poza la numar, cred ca e montat ok. dar poate ma insel.

                  Comment


                  • Originally posted by MDG View Post
                    Buna ziua,
                    Logan 3 ECO-G Aprox. 1700 km.
                    Dupa oprire in garaj si inchidere centralizata automat, se aude un zgomot, un fel de tziuit aprox. 7-8 min. dupa care dispare
                    .
                    De la Reprezentanta mi-au spus ca este de la pompa de apa (inalta presiune) si ca este normal. Asa este ?
                    In rest, extrem de multumit de masina
                    am auzit si eu asta, cand am oprit si am ridicat capota sa verific ceva. este un fel de coil whine ( gen https://youtu.be/HP73edpQwgc?t=105 ) nu am insistat foarte mult asupra lui...

                    Comment


                    • Originally posted by Mihai2k4 View Post
                      o sa fac o poza la numar, cred ca e montat ok. dar poate ma insel.
                      Daca crezi ca e OK, nu te mai osteni sa-i faci poza. Eu ti-am zis o rezolvare posibila a unei situatii foarte probabile in cazul tau. Doar nu crezi ca o sa-ti verific eu poza, sa vad daca e placuta corect montata...
                      Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                      Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                      Comment


                      • Originally posted by giugiuc View Post
                        Am facut o incercare la reprezentanta de a scoate cotiera si sa trag husa pe spatarul scaunului...... dar nu a fost posibil ......doi mecanici au studiat.... au incercat.... au tras de ea.... si am renuntat elegant sa nu supar pe nimeni cat mai era intreaga ,cred ca nu e vina lor ca nu stiu anumite probleme.Asa ca am improvizat cu foarfeca si am cusut dupa montare.Colegii care doriti huse la noul Logan intrebati producatorul daca monteaza husele,scapati de un stres.
                        Esti multumit de calittea huselor pe care incerci sa le montezi?
                        Sunt de calitate..., cat de cat...?
                        Poti pune un link cu husele, sa pot vedea si pretul.

                        Multumesc.

                        Comment


                        • Nu se mai deblocheaza frana electrica decat dupa 3-4 incercari. Bag in viteza si o fortez de cateva ori pana se deblocheaza. Nu se deblocheaza nici daca apas butonul de frana. Se intampla de fiecare data cand vreau sa plec cu masina. M-am cam saturat de atatea probleme la aceasta masinuta. Este a treia oara in 3 luni in care trebuie sa o duc in service.

                          Comment


                          • Originally posted by Dramar View Post
                            Nu se mai deblocheaza frana electrica decat dupa 3-4 incercari. Bag in viteza si o fortez de cateva ori pana se deblocheaza. Nu se deblocheaza nici daca apas butonul de frana. Se intampla de fiecare data cand vreau sa plec cu masina. M-am cam saturat de atatea probleme la aceasta masinuta. Este a treia oara in 3 luni in care trebuie sa o duc in service.
                            Salut!
                            Încearcă să nu mai forțezi când pleci de pe loc. Cu cât forțezi mai mult, cu atât se va debloca mai greu.
                            Frâna se deblochează opțional doar prin apăsarea frânei de serviciu în același timp cu butonul.
                            Poți alege să nu se activeze frâna electrică dacă, oprirea motorului, ți apăsat butonul ei în momentul în care oprești motorul.

                            Comment


                            • Poti alege multe, dar nu e normal sa nu se deblocheze automat. Cu atatea probleme era mai bine daca nu alegeam Dacia.

                              Comment


                              • Si la alte marci auto au fost probleme tehnice pe unele modele\platforme noi dupa lansare, exemple sunt destule, cateva nu au fost rezolvate nici dupa ani de zile.
                                Legat de frana electrica automata spate la "suratele" Renault sunt cativa useri care au dezactivat-o (modificand setarea in Climat Rece sau Grand Froid), ca o fi bine sau rau nu stiu...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google