Montare Alarma Pe Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Montare Alarma Pe Logan

    Am facut topicul asta pentru cei care cu putine cunostiinte ar putea sa isi monteze singuri alarma pe logan.
    Inainte de a incepe sa dezizoleze cabluri SA DECONECTEZE BORNA- de la baterie pentru a evita vreun scurtcircuit

    am scos toate firele si culorile ,care sunt folosite si care nu in fisierul UCH LOGAN

    iar in fisierul Montare Alarma Logan gasiti toate firele la care trebuie conectata alarma pentru a functiona

    mai am atasat si 2 poze cu UCH ca sa vedeti conectorii si numerotarea firelor

    la versiunile ambiance si preferance nu o sa aveti butoane la usile spate ,asta inseamna ca nu o sa fie cablu tras la uch la pinul 30B conectorul EHI iar butonul de la portbagaj e legat impreuna cu butoanele usilor fata la pinul 40B conector EHI.
    daca timpul va permite recomand sa cositoriti cablurile cum am facut eu in poze din 2 motive
    1 contactul este ferm si nu se oxideaza in timp
    2 daca se agata vreun cablu sa nu se smulga si sa faca scurt pe undeva.
    La alarmele care trebuie legat cablul pe stop pe frana pentru inchiderea usilor
    acesta se leaga la contactul de la pedala de frana cablul care are plus cand se apasa frana.sau se poate lega chiar la plusul de contact dar atunci usile se vor incuia la punerea contactului.
    La alarmele care nu au iesire separata pentru semnalizatoare (2 cabluri)stanga/dreapta se pot monta 2 diode care sa tina un curent de 5Amperi cu anozii legati impreuna la cablul alarmei iar catozii la cablurile A8(alb) si A9(crem) conectorul PI care sunt comenzile lumini semnalizare stanga/dreapta.


    fisierul UCH logan era prea mare si nu ma lasa sa il incarc aici asa ca i-am schimbat terminatia in 3gp voi il salvati in calc vostru si ii schimbati terminatia in doc .
    Last edited by GFN; 5 December 2007, 01:12.
    Captain of the black pearl

  • #2
    Foarte bun tutorialul pentru cei care vor sa-si puna alarma singuri. Am vrut sa-l scriu eu mai demult pe forum si am uitat, e bine ca l-ai pus tu.
    Cel mai nou proiect auto din România!
    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

    Comment


    • #3
      Traiasca Fabian
      LOGAN--> <--TOYOTA

      Comment


      • #4
        totusi cred ca e mai bine sa il puna un meserias care face zi de zi chestia asta mie mi-a montato in3 ore cu tot cu modul de inchis geamuri din telecomanda

        oricum bravo lui fabian ca a deschis acest topic
        Last edited by andrei; 7 December 2007, 11:52.

        Comment


        • #5
          Cam cat e un modul de inchis geamuri?
          Forum neinteresant. Delogat definitiv.

          Comment


          • #6
            Originally posted by D-FENS
            Cam cat e un modul de inchis geamuri?
            50 ron pe bucata si iti trebuie 2 bucati si se mai adauga mana de lucru ceva acolo ,iesi cam la 150 ron
            "cromul este placerea mea"
            "cui nu-i place , valea"

            Comment


            • #7
              La banii astia imi iau vitamine pt memorie.Multumesc, BRUTUS.
              Forum neinteresant. Delogat definitiv.

              Comment


              • #8
                cand a pus eu alarma montatorul nu mi-a recomandat modulul de geamuri din cauza ca la fiecare inchidere forteaza motorasele chiar dk geamul e inchis.

                accest modul e bun pt masinile cu geamuri electrice cu fucntie confort (alea care se ridica la o apasare fara sa tii butonul pana se inchide)

                poate viitoarele modele de "golan" vor avea asa ceva...
                CsB
                Ambition 1.6 MPI

                Comment


                • #9
                  Pai se poate monta un modul care sa opreasca geamul cand ajunge la capatul cursei sau chiar se poate face din UCH asta.
                  Cel mai nou proiect auto din România!
                  Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by D-FENS
                    Cam cat e un modul de inchis geamuri?
                    100 ron si 40 montarea(eu lam montat odata cu alarma si a intrat in pret 350 ron alarma -modul geamuri si manopera montare

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by andrei
                      Pai se poate monta un modul care sa opreasca geamul cand ajunge la capatul cursei sau chiar se poate face din UCH asta.
                      este adevarat ca se poate arde motorasul daca am modul de inchidere geamuri din alarma(cica la fiecare armare modulul forteza motorasele sa le inchida chiar daca sunt inchise - ?se pot arde din aceasta cauza?

                      Comment


                      • #12
                        In timp, da se pot arde. Si eu auzisem de chestia asta mai demult. Treaba e sa nu fie solicitat zla capatul cursei mai mult de 4-5 secunde. Ai si paravanturi? Ca si alea forteaza motorasul, care e foarte sensibil.
                        Cel mai nou proiect auto din România!
                        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                        Comment


                        • #13
                          pai si modulele astea nu stiu cum sunt cred cami iau unu si ma apuc sa-l verific... nu au ceva relee de supra sarcina??? eu am modul ridicare impuls si au alea relee , dar modulul nu are nici o treaba cu aceste relee...
                          ma gandeam la ceva dar nu prea ma pricep , sa montez modul asta de ridicare din alarma intre buton si modulul de impuls si astfel motorasu va fi protejat de releele din modulul de impuls nu?

                          m-am facut inteles sau nu???

                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by andrei
                            In timp, da se pot arde. Si eu auzisem de chestia asta mai demult. Treaba e sa nu fie solicitat zla capatul cursei mai mult de 4-5 secunde. Ai si paravanturi? Ca si alea forteaza motorasul, care e foarte sensibil.
                            da am si paravinturi crezi ca ar trebui sa demontez modulul(eu am fost multumit ca in cazul in care uit geamul deschis cind armez se inchide automat,dar daca sunt inchise deja se forteaza chiar asa tare motorasele?in concluzie ar trebui anulat modulul?

                            Comment


                            • #15
                              pentru viata lunga a motoraselor mai bine anuleaza modulul
                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google