Placute de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Lasa-l ma sa ia ce vrea, numai de origine nu sunt alea de 90 de lei de la piesenet, sa i-o spui lu mutu ca alea sunt originale pe bune
    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

    Comment


    • NDL, iti recomand, chiar daca banii nu sunt o problema, un set de placute Fermit. pretul este unul mic, si deci "riscul" este unul scazut. calitatea franarii este asemanatoare cu a placutelor de origine. De asemenea, ai la dispozitie placuta FDB845 sau TRW Cotec, niste placute excelente, toate mai ieftine decat "de origine".

      Comment


      • Eu in locul tau as cumpara FDB1871. Asta voi pune la urmatorul schimb.

        Comment


        • multumesc mult pentru sfaturi. de la dark am inteles ca nici cele de la dacoserv
          n-ar fi vreo smecherie. sau am inteles gresit ?
          cred ca o sa merg pe varianta lui mr.K.

          @razvanamza
          am auzit pe aici multe voci critice la adresa celor fermit.

          ar mai fi o varianta trw cotec, de care alessandro zicea ca sunt foarte bune atata timp cat nu participi la raliu de coasta.
          desi, chair daca pot parea snob, eu cred ca nu degeaba unele sunt scumpe si altele ieftine. o sa merg pe FDB1871. stie cineva daca au baietii pe daciashop ?
          ca m-am tot uitat si nu le-am vazut.

          Comment


          • Originally posted by mr.K View Post
            Eu in locul tau as cumpara FDB1871. Asta voi pune la urmatorul schimb.
            FDB1781, ca inversai 2 cifre mai sus.
            Oricum nu exista 1871.

            Comment


            • NDL, citeste mai "profund'. romanul, de felul lui, fuge de ceea ce nu cunoaste.

              Comment


              • Dar nici asa nu te lamuresti pentru ca nu exista cineva care sa fi testat personal toate combinatiile de discuri si placute si sa poata sa le compare direct.

                Nici eu nu sunt lamurit daca niste disc-uri de van ATE de 260 sa le imperechez cu niste ATE 13.0460-7270.2 sau cu Ferodo FDB4035. Acum am placutele OEM ce se monteaza in fabrica cu cod de Ferodo pe ele FER188 si cand se incalzesc incep sa huruie urat la franare usoara. Reci nu fac neam nici un zgomot, iar calde la franare puternica iara nu fac nici un zgomot.

                Comment


                • @razvanamza
                  si pe undeva, pe buna dreptate. cine vrea sa experimenteze pe el ?
                  cat costa fermit ? vad ca un trw cotec 400 sunt 60 de lei si vad ca lumea e foarte multumita de ele. merita diferenta ?

                  Comment


                  • Eu am TRW Cotec GDB400 si franeaza ok la condusul meu linistit si destul de preventiv, dar au fost situatii cand a fost nevoie de "podea" si si-au facut datoria.

                    Comment


                    • placutele ce vin pe masina sunt TRV sau Ferodo dar nu se gasesc pe nicaieri cei ce spun ca sunt de origine mint

                      Comment


                      • Originally posted by B997NDL View Post
                        pai, banii n-ar fi o problema. numai sa fie bune, sa nu manance prea tare discurile si sa nu scartaie. normal ca trebuie sa si franeze bine...
                        .....................
                        Tu le vrei pe toate.
                        Pune ATE, dar scartaie oleaca.

                        Originally posted by andreyi View Post
                        Eu am TRW Cotec GDB400 si franeaza ok la condusul meu linistit si destul de preventiv, dar au fost situatii cand a fost nevoie de "podea" si si-au facut datoria.
                        Datoria in situatii de urgenta e sa simti cum musca tare din disc, eu cu TRW1634 n-am simtit asta decat la franare de nesimtit.
                        Last edited by Octavian; 29 May 2013, 23:50. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • daca s-ar putea... daca nu, incerc sa gasesc ceva cat mai apropiat de ideal. acum inclin spre FDB 1781.
                          inca nu m-am lamurit ce brand si model sunt actualele placute de origine de pe piata. dar atata timp cat nu mai e specificat pe niciunde, tind sa-i dau dreptate lui dark, care zicea ca sunt cam petarde. asa ca un ferodo de la un magazin de incredere e mai bun.

                          Comment


                          • Statistic, ai mai mari sanse sa iei fake-uri "de Origine", asta era ideea
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • acum am inteles. multumesc. dar totusi vad ca nu se mai stie ce se vand acum la dacoserv, de exemplu, ca placute oem.
                              desi lumea gireaza pentru piesenet.
                              stie cineva ca nu sunt de incredere ?
                              Last edited by B997NDL; 30 May 2013, 00:13.

                              Comment


                              • ofera garantie, factura si le si onoreaza. Toate piesele cumparate de la el au fost foarte bune si sub piata. Magazinul este chiar vis-a-vis de unde stau eu si e ascuns, nu prea stie lumea de el (nici eu nu stiam care stau chiar langa el).

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google