Placute de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • nu sufar ca nu-mi schimb singur placutele. sunt de principiul ca pentru fiecare lucru exista un meserias.
    de ce sa ma apuc eu sa repar prize, sa zugravesc... cand exista meseriasi ?

    cert e ca ultimul set de placute l-am "mancat" in 20 de mii de km.

    Originally posted by anto84 View Post
    Placutele le schimbi in service doar daca nu vrei sa te murdaresti pe maini...bine, ca si ptr asta exista manusi )
    la 106 kg, decat sa ma aplec, prefer sa fac imprumut la provident ca sa schimb placutele.
    Last edited by 77sky; 17 March 2016, 20:06. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Frana excelenta in continuare dupa 6000 de km cu placutele de origine(made in italy).
      Au costat cu tot cu montaj 145lei la reprezentanta Dacoserv(au oferta si acum).
      In magazin serios placute de origine sunt in jur de 100 lei.

      Comment


      • Originally posted by GFN View Post
        Trebuie sa schimb la masina placutele , am ajuns la 30000Km si mai am "carne" pe placute aprox 3mm.
        Am cumparat de la Episesa.ro placute FERODO FDB4615.
        Cel mai complet catalog de piese auto din Romania ce cuprinde atat producatori OEM cat si aftermarket. Identificare dupa serie sasiu, consultanta de specialitate, retur in 14 zile.

        Azi daca am timp am sa ma ocup de inlocuirea lor.

        Ca fapt divers am intrebat la Adras(drumul taberei) cost placute frana originale 179 lei fara manopera.

        Gfn eu am 54.000 cu placutele din fabrica si tot 3 mm mai au. Nu mai frina asa de mult.
        Last edited by usr1; 18 March 2016, 09:03. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • El are Logan II la care placutele se duc mai rapede.

          Comment


          • Am impresia ca la mai toate masinile echipate cu ESP se duc cam repede placutele este ?
            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

            Comment


            • De ce ai impresia asta? Un argument?

              Comment


              • Originally posted by usr1 View Post
                Gfn eu am 54.000 cu placutele din fabrica si tot 3 mm mai au. Nu mai frina asa de mult.
                GFN nu prea merge cu masina, mai mult franeaza decat merge . Merge cu asa mare grija incat tine un picior pe frana permanet, preventiv. Parca la 45.000 am schimbat eu placutele din fabrica la insistentele mele (pitic pe creier, ca in carte era recomandat la 30.000) si erau tocite aproape la jumatate.

                Comment


                • am mai zis si o mai zic, in 92k km, sunt la al patrulea set de placute, si mi se pare normal sa fie asa.
                  Last edited by B997NDL; 18 March 2016, 22:42.

                  Comment


                  • Originally posted by Hirayama View Post
                    De ce ai impresia asta? Un argument?
                    Pentru ca ESP-ul poate folosii sistemul de franare fara interventia soferului ceea ce duce la o uzura mai rapida a placutelor/discurilor.
                    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                    Comment


                    • Poate daca conduci doar pe drumuri acoperite cu gheata unde ESP-ul sa faca constant ajustari, ca sa ajunga sa aiba vreo influenta asupra uzurii placutelor de frana! Altfel imi vine greu sa cred asa ceva. Si oricum corectiile aplicate prin sistemul de franare sunt de foarte scurta durata, nu se compara cu o franare obisnuita.
                      Last edited by DannyMC; 18 March 2016, 23:15.

                      Comment


                      • Originally posted by B997NDL View Post
                        am mai zis si o mai zic, in 92k km, sunt la al patrulea set de placute, si mi se pare normal sa fie asa.
                        Nu e normal asa decat pentru anumite stiluri de condus si/sau anumite placute+discuri.

                        Comment


                        • cate drumuri la ore de varf ai facut ? cat crezi ca se uzeaza placutele la mers bara la bara ? dimineata la 8-9 cate frane crezi ca pun pana trec de cotroceni ?

                          Comment


                          • 90% dintre drumuri le fac la ore de varf. Franarea de la 5-10km/h (daca mergi bara la bara cam asa e viteza) cat poate sa uzeze placutele?
                            Daca tii un picior pe frana permanent e normal asa cum zici.

                            Comment


                            • eu nu merg niciunde cu 5-10 km/h.

                              Comment


                              • Pana treci de Cotroceni mergi mult mai incet, ai dreptate. Am mai citit pe undeva ca, daca tii piciorul pe frana la stop, se uzeaza placutele mai repede.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google