Placute de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mie imi scartaiau franele cu discuri din fabrica si placute bosch si cu unele de la norauto pe care le-am schimbat cand erau tocite un sfert. Cu discuri brambo si placute brambo n-am mai avut scartaieli si am fost multumit de franare.
    Eu spun ca de la placute scartaie.
    Despre FDB 1781, am auzit numai pareri, bune indiferent de discuri.

    Comment


    • Originally posted by B997NDL View Post
      si atunci sa scartaie tamburii ?!
      nu chiar mereu, dar uneori...
      Cand i-ai desprafuit ultima oara?

      Comment


      • Eu nu recomand plăcuțe Bosch. Am avut surpriza să observ o uzură inegală pe discurile de frână. Am înlocuit cu discuri și plăcuțe de origine, foarte mulțumit de ele.

        Comment


        • Bosch au fost cele mai proaste placute si pentru Loganul meu. Praf au facut discurile.
          Pe locul 2 la cele mai slabe, au fost Valeo.
          Pana la urma, tot de cele de origine am fost cel mai multumit.

          Comment


          • Originally posted by mr.K View Post
            Cand i-ai desprafuit ultima oara?
            cam de multisor, de vreo 4 ani.

            Comment


            • cam de multisor, de vreo 4 ani.
              "Cand" la mine inseamna "acum cati km", daca vorbesc despre piese de uzura la masina.
              Greseala mea, cum am pus intrebarea.
              Deci, daca ai facut destui km, atunci e posibil sa scartaie tamburii.
              Cand era masina noua, la mine scartaiau de pe la 40k, carnetul dadea desprafuire la 60k, asa ca service-ul nu a facut operatiunea pana n-am cerut-o eu. Asta, dupa ce am aflat intreband, ce ar putea sa scartaie.

              Comment


              • Originally posted by dacia1981 View Post
                Eu nu recomand plcue Bosch. Am avut surpriza s observ o uzur inegal pe discuri....


                Originally posted by mr.K View Post
                Bosch au fost cele mai proaste placute si pentru Loganul meu. Praf au facut discurile...
                La fel am patit si eu. Cele mai proaste placute scumpe.

                Comment


                • trebuie sa schimb placutele de frana si nu stiu ce sa iau. masina este cea din semnatura. 67000 Km. le schimb pentru ca au inceput sa se auda un huruit la frnare(la primele franari), ele mai au cam 4 mm ) cele orginale au fost ferodo. inclin spre ferodo sau cele de origine. la ferodo am inteles ca fdb 1781 ar fi ok. voi ce parere aveti, ce imi recomandati.

                  Multumesc!

                  Comment


                  • FDB1781 sunt bune.

                    Comment


                    • Salut, am si eu nevoie de ajutor, am un logan dci din 2008 cu ABS si am cumparat de curand placute de frana TRW GDB 400, intrebarea ar fi daca aceste placute se pot pune la loganurile cu ABS ? Oarecum suparator ca cei de la magazinul de piese auto nu m-au intrebat daca masina are sau nu ABS, nu stiu ce sa fac, sa le montez pe acestea sau sa merg sa le schimb ?

                      Comment


                      • Placutele nu au legatura cu ABS-ul sau lipsa lui.
                        Sunt placute low cost, moi (macar nu strica discurile), franarea e decenta.

                        Comment


                        • deci atunci pot sa le pun pe acestea fara sa-mi fac probleme ca nu ar fi bune?

                          Comment


                          • Pune-le nene; o sa te scartzie putin. Spun unii ca modelul 1332 ar fi fost mai indicat.
                            ...
                            Sa stii ca sunt si unele placute de frana care NU sunt indicate masinilor cu ABS. Cel putin asa sustin cei de la epiesa, cand vorbesc despre placutele GDB 1634. Ciudat, dar aste e.
                            Last edited by IancuMIC; 21 February 2017, 22:05.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • cele mai bune placute sunt cele bosch.am testat toate marcile posibile.cele de origine nu sunt bune de nimic si scartaie tot timpul,mai dai pe ele si o 'caruta' de bani.asa un set de placute bosch costa intre 50-65 de lei depinde de unde le iei iar montajul se poate face acasa cu o cheie de 17 si una de 13.mai mult dureaza sa dai roata jos

                              Comment


                              • Intrebarea mea aste daca mai pus cineva placute TRW GDB 400 pe un logan cu ABS, cum s-au comportat si cati km au tinut?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google