Placute de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by CeDeBe-L View Post
    2. Am pus placute TRW (tot TRW erau si cele date jos, originale) dar si dupa cam 500 km tot simt frana mai slaba decat cu placutele originale.
    Asa se intampla, mai dureaza pana capata eficienta maxima dupa schimbare, si la mine cand am schimbat discuri+placute primii 1000 km aveam senzatia ca e mai slaba franarea ca inainte. Plus ca faceau ca trenul in gara la o franare mai brusca.
    Chiar daca ei spun ca "rodajul" dureaza doar 500 km, in realitate e mai mult.
    Alea originale n-au nimic in plus in afara de pretul "original" )

    Originally posted by Kojak View Post
    . Odata la 2 ani schimb si culisele + burdufele si tablitele de pozitionare placute. .
    Am cautat tablitele alea o gramada si tot nu am gasit.
    Last edited by anto84; 15 March 2017, 20:56. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Mr.k, mi-am adus aminte ca la Loganul de servicu schimbam placutele la 25-30k. Dar nu preventiv cum face Kojak care arunca cu banii pe uleiuri scumpe si placute de origine, ci pentru ca erau uzate. Deci, la aia foloseam frana, la a mea apas mai cu mila, mai cu varful pantofului.

      Originally posted by CeDeBe-L View Post
      2. Am pus placute TRW (tot TRW erau si cele date jos, originale) dar si dupa cam 500 km tot simt frana mai slaba decat cu placutele originale.
      Cand nu e nimeni pe strada, da-i 80-90km/h si tranteste niste frane sanatoase, dar fara sa blochezi rotile. Repeta treaba asta de 3-4 ori si o sa ai frana eficienta. La mine a functionat de fiecare data.
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • Originally posted by niq View Post
        da tu ce masina ai? ca noi aici suntem pe forumul Logan... si din ce tara scrii? ca in romania viteza maxima permisa pe autostrada e 130 km/h..
        Calm nenea calm si mai ales on topic.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • Originally posted by vitriol View Post
          ...
          Cand nu e nimeni pe strada, da-i 80-90km/h si tranteste niste frane sanatoase, dar fara sa blochezi rotile. Repeta treaba asta de 3-4 ori si o sa ai frana eficienta. La mine a functionat de fiecare data.
          Eu stiam ca trebuie sa eviti franarile bruste si fortate in primii (nu mai stiu cati) km dupa ce schimbi placutele.

          Comment


          • Originally posted by anto84 View Post



            Am cautat tablitele alea o gramada si tot nu am gasit.


            La producatorii care se respecta, le gasesti ( vezi mai jos la TRW)

            La ATE pt van de fiecare data am gasit sigurantele la setul de placate, impreuna cu vaselina pt etrier
            Attached Files

            Comment


            • Fane, aha, deci, daca cel din fata ta franeaza brusc, e mai bine sa te urci la el in porbagaj. Si nici test pe standul de frane nu e recomandat sa faci, nu? Adica nu prea e recomandat sa se urce nenea ala cu doua picioare pe frana pentru ca... Cum era cliseul ala? "Sau ceva de genul."

              Stiai, dar nu erai sigur. Cunosc, cunosc.
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • Originally posted by vitriol View Post
                Fane, aha, deci, daca cel din fata ta franeaza brusc, e mai bine sa te urci la el in porbagaj....
                Originally posted by Fanez View Post
                Eu stiam ca trebuie sa eviti franarile bruste si fortate in primii (nu mai stiu cati) km dupa ce schimbi placutele.
                Daca n-ai de ales... asta e, dar nici:
                Originally posted by vitriol View Post
                ...Cand nu e nimeni pe strada, da-i 80-90km/h si tranteste niste frane sanatoase, dar fara sa blochezi rotile. Repeta treaba asta de 3-4 ori si o sa ai frana eficienta.
                Dupa schimbarea placutelor de frana cu unele noi se recomanda mai intai rodarea acestora (lucru valabil si la discuri). Rodarea franelor consta in franarea progresiva de la viteze mari la viteze mai mici, in mai multe reprize, pentru a creste treptat temperatura acestora si a imprima material de frictiune pe discuri, crescand astfel mult eficienta franarii.
                sursa

                Originally posted by vitriol View Post
                ... "Sau ceva de genul."
                Stiai, dar nu erai sigur. Cunosc, cunosc.
                Sau poate ca tu ziceai despre
                Stiati ca discurile si placutele de frana trebuie rodate pentru a va bucura de o performanta la franare si o durata de viata maxime?

                Modul ideal de rodare este prezentat pe linkul de mai jos de expertul de la Ap Racing dar daca nu aveti timpul sau posibilitatea sa iesiti cu masina pe un drum intins puteti roda noile frane prin incalzirea treptata a acestora printr-o suita de 5-10 franari de la 80km/h pana la 40km/h, dar fara sa franati brusc (nu apasati pedala la maxim astfel incat sa riscati blocarea rotilor intrucat exista riscul ca placutele de frana nerodate sa amprenteze discurile! chiar daca vedeti ca in timpul procedurii de rodare incepe sa iasa fum nu va ingrijorati, e normal!).

                Aceasta procedura permite o depunere uniforma a materialului de frictiune de pe placute pe discurile de frana. Este recomandat ca acest procedeu sa fie repetat cateva zile, timp in care ar fi bine sa evitati franarile bruste (desigur, oricat de prudent ati conduce cateva zile, e posibil sa apara situatii in trafic care sa impuna franarea brusca si blocarea rotilor, insa cu un stil de conducere defensiv si anticipativ, se pot evita astfel de incidente).
                Daca aveti posibilitatea sa iesiti la drum lung (asa ar fi ideal si indicat!), dupa aceste franari sucesive de la 80-100km/h pana la 40km/h, este recomandat sa mai franati de 4-5 ori de la 130km/h pana la 50km/h. Dupa aceste 4-5 franari este important sa nu va opriti si sa continuati sa mergeti mai incet (50-70 km/h) timp de 10-15 minute pentru a raci sistemul de franare.
                sursa
                Last edited by Fanez; 15 March 2017, 23:05. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Eu ziceam despre cum procedez eu, nu despre cum recomanda "nimeni in drum" aia de-i citezi tu.
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • Corect. Daca nu e cum zici tu, da-i la garla pe fraierii aia care nu zic ca tine. [emoji4]
                    Se vede ca habar n-au din moment ce au zis
                    ar fi bine sa evitati franarile bruste (desigur, oricat de prudent ati conduce cateva zile, e posibil sa apara situatii in trafic care sa impuna franarea brusca si blocarea rotilor
                    ca mine. [emoji1]

                    Comment


                    • Este recomandat sa păstrezi o distanta mai mare fata de cel din fata, pentru evenimente neprevazute, deoarece distanta de frânare este mai mare fata de plăcuțele anterioare.

                      Ale mele s-au rodat după 100 km de mers prin Bucuresti.
                      Last edited by aris86; 15 March 2017, 23:49. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Schimbat placute astazi.....cele vechi de origine (ATE) cu unele tot ATE dar aftermarket

                        Imi plac mai mult ATE ( am avut ferodo ) pt ca sunt mai moi si se potrivesc mai bine stilului meu


                        De data asta am neglijat un pic si le-am lasat mai mult decat trebuia, sunt destul de uzate ( circa 65 000 km) - fata de ferodo care apparent duc mai mult ( 75-80 000) insa chiar daca sunt mai moi, pt felul cum franeaza le-am ales....


                        https://ibb.co/j0PBaa

                        https://ibb.co/fP3hgF


                        Le-as fi atasat direct dar nu se poate mai mult de 1mb...sau nu stiu eu

                        Comment


                        • Editezi poza. Merge si cu "resize".

                          Comment


                          • Tre sa faci un tutorial sau sa explici mai clar pt ca nu le am deloc cu chestiile high tech

                            Comment


                            • De pe desktop/laptop dai click dreapta pe poza, in casuta care iti apare dai click stanga pe edit si cand se deschide iti apare in dreapta "resize". Click acolo, apoi la "predefined widht x height dai click pe sageata din dreapta casutei, iti apar cateva dimensiuni si alegi din ele. Eu aleg web large sau web small de obicei. Apoi salvezi poza asa si o pui pe forum prin atasament.
                              Din telefon cateodata merge direct, alte dati cu edit micsorez poza tragand de ea.
                              Daca altineva explica mai bine sau stie o cale mai simpla il rog sa ne invete si pe noi.

                              Comment


                              • Sau se regleaza inainte aparatul foto sau telefonul sa faca poze la o rezolutie mai mica.
                                Nu e nevoie sa se vada chiar amprentele celui ce a fabricat placutele de frana.....
                                Last edited by CeDeBe-L; 20 March 2017, 08:48.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google