Revizii Dacia Logan Benzina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu ma interesa pretul, doar daca esti constrans de PJ sau leasing sa iti faci revizia doar la nr. De kilometri si nu dupa ani daca faci anii inainte. Cand am luat-o, am solicitat o testare la service Dacia si m-a costat 40 lei fara factura cu factura mai mult era dar nu stiu cat. In Pretul asta a intrat si ridicare pe elevator, verificare pe dedesubt, jocuri la roti + testul pe calculator. Eu zic ca merita facut testul cand ai dubii.

    Comment


    • Testul CLIP e gratis(pentru mine a fost) dar nu stiu daca-ti spun consumul. Iti spun daca ai erori sau nu functioneaza bine ceva.
      Cel mai lent 1,6 8v

      Comment


      • Testul CLIP se plateste (30-40 lei) daca masina nu e in garantie sau este cerut si nu se gaseste nici o problema. Si se poate face un test de injectoare, nu de consum.
        La revizie e inclus si CLIP-ul, deci e gratis.
        Cel mai nou proiect auto din România!
        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

        Comment


        • Din dignosticare cu CLIP nici un tehnician nu poate sa va spuna care este consumul unei masini asta tine de mai multi factori printre care si marimea pantofului din picior (glumesc desigur cu pantoful)dar asta este realitatea

          Comment


          • Am facut azi revizia la 40 mii ca nu eram sigur daca a fost facuta cea de 30 mii. Au schimbat uleiul, filtrul de ulei si de aer, au pus ulei Elf...... Am cerut sa puna orice numai ulei de la Dacia nu. Uleiul vechi arata binisor, placutele de frana sun ok deci a fost facuta si cea de 30 mii dar nu era trecuta in carte. M-a costat 240 lei, Filtrele si uleiul. Acum parca motorul toarce altfel, parca mai fin.

            Comment


            • Am luat si eu azi consumabile pt revizie.
              4l elf 5w30 110 ron
              filtru ulei 21 lei
              filtru aer(cred ca am luat teapa, scrie mann dar made in spain si e 2672 numarul de pe el nu 2686 dar ma rog...Tot hartie ar trebui sa fie in principiu) 30 lei.
              sunt curios ce "fuel economy" aduce utilizarea uleiului astuia

              Comment


              • Revizie 30000 km 1.4 mpi (Verbita Arad): 300,15 lei
                Piese: filtru aer si de benzina, bujii: 167,80 lei
                Manopera: 133,65 lei.
                S-au smecherit si astia de la Verbita Arad...Mi se pare mult...
                Deci cu tot cu uleiu cumparat de mine am iesit la 460 lei ...Mai e cam mult...
                Intr-o ora au terminat totul. Servire buna, si buna gagica de la bar.
                Noroc ca am fost atent, mi-a turnat un litru de ulei Dacia, m-am zbatut ca o maimuta pe geam, m-a vazut mecanicu si s-a oprit, cel care m-a preluat a uitat sa-i spuna ca am uleiu in masina...Cica sa nu fi cu ochii pe ei...
                Si cand ma gandesc ca la 15000 am dat numai 147 de lei...mama lor cu verificarile lor cu tot.
                M-am uitat la un deviz, pai numai daca se uita la placutele de frana costa vreo 30 de lei.
                Ma gandesc serios sa-mi bag picioarele in ea de garantie ))))))))))))
                Last edited by Octavian; 6 October 2008, 20:20.

                Comment


                • Octavian de ce ai schimbat bujiile la 30 000km?

                  Comment


                  • Cum de ce...? Pai asa zice cartea, la 30000 se schimba. Chiar, ia stai sa ma uit la ele sa vad cum arata alea vechi..

                    Comment


                    • A nu stiam ca eu am diesel si la mine stiu ca e la 90 000

                      Comment


                      • Hai bre lasa mistoul ))))
                        Ideea e ca mi se pare mult 300 lei revizia de 30000 km (fara placute frana si cu uleiu cumparat de mine).

                        Comment


                        • Si mie mi se pare exagerat,le umpleti buzunarele degeaba.

                          Comment


                          • Ulei mobil synt s 5w40
                            filtru aer
                            filtru ulei(o sa le caut in targ)
                            kit distributie - ce imi recomandati - marca (de unde pot lua si eu un kit bosch mai ieftin, un site sau un magazin ceva)
                            kit accesorii - ce e ? Se schimba la 60000km?
                            filtru de benzina ??? Gasesc in targ ??
                            saboti frana pe spate ??? Un pret ???
                            filtre de gaz -->> stie cineva unde as putea gasi? La ei la service sunt 300ron amandoua(lichid si gazos)

                            manopera 150ron

                            la 60000km ce mai schimb la revizie , sa stiu si eu ce sa cumpar, deoarece la service sunt foarte scumpe.
                            sigpic

                            Comment


                            • Originally posted by Octavian___30 View Post
                              Piese: filtru aer si de benzina, bujii: 167,80 lei
                              Cred ca totusi e vorba de filtrul de ulei.
                              Si pretul e normal, 60 lei bujiile si 100 lei filtrele.
                              La manopera au cam umflat ei factura, dar cred ca e ora de manopera mai scumpa la ei si de aia.
                              Cel mai nou proiect auto din România!
                              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                              Comment


                              • Andrei ei nu factureaza la ora, nu conteaza cat tine revizia, si pentru 10min tot 150ron iti ia.

                                bujiile le-am schimbat la 45000km, de la dacia de origine cu 2 electrozi - 80ron
                                da filtru ulei. Filtrul de ulei si aer la ei 100ron, cel de benzina nu stiu
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google