Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Mi-a aparut ulei intre chiulasa si capacul de chiulasa...
    Nu pot decat sa asociez fenomenul asta cu uleiul Mobil 1 0w40, pentru ca pana acum nu s-a intamplat asa ceva.
    O sa pun maine niste poze ca sa va dati cu parerea.
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • #77
      Asa am patit si eu. Am patit cand am pus putin peste 3 l de ulei. Cand scade un milimetru-doi sub nivelul Max, e ok, nu mai transpira. Daca fenomenul persista, e o problema cu garnitura.
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • #78
        Pentru motoarele Renault 1.5 dci cu filtru de particule normele specificate in carnetul de intretinere sunt : ACEA C4, nivel de performanta C3, RN0720 RENAULT . Singurul ulei care respecta ultima norma este Elf Solaris RNX. Eu pe masina veche am pus numai Castrol, am dat-o unui coleg la 250.000 km si motorul mai tine cel putin 150.000. DE aceea as fi vrut Castrol .

        Comment


        • #79
          Salut.
          Eu folosesc valvoline syn power 5w40.
          Numai bine.
          Un Logan----YNG-----
          Numai bine.

          Comment


          • #80
            Originally posted by proteinman View Post
            Pentru motoarele Renault 1.5 dci cu filtru de particule normele specificate in carnetul de intretinere sunt : ACEA C4, nivel de performanta C3, RN0720 RENAULT . Singurul ulei care respecta ultima norma este Elf Solaris RNX. Eu pe masina veche am pus numai Castrol, am dat-o unui coleg la 250.000 km si motorul mai tine cel putin 150.000. DE aceea as fi vrut Castrol .
            AM mai discutat pe thread-ul vechi. Cam orice ulei cu low SAPS pentru filtru de particule, se preteaza pentru motorul tau. Acu', ca nu scrie norma aia pe ambalaj desi in alte tari o scrie, e altceva. Nici macar Ferrari nu-s atat de exclusivisti cand vine vorba de uleiuri.
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • #81
              Pozele promise.
              Nu prea se vede bine unde este nivelul pe joja, dar va trebui sa ma credeti pe cuvant atunci cand spun ca este la maxim (perfect maxim).
              Attached Files
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • #82
                Exact prin zonele alea mi-a aruncat si mie ulei dar imi punese in service 3,3 litri, dupa ce am scos din el nu a mai aruncat.

                Comment


                • #83
                  Eu am avut mereu nivelul la maxim (3.3 l) si niciodata nu mi-a dat ulei pe acolo.
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • #84
                    @Vitriol - stai linistit ca alea nu sunt pierderi de ulei ...probleme sunt cand chiar curge ulei pe la garnitura de la capac acum e doar putin umezit ...o sa pun o poza sa vezi cum e la mine si vreau sa iti zic ca asa face vreo 50.000 km
                    In viaţă risipim ani, iar la moarte cerşim clipe...
                    sigpic

                    Comment


                    • #85
                      deci exista diferenta intre uleiul obtinut prin tehnologie de sinteza si ulei sintetic sau cel dintai face ce face si sinteticul???
                      am uitat sa spun ca magazinul unde am gasit aral 5w40 asigura si schimb gratis.deci cu 100 lei fac revizia si bag si un ulei bun

                      Comment


                      • #86
                        Originally posted by vitriol View Post
                        Pozele promise.
                        Nu prea se vede bine unde este nivelul pe joja, dar va trebui sa ma credeti pe cuvant atunci cand spun ca este la maxim (perfect maxim).
                        N-are nici o legatura cu nivelul si nici cu asocierea cu M1.

                        Mai trebuie o idee strans capacul.

                        Oricum ce ai tu acolo e nimic, lasa-l asa.

                        Comment


                        • #87
                          Am revenit cu pozele....eu oricum la o perioada curat acolo . Si ca idee asa arata uleiul dupa 4000 km 90% rulati in oras
                          Attached Files
                          In viaţă risipim ani, iar la moarte cerşim clipe...
                          sigpic

                          Comment


                          • #88
                            Cati litri de ulei ai pus in motor? ca nivelul nu este la maxim?

                            Comment


                            • #89
                              Am pus 3 litri ...nivelul nu a scazut deloc ....eu am pus poza oentru a se vedea culoarea
                              In viaţă risipim ani, iar la moarte cerşim clipe...
                              sigpic

                              Comment


                              • #90
                                Cati km ai rulati?
                                Tot am asa arata si la mine dupa ~4000 km, fara menajari (am 89000 km).

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google