Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Uleiul din K4M ul meu, dupa 4200km.
    Attached Files
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Sa inteleg ca e slab. Nu are detergenti, nu curata motorul. Ar fi trebuit sa se innegreasca de acum 2000 de km.

      Comment


      • Glumesti cred.

        Comment


        • Originally posted by Fanez View Post
          Am folosit doua schimburi. Foarte nemultumit. Doar daca l-ai fi schimbat la 4-5000 sa zici ca ar fi mers. Desigur, pe bidon scria "made in germany".
          Concret .....
          Logan benzina 1.4 din 2005 PE GPL de la iesirea din garantie
          380000 km
          ULEI numai MOBIL SUPER 3000X1 5W40 schimbat la 7500km motorul nu consuma ulei si nu bate...
          Ulei luat numai din RO numai din surse sigure.

          Mai folosesc unii de 10 ani fara probleme cu motorul la kilometraje mari...

          50 pareri aici...



          O fi bun o fi rau....vad ca duce motoare fara uzura si fara halit ulei peste 350k...
          la cat costa in opinia mea pt benzinare e BEST BUY in RO

          Originally posted by Fanez View Post
          Am folosit doua schimburi. Foarte nemultumit. Doar daca l-ai fi schimbat la 4-5000 sa zici ca ar fi mers. Desigur, pe bidon scria "made in germany".
          Concret .....
          Logan benzina 1.4 din 2005 PE GPL de la iesirea din garantie
          380000 km
          ULEI numai MOBIL SUPER 3000X1 5W40 schimbat la 7500km motorul nu consuma ulei si nu bate...
          Ulei luat numai din RO numai din surse sigure.

          Mai folosesc unii de 10 ani fara probleme cu motorul la kilometraje mari...

          50 pareri aici...



          O fi bun o fi rau....vad ca duce motoare fara uzura si fara halit ulei peste 350k...
          la cat costa in opinia mea pt benzinare e BEST BUY in RO

          Ce recomanda englezul in benzinar PORSCHE MACAN din 2017 de 3.6 litri si 400cp

          The UK's largest independent supplier of automotive oils, fluid and parts. We've products to suit any vehicle, from full blown Race / Track weapons, to Daily Drivers looking to save money. Plus FREE expert advice & recommendations - OPIE KNOW OILS
          Last edited by nec100; 23 August 2017, 21:17. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Nea Fane se tine de caterinca; mai bine ar scrie un review la uleiul ala, pe care l-a achizitionat.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • DECI (cum se incepe o fraza academica) virgula, despre Aral 5W40 auzisem ca e... "pfuaaa, super ulei, made in germany, la Logan1 merge brici!" (de parca Logan1 ar avea nevoie sa fie barbierit). La Logan de 1.4 merge "brici" orice ulei, e un motor care suporta multe. Mie nu mi-a placut Aral 5W40 pentru ca:
              1. S-a innegrit foarte repede (1000km cand l-am verificat).
              2. Motorul parea ca "rasneste" dupa vreo 30 km parcursi.
              3. La 5000 km (aproximativ) parea de schimbat urgent - subtire, cu vagi urme de lubrifiere (nu parea a fi ulei, mai degraba un lichid ciudat si negru). Daca nu stiai ca e ulei de motor, greu ai fi zis ce ar putea fi. O fi fost contrafacut... Prima data am zis ca mi se pare mie, a doua oara n-am avut motiv de "obiectat".
              Noul ulei achizitionat, recte Ravenol VST 5W40, e "the best" ulei ever. (Mi-am deschis o fabrica in boxa de la subsolul blocului).
              Pana la cei 3000 si un pic rulati cu el, nu am remarcat ceva care sa ma deranjeze sau care sa ma extazieze. Motorul merge (iar revenim la) "brici". Nu prea are detergenti, ca nu s-a prea innegrit ca uleiul din fabrica la acelasi rulaj, nu am consum de ulei, consumul de benzina insa pare "mai normal", adica intre 8 si 9/100km prin Bucuresti (fata de 8,5-10/100 cu uleiul "de origine"), e chiar bun (consumul), in conditiile de canicula si AC non-stop.
              P.S. Un amic mi-a zis: "Baga orice ulei vrei daca-l schimbi la maxim 3000 de km."
              Last edited by Fanez; 23 August 2017, 22:44.

              Comment


              • Evident, nu se referea la uleiuri de motor. De alea de la Mega Image, vorbea.
                ...
                In genere un ulei premium, isi face treaba pentru care a fost conceput; il simti doar ca e acolo si te poti baza in orice conditii de utilizare.
                Invers stau lucrurile cu un ulei mai slabut; il auzi si te deranjeaza.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • Originally posted by madi View Post
                  Glumesti cred.
                  Desigur.
                  il auzi si te deranjeaza.
                  Nu e chiar asa. Poate unii n-au "oaresce ureche muzicala". Altora poate ca nici nu le pasa daca au muzica la maxim. Poti sa bagi si "ulei de la bunica" daca-l schimbi dupa fiecare km parcurs.
                  Cine vrea un ulei schimbat o data pe an sau la 10-15.000 de km parcursi se orienteaza spre uleiuri serioase, de la Mobil1 in sus (gen Ravenol, Shell etc.)
                  La Logan merge si Elf 5w40 schimbat la 8-10.000 de km (conform recomandarilor Renault).
                  Apropos: Dacia egal Renault (si vice-versa)!

                  Comment


                  • 3800 km cu M1.

                    Despre Aral 5w40, un coleg l-a schimbat după câteva sute de km, ca ii făcuse spuma la bușon la 1.5 85CP, Cielo.
                    Attached Files

                    Comment


                    • Elf 900 SXR Evolution 5w-40 (rulaj aprox. 5000 km) , lasat intr-un bidon de 5 litri la "decantat". Frumos nu ? oare la 10.000 km cum arata ? sau la 20.000 km ?
                      Attached Files
                      Last edited by prometheus; 3 September 2017, 15:02.
                      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                      Comment


                      • Cati km avea masina? Conteaza daca era dupa alte uleiuri, la cati km au fost facute schimburile si ce uleiuri au fost folosite inainte etc. Poate ca asta a adunat toate "resturile". Un alt ulei ca referinta, in aceleasi conditii?

                        Comment


                        • De la masina personala draga Fane , cu schimburi efectuate la aprox. 5-6.000 de km iar inainte de el am avut tot Elf si la M1 NL am avut pe fundul bidonului ceva depuneri insa mai putine cum am gasit la Elf.

                          La prima tentativa de "decantare" , stationat in bidon vreo 2 luni de zile am gasit depuneri cam la fel cum am gasit acum la Elf(tinut si acesta tot atat timp nemiscat) , la vremea respectiva am zis ca poate am turnat eu uleiul folosit in bidon murdar , insa nu a fost cazul.
                          Last edited by prometheus; 4 September 2017, 21:39.
                          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                          Comment


                          • De la masina personala draga Fane ... iar inainte de el am avut tot Elf.
                            Scuza-ma ca nu stiu cati km are masina ta personala si daca "tot Elf" ala era tot 900 sxr luat din acelasi "butic" sau din reprezentanta. Eu doar am intrebat.

                            Comment


                            • Masina are 59 k in momentul de fata .

                              Ce vezi acum sunt depuneri de la un Elf SXR 5w-40 pe cand masina avea aprox.45200 km , iar inainte lui care a fost tot un Elf SXR 5w-40 schimbat la 40054 km.Ambele luate din Carefura.
                              Last edited by prometheus; 4 September 2017, 21:51.
                              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                              Comment


                              • Aștept un test și de la ravenol.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google