Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • În mesajul anterior, din urmă cu vreo două săptămâni, spuneam că Elf-ul 10W-40 a ajuns la 6400 km. De fapt, am calculat greșit, erau doar vreo 5600. Azi am schimbat uleiul la exact 6340 km de la schimbul anterior. Am revenit cu această ocazie la „status quo ante”, adică la Elf Evolution 900 SXR 5W-40.
    Câteva observații legate de subiect:
    -culoarea uleiului 10W-40 azi a fost mult mai deschisă decât a Ravenolului la același număr de km (acesta din urmă se înnegrise destul de tare),în condițiile în care în perioada cât l-am ținut în motor (din 6 iunie) motorul a fost mai „forjat” decât în perioada cât a funcționat cu Ravenol. A fost perioada concediilor și a minivacanțelor, cu deplasări în țară, pe autostrăzi și drumuri europene, cu motorul turat pe perioade lungi de timp la +3000.
    -dincolo însă de „mărunțișurile” astea cu culoarea uleiului, mă bucură foarte tare faptul că, din 6 iunie și până azi, motorul n-a mai consumat niciun gram de ulei, revenind astfel la comportamentul anterior Ravenolului.
    Se pare, deci, în ciuda unor reticențe exprimate de colegi de forum vizavi de trecerea de la un ulei 0W-40 la unul 10W-40, că acest Elf 10W-40 i-a priit bine motorului, iar de azi, cu Elf-ul 5W-40, totul revine „la normal”.
    M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

    Comment


    • 4300 km cu Valvoline SynPower 5w-40 + Filtron OP642/2.
      Attached Files
      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

      Comment


      • Arata f. bine. L-a halit vreunpic in intervalul asta de km?

        Comment


        • Schimb ulei + filtre (aer, ulei si polen)
          ODO 15.800Km de la ultimul schimb
          Attached Files
          Last edited by Kojak; 21 October 2018, 18:51.

          Comment


          • N-a papat deloc
            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

            Comment


            • Iata teste facute de mine anul trecut parca. Ordinea este de la stanga la dreapta.



              Si la -20 grade:

              Last edited by mumus; 22 October 2018, 08:32.
              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

              Comment


              • Pentru Logan 1.2 16V, intre Elf Evolution 900 SXR 5W-40 si Elf Evolution 900 NF 5W-40 ce recomandati?
                Elf Evolution 900 NF 5W-40 are ceva in plus?

                Comment


                • Mergi pe SXR..

                  Comment


                  • Originally posted by nicu500 View Post
                    Pentru Logan 1.2 16V, ... ce recomandati?
                    Eu folosesc SXR 5W30 la motor E6. De recomandat, iti recomand sa pui ce vrei. Ambele sunt bune. Eu aleg varianta mai ieftina.

                    Comment


                    • Originally posted by nicu500 View Post
                      Pentru Logan 1.2 16V, intre Elf Evolution 900 SXR 5W-40 si Elf Evolution 900 NF 5W-40 ce recomandati?
                      Elf Evolution 900 NF 5W-40 are ceva in plus?
                      M1 0w40 FS, eu sunt foarte multumit de el si pe 4 bidoane de 1l am da 100 de lei, ca si elf.

                      Comment


                      • Pentru 1.2 16v ,FS 0w-40 cu un Filtron OP 642/2 , se preteaza foarte bine. Ai 2 opinii pozitive cu acest FS ,noi chiar folosim asa ceva pe acest motor , nu povesti si alte fantezii.
                        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                        Comment


                        • Titan fuchs gt1 5w40, motorul merge brici

                          Comment


                          • Am inteles ca taximetristii nici nu mai schimba uleiul la motorul de 1.4, ci doar completeaza..
                            1.4 mpi va ramane in istorie ca un adevarat motor de tanc..

                            Comment


                            • Pai si cu filtrul de ulei ce fac ? daca doar completeaza si nu mai schimba uleiul ? practica asta facuta de ei , desi ma indoiesc ca se intampla asa, este daunatoare la orice motor.
                              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                              Comment


                              • La 1.4 merge..si au sute de mii de km..
                                Iar filtrele, cand ajunge pe mana unuia caruia ii pasa..sau, mai interesant, cand schimba distributia..si chiar si asa, mai intai cade tabla xe tor si motorul inca rezista.
                                Nu vom mai avea astfel de motoare.
                                Eu am ramas masca atunci cand mi-a povestit..

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google