Probleme Vopsea

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Ai purea să încerci şi cu motorină, sigur e mult mai puţin periculoasă pt vopseaua maşinii decât benzina.

    Comment


    • #62
      Originally posted by Cherubino View Post
      Mi-a promis azi o cunoștință că-mi face rost de un solvent pe care-l folosesc firmele de asfaltări tocmai ca să dilueze respectivul bitum. Zicea că l-a încercat și pe mașina lui și nu i-a afectat în niciun fel vopseaua.
      Gasesti in orice magazin de accesorii auto spray pentru curatat bitum!

      Comment


      • #63
        Așadar, din sfaturile primite de aici, coroborate și cu discuții pe feisbuc, am ajuns la concluzia că cele mai indicate ar fi: motorina, WD-40 sau spray special pentru curățarea bitumului.
        WD-40-ul îl am și o să încerc mâine cu el. Dacă nu merge, o să caut un spray special. Motorina o las ca ultimă opțiune, dacă nu funcționează primele două.
        Vă mulțumesc tuturor pentru sfaturi.

        P.S. Azi i-am făcut o vizită mecanicului meu ( eram programat la schimbarea telescoapelor pe față) și, după finalizarea lucrării, i-am cerut și lui un sfat legat de bitum. A apărut astfel și varianta 4: o soluție specială care s-ar găsi la spălătoriile auto și care se aplică înainte de spălare. Mai vedem...
        M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

        Comment


        • #64
          La tine este foarte mult bitum , 90 % sunt sanse sa strici vopseaua in procesul de curatare . Ce incercam eu prima data , o spalatorie sau o firma care face detailing si dispunde de curatator cu aburi , adice ceva care sa incalzeasca suprafata cat timp o si curata, le ceream sfatul lor pentru ca lucrand in aceasta bransa de detailing stiu in mod sigur metoda cea mai buna de inlaturat asa ceva cu pagube minime.

          Daca e sa analizezi putin situatia s-ar putea sa faci mai mult rau cu diverse solutii , asa cu o firma specializata pe acest domeniu poti scapa mai ieftin.

          Totusi de unde atat de mult bitum ? rulat pe un drum prospat asfaltat sau in plin proces de asfaltare ?

          Sunt curios daca ai fi avut aparatori de noroi , cred ca se contamina mult mai putin vopseaua.
          Last edited by prometheus; 31 May 2018, 21:44.
          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

          Comment


          • #65
            Dă-i nene cu motorină, o ungi bine..laşi 1 minut să se înmoaie şi apoi se curăţă. N-ai grijă ca nu se ia vopseaua, la câte picături mi-au curs mie pe tabla din jurul buşonului de la alimentări, ar fi trebuit să nu mai am vopsea deloc până acum.

            Comment


            • #66
              Can mi-am pus aparatorile de noroi impreuna cu acele protectii de aripi multi mi-au spus c-am strigat design-ul masinii , dar uite ca sunt bune pentru protectie tabla/vopseaua pentru astfel de evenimente.
              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

              Comment


              • #67
                Au frezat meseriașii asfaltul vechi de pe un pod situat pe varianta ocolitoare a orașului Hațeg, dar a mai rămas pe sensul de mers către Petroșani o porțiune cam de o treime de bandă cu asfaltul vechi. Bitumul a fost turnat exact în zona dintre cele două porțiuni (cea frezată și cea cu asfaltul vechi), iar imediat în dreapta bitumului erau înșiruiți niște „morcovi” dintr-ăia alb-roșii. Nu s-ar fi întâmplat nicio nenorocire dacă deștepții lu pește ar fi instituit o dirijare alternativă prin semafoare sau lucrători a traficului pe pod, dar ei l-au lăsat „la liber”. Așa se face că tot traficul s-a desfășurat de fapt pe o porțiune de șosea lată cât o bandă și două treimi, iar mașinile care mergeau către Petroșani rulau cu roțile din dreapta exact pe porțiunea cu bitum proaspăt. Dimineața, când am mers către Deva a fost bine, că pe partea aia nu era bitum, dar la înapoiere am uitat că se lucrează la pod (puteam să merg prin oraș și atunci n-aș mai fi trecut pe podul respectiv) și am trecut exact prin bitum. Nici măcar nu mi-am dat seama de asta decât când am parcat mașina în fața blocului unde locuiesc și am văzut nenorocirea.
                M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                Comment


                • #68
                  Până la urmă, rezolvarea problemei a fost mai simplă decât am crezut. O jumătate de tub de WD-40 (varianta de 400 ml), o lavetă din microfibră și vreo 20 de minute de lucru. Am pulverizat WD-40-ul pe toate suprafețele afectate și le-am lăsat așa preț de vreo 5 minute. Am putut observa cum soluția a început să dizolve pur și simplu bitumul, care a început să curgă pe caldarâm. După ce tot bitumul s-a înmuiat bine, am luat laveta și, aplicând punctual încă câte un „puf” de spray, am început să șterg ușor suprafețele respective. Rezultatul este spectaculos, caroseria arată de parcă n-ar fi fost niciodată bitum pe ea, vopseaua nu este afectată în niciun fel.
                  M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                  Comment


                  • #69
                    Vopseaua nu mai este pe bază de ulei să fi fost afectată de WD40. Parcă este pe bază de apă. Dar există un strat de lac dat peste. Mulțumim pentru confirmare. WD40 este solventul pentru uleiuri cel mai recomandat pe net pentru curățarea bitumului de pe caroserie.
                    Last edited by gecmc94; 8 June 2018, 23:34.

                    Comment


                    • #70
                      vopselele nemetalizate de la logan sunt de tip 2k, cu lacul amestecat in vopsea.
                      n-au niciun strat de lac deasupra.

                      Comment


                      • #71
                        Crezi tu.Nu mai spuneti astfel de lucruri, ca rade lumea de voi. Are 1+1,un strat devopsea, altul de lac.
                        KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                        Comment


                        • #72
                          nu cred eu, asa este. am vopsit element si la dacoserv, si mi-au spus acelasi lucru, lacul e amestecat in vopsea la culorile nemetalizate.
                          de aia se si zgarie vopseaua de fabrica atat de usor. chiar si o frunza o zgarie.
                          daca n-ai unghiile taiate din carne si nu esti atent cand deschizi portiera, deja s-a zgariat.
                          e cunoscuta problema loganurilor rosii de prima generatie la care voseaua se lua pe burete cand o spalai. de aceea si atatea erau roz dupa cateva spalari.
                          daca avea lac era imposibil asa ceva, cat si zgarierea atat de facila a vopselei.
                          daca tot nu crezi, intreaba la vocea clientului cum e cu voseaua nemetalizata de la Logan 1 (ph1 si ph2). poate s-a schimbat ceva la L2.

                          Comment


                          • #73
                            Toate masinile de culoare rosie pateau la fel. Bine non-premium. Este o problema recunoscuta.

                            Comment


                            • #74
                              A mea e Ph2, roșie, dar niciodată nu s-a luat vopseaua și nici nu e decolorată. S-a întâmplat, în schimb, să se păteze din cauza umezelii pe o porțiune de vreo 200 cmp de pe capota portbagajului în iulie 2016, după ce a stat 6 zile în parcare acoperită cu o prelată. A fost nevoie de vreo 2 luni și 4-5 spălări ca să dispară acea pată cu aspect mat. Prelata o pusesem ca protecție împotriva grindinei pe perioada cât am fost plecați în concediu fără mașină, tocmai pentru că, cu vreo 3 săptămâni înainte, fusese „ciocănită” de o grindină puternică.
                              După episodul cu pata, am renunțat la prelată. Mi-am făcut CASCO, așa că n-are decât să vină grindina!
                              M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                              Comment


                              • #75
                                Originally posted by alexsr View Post
                                Toate masinile de culoare rosie pateau la fel. Bine non-premium. Este o problema recunoscuta.
                                exact, si daca aveau strat de lac, n-avea cum sa se intample asta.
                                mie mi-au zgariat masina si cateva frunze care au cazut din copaci.
                                n-am vazut in viata mea un obiect vopsit (nu numai masini, chiar si ibrice) cu o vopsea mai proasta decat cea de pe "ligheanuri" nemetalizate.
                                ouale de Paste sunt vopsite mult mai bine. cred ca sunt si galvanizate.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google