Probleme Vopsea

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by abc View Post
    Am vazut la o spalatorie auto ca se aplica (optional) un tratament cu teflon inainte de prespalare. Ce este teflonul acesta? Merita? Aplicarea se face cu pistolul, este ca o spuma la fel ca solutia pentru prespalare.
    Daca ai vazut in spalatoriile Diamond cum e cea din parcarea Sun Plaza, e teapa. Acolo am avut parte de cea mai scumpa si proasta spalare.
    Nu fac nicio operatiune din cele mentionate in pachetele ala de pe panou. Doar spalat cu spuma si apa.

    Comment


    • abc
      Ai perfecta dreptate, dar totusi mi se pare cam repede dupa doar doi ani si doua lunisa se observe primele semne de modificare a tentei vopselei.
      M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

      Comment


      • Originally posted by Cherubino View Post
        Ei bine, acum cateva zile, in timp de aplicam un nou strat de ceara pe caroseria masinii, am observat o foarte vaga tenta de matuire a vopselei de pe cele trei elemente revopsite mentionate mai sus. Deocamdata fenomenul este vizibil doar de aproape si doar la o privire foarte atenta
        Eu cred ca vinovat e lacul (calitatea lui), daca s-au vopsit si pe urma lacuit elementele respective. Daca au fost amestecate inainte de vopsire vinovata e una din ele sau ambele. Poti verifica punand pe o laveta pasta (fina) pt polish si sa “freci” usor o portiune. Daca laveta ramane curata are strat separat de lac, daca nu, au fost amestecate.

        Originally posted by Cherubino View Post
        Pana la urma, se pare ca nicio lucrare de vopsitorie nu se ridica la nivelul calitativ al celei originale din fabrica.
        La noi. Prin alte parti sunt vopsitorii/vopsele care fac o treaba mult mai buna decat fabrica/cele de fabrica..
        "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

        Comment


        • Si eu inclin sa dau vina pe lac.
          Deocamdata Sanderica se prezinta acceptabil. Am avut mici zgarieturi si urme. (90% le-am scos la ceruire). Dar lacul pare deficitar.
          Sunt de acord cu tine. Vopseaua masinii nu mai este ce a fost odata. Astea noi sunt mult mai sensibile. Totusi Gabriel a masurat grosimea stratului. 150 microni pe capota si plafon (parca) nu e asa rau.
          Posesorii de noile Suzuki jeluiesc mai tare.

          Iar o ceara solida la vremea ei face mult.

          Comment


          • Originally posted by gogeala View Post
            ...punand pe o laveta pasta (fina) pt polish si sa “freci” usor o portiune. Daca laveta ramane curata are strat separat de lac, daca nu, au fost amestecate.
            O să încerc, măcar așa, din curiozitate. Mersi pentru pont!
            M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

            Comment


            • Noua vopsea este reglementată de Europa. Trebuie să fie pe baza de apa sa nu polueze când este dată la reciclare mașina. Probabil că politicienii au considerat că este acceptabil pentru popor să își vopsească mașinile la câțiva ani.

              Comment


              • Originally posted by Cherubino View Post
                abc
                Ai perfecta dreptate, dar totusi mi se pare cam repede dupa doar doi ani si doua lunisa se observe primele semne de modificare a tentei vopselei.
                Este foarte repede. Incearca sa rezolvi pe garantie (pana face masina 3 ani). Asta daca problemele sunt serioase, in caz contrar risti sa faci mai rau.

                Originally posted by XanRO View Post
                Daca ai vazut in spalatoriile Diamond cum e cea din parcarea Sun Plaza, e teapa. Acolo am avut parte de cea mai scumpa si proasta spalare.
                Nu fac nicio operatiune din cele mentionate in pachetele ala de pe panou. Doar spalat cu spuma si apa.
                Este vorba de Concorso din Bucuresti, Baneasa.
                Last edited by abc; 17 August 2018, 12:45. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Originally posted by abc View Post
                  Este foarte repede. Incearca sa rezolvi pe garantie (pana face masina 3 ani). Asta daca problemele sunt serioase, in caz contrar risti sa faci mai rau.
                  Mașina are 8 ani și jumătate, nu mai e de mult în garanție. Când am scris mai sus că se modifică vopseaua după 2 ani și 2 luni, mărefeream la părțile revopsite în urma tamponării despre care am scris mai sus.
                  Vopseaua originală de pe restul caroseriei este în stare foarte bună.
                  M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                  Comment


                  • Scuze, nu am mai recitit postarile anterioare.

                    Comment


                    • Salut,

                      Voi cu ce curatati gainatul de pasare de pe vopsea?
                      Am gasit vreo 2-3 pe masina, i-am curatat cand i-am vazut dar pare ca a ramas ceva impregnat in vopsea. Cu ce as putea sterge acele urme?

                      Multumesc!

                      Comment


                      • Eu am cumpărat în urmă cu vreun an un bidon de 10 l cu alcool izopropilic de concentrație maximă, pe care l-am amestecat cu apă în proporție de 70% alcool / 30% apă și am obținut astfel o soluție excelentă pentru dejivrarea geamurilor pe timpul iernii.
                        Am constatat că această soluție este perfectă și pentru îndepărtarea găinațului de păsări, chiar și al ciorilor, care este cel mai „criminal”. Pulverizez două-trei pufuri de soluție pe mizerie, aștept două-trei minute (dacă mizeria e proaspătă, se curăță imediat), apoi șterg ușor cu o cârpă moale din microfibră. Dacă mizeria e veche de câteva ore sau în strat foarte gros, de regulă este nevoie de mai multe pufuri de soluție urmate de ștergere, fiindcă mizeria de pasăre se dizolvă în „straturi”. Oricum, la final caroseria rămâne perfect curată, fără nicio urmă. Ideea este că operațiunea de ștergere cu laveta din microfibră să se facă cât mai delicat, fără apăsare sau frecare.
                        M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                        Comment


                        • Imi poti spune te rog de unde pot sa cumpar alcool izopropilic? Cat te-a costat bidonul de 10 l?

                          Chiar mi-ai dat o idee buna cu folosirea solutiei pt dejivrare. La vechea masina am dat cu racleta si cand batea soarele se vedeau zgarieturi pe parbriz.

                          Comment


                          • Sfat - Daca vopseua a fost acoperita cu ceara (de ex. pentru sezonul rece) alcoolul izopropilic iti indeparteaza stratul de protectie. Solutiile de spalare auto sunt mai putin active decat detergentii comuni, tocmai pentru a nu indeparta totul (ceara) de pe vopsea. Practic dupa ce speli masina, vopseaua nu e bine sa scartaie la deget ca o farfurie bine spalata.

                            Comment


                            • Originally posted by Mihai. View Post
                              Imi poti spune te rog de unde pot sa cumpar alcool izopropilic? Cat te-a costat bidonul de 10 l?
                              Ai în link toate datele. Tipul care-l comercializează a fost foarte prompt și serios. Din păcate, transportul cu firma de curierat a fost foarte scump (în jur de 50 lei).

                              Alcool izopropilic - 10 litri - Alcool izopropilic de puritate ridicata, fiind folosit cu predilectie de electronisti. Este ambalat in bidoane de 10 litri. Pretul afisat contine tva. , Banita Co Srl, Str. Sulina, Nr. 7, Timisoara, ID: 14684874
                              M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google