distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    maine ma duc la rev de 30000(mas nu mai e in garantie)...m-am preg pt placute de fr.am luat un mob 1 esp formula,bujii, filtre etc...citind thread-ul asta ma trec fiori...da,am 4 ani da mai las un an distributia.pana la 40-45000....bag in ea o gasca de bani acum,daca mai iau si distributia falimentez...oricum masinuta n-a fost forjata...teoretic sper sa fie ok...
    Slow & Safe

    Comment


    • #77
      Kitul de distributie pentru 1.6mpi costa cam la fel ca si la 1.4 mpi???
      Am deja 48500 si masina este din 2004 septembrie....Care kit este cel mai bun ca si calitate? Ce-mi recomandati??? la pret vad ca la 1,4 este cam pe la 200-250 lei, la schimb trebuie schimbata si pompa de apa? Daca da, ce-mi recomandati? Doresc sa fac operatiunea la mecanicul meu ( la Dacia Service mi-au zis ca total costa 1100 lei...mult pentru mine si pentru un Logan bate-l soarele, cineva din familie si-a schimbat distributia la VW Passat model din 2004, 1.9 PDTDI 130 cai la reprezentanta VW si exact 1100 i-au luat cu schimb de pompa de apa cu tot - si ce diferenta intre masini....)
      Astept raspunsurile...numai bine...
      Logan 1.6mpi-2004 septembrie si Skoda Octavia 1.4TSI-122CP-Business-2010 iulie

      Comment


      • #78
        Salut

        Nu stiu daca este acelasi pret la distributie 1.4 si 1.6, yo am 1.4 si am cumparat distributia "de uzina" cum se zice iar ca sa fie de uzina trebuie sa scrie pe curea "Power Grip" made in UK iar pe rola Made in Japan si pretul de plecare e de la 150 lei in sus yo pana la urma am dat pe set 165 lei + 100 lei manopera la mecanicu meu nu la service

        Comment


        • #79
          Cunosc pe cineva care are un golf 4 si l-a costat distributia 1200 ron,daca ai intrebat la service dacia cat costa distributia si au zis 1100 ron au uitat sa iti spuna ca in pretul acesta intra si ulei,filtru de ulei,de aer si placutele!

          Comment


          • #80
            Multumesc pentru raspunsuri....si in legatura cu serviceul Dacia chiar nu i-am intrebat ce intra in aceasta manopera...numai le-am precizat ca as-si dori un schimb de distributie...si raspunsul lor referitor la cost a fost cel de mai sus amintit ....
            Weekend placut
            Logan 1.6mpi-2004 septembrie si Skoda Octavia 1.4TSI-122CP-Business-2010 iulie

            Comment


            • #81
              La reprezentanţă, în Călăraşi, revizie la 60.000 km:
              - curea accesorii
              - kit distribuţie
              - ulei
              - filtru aer
              - bujii
              - plăcuţe frână
              ___________________

              piese: 865 RON
              manoperă: 210
              ___________________
              Total: 1075 RON

              Cu aceeaşi ocazie am schimbat, pe garanţie, pompa de apă,contactor pt marşarier

              Am căutat şi eu pe internet preţuri. Rezultă că piesele sunt scumpe de te rupe la reprezentanţă. După ce scap de garanţie, mă las de reprezentanţă şi piese de la ei.

              P.S. kilometri parcurşi la ora asta: 73214 km | Nu am avut probleme, până acum cu nimic.

              Comment


              • #82
                Un pret foarte bun la reprezentanta in alte parti este 1200-1300 ron revizia de 60 mi km!

                Comment


                • #83
                  un pret distributie la DCI a facut cineva? am inteles ca ar fi pe la 16-17 milioane revizia in service...
                  sigpic

                  Comment


                  • #84
                    cost schimbare distributie logan diesel 600 ron cu garantie 60 de mii de Km

                    Originally posted by dan.gutu View Post
                    Tot citind prin carnetul de intretinere am descoperit ca la 60000 km se scimba kitul distributie.Eu am 65000 aprope si am uitat,a schimbat cineva.poate sa spuna un pret ?
                    600 ron cu garantie 60 de mii de Km atita ma costat in satu mare cu garantie pina la 60 de mii Km
                    sigpic http://www.loganclub.ro/forum/sm_01_uli-t17461p16.html

                    Comment


                    • #85
                      si eu sunt din satu mare si am schimbat kit distributie la 4 si si cateva luni.am fost in service la dacia satu mare si pretul era.. kit distributie 350 ron pe cand la magazin erau 215 lei plus cureaua de alternator 78 lei toate originale.curea distributie power grip.. rola koyo.cureaua de alternator nu stiu cat era la ei...foarte mari preturi au ei!!!!

                      orice ai face nu cumpara de la ei ..te belesc de bani si plus de asta eu am stat tot timpul langa masina in timpul operatiei...eu facut figuri la inceput ca nu am voie sa stau langa masina dar eu tot am ramas
                      Last edited by morgana; 19 June 2009, 10:50. Reason: Automerged Doublepost
                      Losers in the mirrors are closer than they appear!

                      Comment


                      • #86
                        Are cineva schema cu schimbarea distributiei la diesel ? sau a instalatiei electrice la logan ?
                        :popa:

                        Comment


                        • #87
                          Acum putin timp am vorbit cu un mecanicin scopul efectuarii reviziei de 60k la loganel. In momentul cand l-am informat ca am cumparat un kit distributie original renault( din vitan) mi-a spus ca a avut ieri un logan cu aceiasi problema,la care s-a rupt cureaua dupa 30 sec.!!!! Kitul cumparat de mine este intr-o cutie galben/gri pe care scrie ''genuine parts" si are o eticheta cu codul piesei si alte date...A mai auzit cineva astfel de intamplari?Trebuie sa ma tem sa montez respectivul kit pe masina?Kitul a costat 180 ron,e luat cu acte si are garantie daca e montat in service dacia...

                          Comment


                          • #88
                            Pai daca ei dau garantie daca il montezi la Dacia inseamna ca nu-i o facatura (risc minim, dar mai stii?!), altfel si-ar pune singuri japca in cap platindu-ti si reparatia la motor ulterioara.

                            Comment


                            • #89
                              Am dat eu pe al meu 60 de ron,Made in Turkish si nu s-a mai rupt cureaua de 1000 de km incoa.

                              Comment


                              • #90
                                cum adik nu s-a mai rupt cureaua de 1000 km incoa....sa inteleg ca ti s-a mai rupt? la cati km ai schimbat-o?
                                Slow & Safe

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google