Schimbare Toba Esapament

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Daca vrei doar intermediara sa o inlocuiesti, spre catalizator are diametrul de 45mm iar spre finala este idem

    Iti vor trebui 2 coliere speciale tip "teava"


    Eu te sfatuiesc sa cauti o intermediara care se imbina direct ( adica intra in teava catalizatorului si/sau finala) pe care o strangi cu colier in U....

    Imbinarea asta nu numai ca tine dpdv mechanic mai bine dar si etanseaza mai ok

    Colierele tip teava, mai ales la toba finala tind sa se forfece si incep sa fasaie etc....asta de la tampoane slabe, poti chiar sa o pierzi

    La mine intermediara se imbina direct cu teava catalizatorului si e prinsa cu colier U.....pt finala are colier tip teava, pt ca nu am gasit atunci cu prindere tot in U....


    L.E : indifferent de prindere, cine o monteaza e bine sa foloseasca pasta speciala pt etansare

    Comment


    • #17
      Multumesc. De la ce firma ai folosit toba? Nici n-as vrea sa pun orice tabla moarta.
      KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

      Comment


      • #18
        Daca doresti, poti pune inox.....nu are moarte


        Eu am pus inox feritic ( nu e "full") de la Pilot ( Pitesti)....se imbina destul de ok, sunet bunicel....rezista de vreo 3 ani cred


        Avantajul inoxului este rezistenta dar pierde la greutate

        Tabla moarta nu rezista mult, dar este mai usoara.....


        Mie nu-mi place sa pun kg inutile pe masina

        Comment


        • #19
          Originally posted by burtosu View Post
          am inteles ca diametrul celei dinspre catalizator sa fie de 45 mm si cea spre toba finala de 40 mm, gresesc?
          Nu gresesti, colierele trebuie sa fie de diametre diferite, la inlocuirea intermediarei.

          Originally posted by Hirayama View Post
          indifferent de prindere, cine o monteaza e bine sa foloseasca pasta speciala pt etansare
          Cu, conditia sa stie sa aplice pasta aia cum trebuie, ca daca da ca nemancatu', cum a facut (mecanicul) la mine si scapa in interior, se solidifica sub forma de pietricele de ciment si joaca prin toba cand e calda si motorul turat in mers.
          Last edited by Kojak; 31 May 2017, 10:47.

          Comment


          • #20
            Eu am schimbat anul trecut in ianuarie intermediara. Romcat Borla din inox, 220 de lei cu tot cu montaj, coliere, pasta de etansare. La mine inca arata bine finala dupa aproape 12 ani, doar prinderea e cam ruginita si aia ma astept sa cedeze in curand.
            Dacia Logan 85 cubic inches 2k5
            "Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect"

            Comment


            • #21
              Eu am pus inox feritic ( nu e "full") de la Pilot ( Pitesti)....se imbina destul de ok, sunet bunicel....rezista de vreo 3 ani cred

              Multumesc ptr sfaturi tututor. Acea toba Pilot este cumva mica si rotunda ca la 1.4?
              KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

              Comment


              • #22
                E cea din link....mi-au dat-o cu ..coliere cu tot


                http://www.sisteme-esapament.ro/prod...-romcat-borla/

                Comment


                • #23
                  luati modelul asta de toba... cele cilindrice(mai exact drepte la capete) de cine stie ce firma fantoma dau zgomote ciudate in evacuare si zdranganituri la urcarea in ture.

                  Comment


                  • #24
                    @sorin,sa-nteleg ca recomanzi pe cea montata de @hirayama?
                    KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                    Comment


                    • #25
                      Seamana cu aia OEM.

                      Comment


                      • #26
                        am pus eu d-aia tub... vai de capul meu... prostie maxima...
                        prima asa da
                        a doua asa nu
                        Attached Files

                        Comment


                        • #27
                          Se auzea nasol cu aia din dreapta?

                          Comment


                          • #28
                            10 ani 8 luni

                            Am schimbat toba intermediara cu Walker de la un magazin online .Am prins cu coliere tip teava si pasta etansare.In poze toba intermediara avea sudat si suportul pt amortizor vibratii ca toba de pe masina , dar cand am primit coletul nu. Am taiat toba noua pt a o scurta si a pastra astfel amortizorul de vibratii , original pe toba .Acum este mai liniste in masina .

                            Comment


                            • #29
                              @Kojak: acum am vazut inca se aude... mai exact un zbarnait la accelerare mai brusca.
                              daca o iei usor nu face, dar daca vei conduce mai sportiv sigur auzi...

                              Comment


                              • #30
                                trebuie sa inlocuiesc toba intermediara .am doua variante de producatori si nu stiu pe care sa o aleg.romcat borla sau bosal ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google